התנועה הרפורמית: "גובר חיפוש המידע באינטרנט לפסילת מועמדים לעלייה"

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ח"כ אילן גילאון (מרצ) פנה בסוף השבוע לשר הפנים, אלי ישי, בדרישה לבטל את החלטת המשרד והסוכנות היהודית שלא לאפשר לדייל סטרייסנד, יהודי אמריקאי ובן דודה של הזמרת ברברה סטרייסנד, לעלות לארץ. בקשתו של סטרייסנד נדחתה, ככל הנראה לאחר שבבדיקת רקע שנערכה לו על ידי משרד הפנים והסוכנות עלה כי באתר הפייסבוק שלו היתה בעבר הפניה לאתר מיסיונרי. סיפורו של סטרייסנד פורסם ביום חמישי ב"הארץ".

סטרייסנד, בן 57, המתגורר כיום בפיליפינים, הגיש באוגוסט האחרון בקשת עלייה לסוכנות היהודית. בתחילה הוא נענה באדיבות, אך לאחר מספר שבועות החלו עיכובים בלתי מוסברים בהליך קבלת אשרת העלייה. לבסוף נאמר לו שבקשתו נדחית וזאת בשל ראיות שנאספו מדף הפייסבוק שלו ומהן עולה כי הוא מאמין בישו הנוצרי כמשיח. הראיה המרכזית היתה לינק לאתר מיסיונרי שהיה בעמוד שלו. סטרייסנד טוען בלהט כי מדובר בטעות וכי הוא יהודי מאמין: "הם מצאו כמה דברים מהעבר שלי אבל אין לזה קשר למה שאני היום. אני בעל תשובה, אני לומד תודה, אני רוצה לחיות בישראל ולגדל את ילדי בסביבה יהודית. אני מוכן לחתום על כל מסמך שיוכיח שאין לי שום קשר עם הנצרות", אמר ל"הארץ".

"מר סטרייסנד זכאי לעלות ארצה מתוקף חוק השבות ואין כל עילה חוקית למנוע ממנו את מבוקשו", כתב ח"כ גילאון לישי. "הסיבות שבגללן נדחה סטרייסנד בעבר מעלות תהיות רבות לגבי התנהלות משרד הפנים והקריטריונים לפיהם הוא בוחן את בקשות העלייה לארץ". הוא הודיע כי אם הבקשה לא תאושר הוא יפנה לבית המשפט.

בתנועה הרפורמית לא הופתעו מסיפורו של סטרייסנד. "השימוש באינטרנט כדי לבדוק מועמדים לעלייה הופך יותר ויותר נפוץ", אומרת עו"ד ניקי מאור, מנהלת מרכז סיוע לעולים של התנועה הרפורמית. "אין ספק שיש החמרה בגישה, שנובעת מחשש לניצול חוק השבות לכניסה של מיסיונרים, במיוחד מארה"ב".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ