בן דודה היהודי של ברברה סטרייסנד - מסורב עלייה

דייל סטרייסנד מגדיר עצמו כ"בעל תשובה" אך משרד הפנים מצא עדויות ל"אהדת הנצרות" בדף הפייסבוק שלו וסירב לבקשתו לעלות ארצה

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

משרד הפנים והסוכנות היהודית סירבו לבקשתו של דייל סטרייסנד, יהודי אמריקאי ובן דודה של הזמרת ברברה סטרייסנד, לעלות לארץ. הסיבה: בדף הפייסבוק שלו נמצאו רמזים לכך שהוא עסק בעבר במיסיונריות נוצרית.

סטרייסנד, בן 57, מתגורר כיום בפיליפינים, אליה עבר בעקבות נישואים. עד לפני שנה הוא חי בארה"ב. באוגוסט האחרון הוא הגיש בקשה לעלייה לסוכנות היהודית. "חשבתי על זה במשך כשלוש שנים. אז אשתי עמדה ללדת והתחלתי ללחוץ עליהם כי רציתי שהילד ייוולד בישראל", הוא מספר. אבל בנובמבר נאמר לו שבקשתו עדיין נשקלת.

בתחילה נטען כלפיו כי יש בעיה עם העובדה שהוא נישא באחרונה עם אזרחית הפיליפינים. לאחר מכן נאמר לו שאין בעיה עם האשה אך בקשתו נדחית בשל העובדה שהוא מאמין בישו. הראיות לכך היו עדויות שנאספו מדף הפייסבוק שלו. מדובר היה בהפניה מדף הפייסבוק לאתר נוצרי-מיסיונרי. במייל שנשלח לו נכתב: "בדיקת הרקע שלנו העלתה מידע המצביע על כך שאתה מאמין בישו כמשיח. אנו מכבדים את הזכות שלך להחזיק בכל אמונה דתית שאתה בוחר, אך עלינו להעביר זאת לבדיקת משרד הפנים". בהמשך התבקש סטרייסנד להסביר את הדברים.

סטרייסנד ניסה להסביר שהוא אינו יודע כיצד הגיע הלינק לדף שלו. הוא גם הקפיד למחוק את ההפניה הזו ולמעשה את פרופיל הפייסבוק כולו. בפרופיל החדש שהוא פתח הוא מקפיד לשדר מסרים נכונים לבודקי הרקע של הסוכנות - תמונת הפרופיל היא דגל ישראל מתנפף ובין החברים ניתן למצוא את חב"ד פיליפינים ואת ערוץ שבע. "הם הוציאו את זה לחלוטין מהקונטקסט", הוא אומר לגבי הדף הקודם, "יש לי הרבה חברים בעולם, אחד מהם שלח לי לינק שכתוב - הקלק אם אתה אוהב את ישו', והם מצאו עוד כמה דברים מהעבר שלי, אבל אין לזה קשר למה שאני היום. אני בעל תשובה. אני לומד תורה. הלב שלי רוצה לחיות בישראל, אני רוצה לגדל את הילדים שלי בסביבה יהודית. אני מוכן לחתום על כל מסמך שיוכיח שאין לי שום קשר עם הנצרות והמיסיון".

סטרייסנד גם מדגיש את ייחוסו המשפחתי - בת דודתו המפורסמת, כוכבת העל, הזמרת והשחקנית ברברה סטרייסנד, שמתגאה בזהותה היהודית ותורמת למוסדות בארץ. "אבי ואביה הם אחים. היא תרמה מיליונים לישראל. אני לא בא מבחוץ, אני יהודי", הוא אומר, "יש לי את הזכות לחיות בישראל, אבל הם שולטים בעתיד שלי". אך ללא הועיל, ביום ראשון קיבל סטרייסנד מכתב לקוני מהסוכנות שבו נאמר כי משרד הפנים השלים את בדיקת הזכאות שלו על פי המידע שהועבר מהסוכנות, והם החליטו שלא לאשר לו את אשרת העלייה לישראל.

על פי חוק השבות זכאי שר הפנים לשלול את הזכות לעלות מיהודים בשלושה מקרים: אם הוא בעל עבר פלילי, אם הוא מהווה סכנה לבריאות הציבור או לביטחון המדינה ואם הוא "פועל נגד העם היהודי", לשון החוק. בית המשפט העליון אישר בעבר למנוע עלייה מיהודי שהוכח כי המיר את דתו.

מהסוכנות היהודית נמסר בתגובה כי "הזכאות לעלייה למדינת ישראל נקבעת על ידי משרד הפנים בהתאם לקריטריונים שנקבעו מתוקף חוק השבות. הסוכנות היהודית, שמסייעת למשרד הפנים בבדיקת הזכאות, הפנתה את סטרייסנד להיפגש עם נציגי משרד הפנים שלא השתכנעו שהוא זכאי עלייה. מעולם לא נטען שסטרייסנד אינו יהודי מלידה. מן הסתם, קרבתו של אדם לגורמים נוצריים אינה שוללת את זכאותו לעלייה".

ממשרד הפנים נמסר בתגובה כי "הסוכנות היהודית הוסמכה על ידי שר הפנים לאשר בקשות עלייה למי שטוען לזכאות ומוכיח זאת. רק במקרים בהם נתקלת הסוכנות בסוגיות שלא ניתנות לפתרון על ידה, מועברים המסמכים והמלצת הסוכנות, לרשות האוכלוסין וההגירה ואנו מקבלים החלטה בהתאם למידע שהועבר. סירוב לבקשת עלייה או אישורה נעשים על-פי חוק השבות בלבד".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ