"מאיר ניצן, למה שדווקא אתה תצליח לשקם את לוד?"

שיחת היום

גילי כהן
שיחת היום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
שיחת היום

מאיר ניצן הוא יו"ר הוועדה הקרואה הנכנס של העיר לוד. ניצן שימש בעבר ראש עיריית ראשון לציון כ-25 שנה, ובתקופת כהונתו התפתחה העיר בקצב מואץ והפכה לרביעית בגודלה בישראל. עם הקמת קדימה היה בין הראשונים שהצטרפו לשורותיה, וכיהן כיו"ר מועצת המפלגה. בבחירות לרשויות המקומיות ב-2008 הפסיד והכריז כי יתמודד על מקום ברשימת קדימה. ב-2009 הודיע כי הוא מתפטר מתפקידו כיושב ראש מועצת המפלגה ומתכוון להצביע לליכוד, בראשות בנימין נתניהו. בנובמבר האחרון פנו תושבי לוד אל ניצן בבקשה להתמודד על תפקיד יו"ר הוועדה הקרואה בעיר, ובשבוע שעבר הוא מונה לתפקיד. במקביל, כמה מתושבי העיר הביעו התנגדות להמשך כהונתה של הוועדה הקרואה בעיר. בעתירה לבג"ץ שהוגשה ביום חמישי האחרון הם דרשו לקיים בחירות בעיר ולבטל את ההכרזה על המינוי.

מאיר ניצן, למה שאתה תצליח בלוד, איפה שכולם נכשלו?

"ראשית, אני רואה בזה משימה אישית, ממלכתית וציונית, ואני חושב שיש לי נתונים סבירים להצליח: יש לי 25 שנות ניסיון בראשות עירייה ואני מאמין שאין מצב נואש, יש אנשים שמתייאשים. יש עתיד יפה מאוד וגדול מאוד ללוד. אין לנו ברירה אלא ללמוד לחיות ביחד, יהודים וערבים. אף אחד לא בא לדחוק את רגלי השני. צריך שיהיה כבוד לדת, ללשון ולמסורת של כל אחד. אני לא יודע למה לא הצליחו לעשות את זה בלוד, אני אנסה לעשות את מיטבי. איך אומרים, אל יתהלל חוגר כמפתח. זה תיק לא פשוט, אני בטוח, אבל אפשרי? כן".

זו עיר שעלתה לכותרות בשני דברים: בשורת מקרי הרצח שהתרחשו בה ובהריסות הבתים של ערביי לוד.

"אני לא מסכים עם ההנחה שבלוד רוצחים יותר. מה, בראשון לא היה רצח בימים האחרונים? לגבי הריסות הבתים, אני לא חושב שזה הפתרון. צריך לנסות ולהכשיר את מה שאפשר להכשיר מבחינת הבנייה, וזה יצטרך טיפול חקיקתי משמעותי. אבל אי אפשר להרוס בלי למצוא פתרון מגורים לאנשים. הם לא צריכים לחיות כמו במחנה פליטים".

מדוע צריך ועדה קרואה בלוד?

"כדי להוציא את לוד מהבוץ שהיא נמצאת בו. ואני חושב שהררי (אילן הררי, יו"ר הוועדה הקרואה היוצא, ג"כ) עשה עבודה נהדרת וקידם אותה הרבה, אבל אני לא חושב שיש לו את הניסיון המספיק כדי להצעיד אותה לאן שצריך. לכן בחרה ממשלת ישראל, או יותר נכון שר הפנים, למנות אדם עם ניסיון, בגילי, עם אורך רוח, עם הבנה ועם נחישות רבה מאוד כדי להוציא אותה מהבוץ. הם יצטרכו להגיד תודה בעוד שלוש שנים, אז יהיו בחירות והם יקבלו עיר יותר טובה".

מדוע צריך לשלול מתושבי לוד את זכות הבחירה הדמוקרטית שלהם?

"קודם כל, אני בהחלט מבין את התושבים שרוצים בחירות. לא הייתי מגיע ללוד אם ועד הפעילים של לוד, אנשים שחיים בלוד ואוהבים את לוד, לא היה פונה אליי. בלעדיהם לא הייתי מגיש מועמדות כזו. לא אלו שהכשילו אותה במשך שנים והיו בשלטון ורוצים עכשיו לחזור אליו. אלו שטוענים (נגד המינוי) הם לא הרוב, הם המיעוט. אבל זכותם, ובשביל זה יש שופטים בישראל".

יורם מרציאנו, פעיל פוליטי בעיר ומי שמתכנן להתמודד לראשות העיר, פנה לבג"ץ כדי לעצור את מינויך.

"זה לא מעניין אותי, זכותו לפנות. לא נעלבתי, אבל צורת הדיבור שלו מעליבה. הוא אומר שמביאים את הזבל של ראשון (כפי שפורסם בעיתון "הארץ", ג"כ). שיתבייש לו, הילד המגודל הזה, שהיה מוטב שירכוש השכלה סוף-סוף במקום להתעסק בסיסמאות נבובות".

הרשעתך ב-1994 במרמה והפרת אמונים לא פוגעת בבחירתך?

"אני לא חושב, כי עובדה שנבחרתי אחר כך מספר פעמים בעירי - לא היה קלון. צריך להבין שבשביל זה יש פסקי דין שקובעים מה מותר ומה אסור, יש חוקים".

יצאת במכתב חריף והתפטרת מתפקידך כיו"ר מועצת קדימה. אחר כך הודעת שתצביע לנתניהו. אין בכך שיוך פוליטי?

"לא. אני קודם כל לא שייך לשום מפלגה פוליטית".

היום לא, אבל בעבר כן. תמכת בנתניהו והצבעת לו.

"אני רוצה להגיד לך שגם היום אני נגד לבני, ואני מוכן להגיד את זה בבירור ובלי לגמגם. גם לבני וגם ברק, כי הם חברו נגד אולמרט. ואני יצאתי נגד הגישה הזו של לבגוד בחבר בתוך המפלגה. הצבעתי נתניהו ואני לא מתכחש, אני אומר תמיד את מה שאני מצביע. מותר לי להגיד את עמדתי, אבל זה לא אומר שאני מיד נוהר עם העדר לדיר אחר".

גילך המתקדם, 79, לא יעמוד לך לרועץ?

"מה זה גיל שיעמוד לרועץ? לגיל יש המון ניסיון, זה דווקא מוסיף. אוכיח בשעות העבודה שלי שאני פעיל, שבכוח הריכוז והניתוח שלי אני פעיל. אני לא רואה בזה הפרעה, אני רואה בזה יתרון. התייעצתי עם פרופסור לרפואה מאסף הרופא קודם לכן והוא אמר לי: ניצן, לך על זה. לא הייתי בא לתפקיד אם לא הייתי מתייעץ עם רופא. בדקתי גם את תוחלת החיים שלי, ולפי הסטטיסטיקה יש לי עוד תשע שנים, אז למה לא? את זה אגב אני עושה תמיד. בזמנו פרסמתי פרופיל רפואי מדויק לתושבי ראשון לציון כדי שידעו, אני לא מסתיר. לא הייתי עושה את זה אם לא הייתי מסוגל - לא פיזית, לא מנטלית ולא מבחינת הכישורים".

בחירת יו"ר הוועדה הקרואה בעיר התנהלה באטיות משוועת. האם אתה ברירת מחדל?

"לא. ניגשתי כי ידעתי שלא רק שר הפנים או ממשלת ישראל אלא גם התושבים רוצים. אני לא כופה את עצמי על אף אחד. אני לא הולך לבלות, אני הולך לעבוד קשה מאוד ולהתמודד עם בעיות קשות. אז על מה מדובר עכשיו, על התהליך? אנחנו לא יכולים לחיות כל אחד רק בעיני עצמו. תראי עם איזה בעיות מאז נובמבר התמודדה המדינה. אבל גם את התושבים שמאשימים אני מבין. הם מרגישים מוזנחים, לא בגלל הממשלה - היא הכניסה ללוד 300 מיליון שקל, את יודעת מה זה? איפה הכסף? תשאלי את אלו שרוצים לחזור לשלטון".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ