אחרי 25 שנה בראשל"צ, מאיר ניצן מונה ליו"ר הוועדה הקרואה בלוד

ארבעה ימים לפני סיום כהונתו של היו"ר הנוכחי, אילן הררי, הודיע שר הפנים על המינוי. הח"כ לשעבר מרציאנו יעתור לבג"ץ: "צריך בחירות"

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

ראש עיריית ראשון לציון לשעבר, מאיר ניצן, מונה ליו"ר הוועדה הקרואה בלוד - כך הודיע אתמול שר הפנים אלי ישי. ההודעה נמסרה פחות מארבעה ימים לפני סיום כהונתו של היו"ר הנוכחי, אילן הררי.

בחודשים האחרונים המתינו בעיר להודעה על המינוי. עוד באוקטובר האחרון, בעת כינוס הוועדה לביקורת המדינה של הכנסת, הבטיחו במשרד הפנים כי יפרסמו בהקדם את זהות יו"ר הוועדה הקרואה. האי-ודאות שאפפה את מינוי היו"ר החדש יצרה חרושת שמועות בעיר.

הררי ניסה בימים האחרונים לברר את המשמעות המשפטית של תוקף כתב המינוי אותו קיבל כשנכנס לתפקיד, קרי - מתי בדיוק הוא יצטרך לעזוב את לשכת ראש העיר. בלוד כבר התחילו לתכנן את מסיבות הפרידה, עוד טרם קבלת התשובה בדבר מחליפו, שבוששה להגיע.

ההודעה על מינוי ניצן באה אחרי התארגנות תמיכה של חלק מתושבי העיר, אך יש בעיר גם מי שאינו מרוצה מהמשך כהונת הוועדה.

חה"כ לשעבר יורם מרציאנו, שכיהן בעבר כסגן ראש העיר, מתכוון להגיש היום עתירה לבג"ץ באמצעות עו"ד גד כרמי, בדרישה להורות על קיום בחירות בעיר לוד וביטול ההכרזה על המינוי.

מרציאנו טוען כי ההחלטה "שוללת את זכותם הדמוקרטית של תושבי לוד לבחור ולהיבחר, והיא לוקה בחוסר סבירות קיצוני ובחוסר מידתיות".

מרציאנו מתכוון להתמודד על ראשות העיר בבחירות - אם וכאשר אלו יתקיימו. לטענת מרציאנו, העיכוב בהכרזה על זהות היו"ר החדש מעלה את החזקה כי אין נימוק ענייני להמשך כהונתה של הוועדה - ויש לקיים בחירות בעיר.

מאיר ניצן כיהן כראש עיריית ראשון לציון במשך 25 שנה, עד לבחירות ב-2008. זאת, למרות שהורשע ב-1994 בעבירה של מרמה והפרת אמונים, לאחר ששכר שירותי ייעוץ ופרסום ושירותי תזמורת לעירייה ללא מכרז. בית המשפט המחוזי בתל אביב לא מצא קלון בעבירה, ולכן הוא המשיך לכהן בתפקידו.

"לוד הפכה להיות פח הזבל של ראשון, כשבלוד אין דמוקרטיה", אמר אתמול מרציאנו, "אפילו במצרים אנשים יוצאים לרחובות בגלל שאין דמוקרטיה".

ניצן אמר שאינו מכיר את העתירה, שטרם הוגשה, אך ציין כי "בירושלים יש שופטים ואני בטוח שהם יעשו את עבודתם נאמנה. אני רואה במינוי שלי משימה ערכית וציונית". ביום שני הקרוב הוא יחל בתפקידו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ