מעקב "הארץ": סיוע שהובטח למעון נשים מוכות - טרם הגיע ליעדו

5 מיליון שקלים שהבטיח נתניהו למקלטים לנשים מוכות ב-2009 לא הגיעו ליעדם, אך זה לא מונע ניסיונות לשנות את ייעוד הכסף

דנה ויילר-פולק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה ויילר-פולק

חמישה מיליון שקלים שהבטיח ראש הממשלה, בנימין נתניהו, למקלטים לנשים מוכות בנובמבר 2009 - טרם הגיעו ליעדם. גם איחור של למעלה משנה בהעברת התקציב לא מונע דיונים ביורוקרטיים וניסיונות לשנות את ייעוד הכסף.

בביקור שערך נתניהו במקלט לנשים מוכות, לרגל יום המאבק באלימות נגד נשים, הוא הבטיח כי יעביר תקציב מיוחד למקלטים לטובת שיפוץ המבנים, וכן לסיוע במענקי יציאה לנשים שעוזבות את המקלטים. מאז חלפה יותר משנה, וההבטחה לא התממשה.

בנובמבר האחרון קיבל נתניהו תזכורת מ"הארץ", שבעקבותיה הודיע כי יימצא פתרון מיידי לאחר שלא היה מודע לכך שהבטחתו טרם קוימה. משרד האוצר העביר שבעה מיליון שקלים לרשות לקידום מעמד האשה - כסף שיועד לקיום ההבטחה וכן לתוכנית שיזמה סגנית השר לקידום מעמד האשה, גילה גמליאל, לשיקום תעסוקתי לנשים נפגעות אלימות, זנות וסמים.

הרשות, כך מתברר, העבירה חמישה מיליון שקלים למשרד הרווחה, אך הביורוקרטיה לא הסתיימה: 3.5 מיליון שקלים הוקצו לטובת בינוי ושיפוץ מקלטים, אך לא הועברו. יתר הסכום נותר במחלוקת.

"אם חשבתי שלעזוב את הבית לאחר מכות ואיומים במשך שנים זה קשה, היציאה מהמקלט היתה צעד לא קל בכלל", אומרת דליה (שם בדוי) ששהתה עם שני ילדיה במקלט בירושלים במשך שלושה חודשים. "הותרתי את כל חיי בבית ויצאתי עם הבגדים שלגופי והילדים. אין לי כסף לשכר דירה, בגדים לילדים וציוד לתינוק".

רונית ארנפרוינד-כהן, יו"ר ארגון-העל של המקלטים, אומרת כי "עד היום העמותות המפעילות מקלטים לא קיבלו הודעה על קבלת הכסף ממשרד הרווחה".

ממשרד הרווחה נמסר בתגובה כי "בסוף 2010 הועברה התחייבות תקציבית ממשרד ראש הממשלה. כרגע מתקיימת עבודת מטה משותפת בין משרד ראש הממשלה למשרד הרווחה. התקציב מיועד כל כולו לטובת המקלטים לנשים מוכות, ולסיוע לנשים מוכות שיצאו מהמקלטים". ממשרד ראש הממשלה לא נמסרה תגובה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ