בכירי שלוש הדתות בביקור היסטורי במחנה אושוויץ

נציגים ממדינות מוסלמיות ביקרו במחנה ההשמדה לשעבר, ונאמו נגד מכחישי השואה

רומן פריסטר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רומן פריסטר

כתב "הארץ" בוורשה

"באתי לאושוויץ כי רציתי לראות במו עיני מה עוללו הנאצים ליהודים. לא האמנתי בשואה עד שלא קרה הדבר גם לבני אדם בארצי, בחבל הבלקן. עכשיו אני אומר לכל מכחישי השואה שהם למעשה מכשירים את הקרקע לטבח חדש של בני אדם", אמר אתמול המופתי הגדול של בוסניה הרצגווינה, ד"ר מוסטפה טריק, שהגיע למחנה ההשמדה לשעבר עם קבוצה של 200 אישים יהודים, מוסלמים ונוצרים. בהמשך הופעתו התפלל המופתי בערבית לאברהם, לישו ולמוחמד ולבסוף אמר: "לנו וליהודים חוויה היסטורית משותפת וקשה: הגירוש מספרד".

מאז הקמתו של המוזיאון באושוויץ לא נראתה בו משלחת כמו זו שארגנה העמותה הצרפתית "אלאדין", העוסקת בדרכים למצוא שפה משותפת בין שלוש הדתות המונותאיסטיות ונלחמת במכחישי השואה. העמותה שנוסדה לפני שנתיים נהנית מתמיכה של הברון דה רוטשילד ומוכרת על ידי אונסק"ו. אורחיה הגיעו לפולין בטיסה ישירה מפאריס, במטוס שהחכרתו עלתה כ-150 אלף יורו. המטוס הביא אישים ידועי שם מאירופה, מאמריקה, מאפריקה ומארצות ערב.

ברשימה הארוכה של האורחים מופיעים בין היתר הקאנצלר לשעבר גרהרד שרדר, שדיבר על מחויבותה של גרמניה לביטחונה של מדינת ישראל, הרב ישראל לאו - רבה הראשי של ישראל לשעבר, אשר סיפר על חוויותיו במחנות הריכוז, החשמן של פאריס וראש העיר המכהן של בירת צרפת, שגרירת רוסיה לאונסק"ו, נשיא אוניברסיטת אל-קודס סרי נוסייבה, שליחים דיפלומטיים של נשיא טורקיה, שגרירים מיוחדים של מלך מרוקו ושל נשיא סנגל, נציגו האישי של נשיא עיראק ועוד שורה ארוכה של אח"מים שבעבר רגלם לא דרכה בשום אתר הקשור בשואה.

האורחים רמי המעלה עשו דרך ארוכה בכפור ובשלג משער מחנה בירקנאו עד לאנדרטה, המקום בו התקיים הטקס העיקרי, שבצד התפילה של נציגי הדתות השונות כלל הנחת זרים. זרים הניחה גם שגרירות ישראל בוורשה, למרות שהשגריר עצמו נעדר מהאירוע. זר אחר נשלח במיוחד מארמון הנשיא בוורשה.

בדרך משדה התעופה בקרקוב עד לאתר ההנצחה באושוויץ-בירקנאו לוותה שיירת האוטובוסים בכוחות משטרה וביחידה מיוחדת ללוחמה בטרור. במוזיאון אושוויץ הקריא יועצו המיוחד של נשיא פולין ברכה ארוכה, ובה ציין בין היתר את חובתו המוסרית של הדור הקיים לשמר את זיכרון קורבנות השואה.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ