חיים לוינסון

ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת, ארגן לפני כמה חודשים מפגש עם נציגות תושבים במזרח ירושלים, בהם מוכתר אבו דהיים, שאחיו היה מעורב בפיגוע בישיבת מרכז הרב, אנשי המודיעין המסכל הפלסטיני ותנועת איסלאם רדיקלי הקוראת להשמדת ישראל.

הפגישה נערכה בחודש יוני האחרון במשרדי העירייה בכיכר ספרא, ואורגנה על ידי לשכת ראש העיר כדי לשפר את הקשר עם תושבי מזרח ירושלים. דבר הפגישה נודע לגורמי המודיעין במשטרת מחוז ירושלים ובשב"כ. גורמי המודיעין ראו בחומרה את הרכב משתתפי הפגישה, בהם אנשים המעורבים בפעילות פלילית, אנשי פתח, גורמי מפלגת איסלאם רדיקלי ואנשי המודיעין המסכל.

גורמי מודיעין במשטרת ירושלים הזהירו כמה פעמים את אנשי לשכתו של ברקת מפני האנשים שאיתם הוא נפגש והבהירו לו כי הם מקבלים לגיטימציה בציבור שלהם כתוצאה מהקרבה לראש העיר. הגורמים ביקשו מאנשי הלשכה שלא ייפגש יותר עם אותם אנשים.

על פי מידע שהגיע ל"הארץ", נעשתה בדיקה מדוקדקת ביחס לכל אחד ממשתתפי הפגישה, ונמסר דו"ח למפקד מחוז ירושלים ניצב אהרון פרנקו, צמרת מחוז ירושלים במשטרה ולגופי מודיעין נוספים. בין היתר, דווח כי בין המשתתפים היה מוכתר אבו דהיים, המוכר כאיש "מושחת. אחיו של אבו דהיים היה מעורב בפיגוע הירי במרכז הרב במארס 2008, שבו נרצחו שמונה בני אדם". את הפיגוע ביצע עלא אבו דהיים מג'אבל מוכבר, שהיה נהג בחברת הסעות בבעלות משפחתו במזרח ירושלים, וכך אסף מודיעין לשם ביצוע הפיגוע.

עוד השתתפו בפגישה שורה של אנשי פתח. חסן עבד אל קאדר, תושב ואדי ג'וז - עובד אוריינט האוס לשעבר, סמיר עבסי - חבר הפתח, ומוסא וסעיד עבאסי מסילוואן - חברי ועדת הגישור והפישור של הרש"פ. כמו כן השתתף מוכתר חוסיין עוויסאת, המוגדר על ידי גופי המודיעין "קיצוני" ומשמש חבר ועדת האסירים של הפתח. עוד נטלו חלק בפגישה אנשי המודיעין הפלסטיני. בהם עמאר אבו דיאב, מקורב למודיעין הפלסטיני מאזור א-טור, ואיש המודיעין הפלסטיני, אוסאמה חמידאן, מראס אל עמוד.

קבוצה אחרת של משתתפים היא חברי תנועת חיזב-א-תחריר, ארגון איסלאם קיצוני הדוגל בהשמדת ישראל. זוהי תנועת איסלאם בינלאומית עם אידיאולוגיה דומה לחמאס ולאחים המוסלמים. בשנת 2007, הם ערכו כנס בהר הבית, עזה ורמאללה, בו קרא מנהיגם "מי שאוהב את מסגד אל-אקצה ורוצה בשחרור אל-אקצה עליו לפעול ברצינות להקים מדינה אחת למוסלמים, אשר תעקור את הישות של היהודים משורשיה ותחזיר את פלסטין כולה לארצות האיסלאם". הדיווח מציין כי בפגישה השתתפו שניים מתומכי הארגון - ד"ר תופיק חסאסנה וזיאד עבדו.

רק לפני שלושה חודשים שכר ברקת יועץ לענייני ערבים: דוד קורן, דוקטור למזרחנות, העובד במשרה חלקית. התפקיד לא היה מאויש זמן רב. בגופים אחרים בעיר, פועלים יועצים בעלי היכרות מעמיקה עם מזרח העיר. למשל, במשטרת מחוז ירושלים, נעזר מפקד המחוז ביועץ לענייני ערבים, שנחשב לתפקיד יוקרתי במערך המודיעין.

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה: "ראש העיר ניר ברקת מקיים פגישות תקופתיות ומפגשי חשיבה עם נציגי השכונות במזרח העיר, זאת בנוסף לסיורי שטח, סיורים במוסדות חינוך ומפגשים אישיים. במסגרת תכנון מחודש לשכונות מזרח העיר, הנעשה בשיתוף התושבים בשכונות עיסוויה, ערב א-סוואחרה, סילוואן, אום ליסון וג'אבל מוכבר, התקיימה פגישה של ברקת עם עשרות מתושבי שכונת ערב א-סוואחרה.

"העירייה עורכת מפגשים עם תושבי השכונות ללא סינון, כשעל סדר היום נמצא קידום השכונות בלבד. העירייה איננה גוף ביטחוני או מודיעיני ועל כן אין ברשותה מידע על מסוכנות או השתייכות לארגונים השונים. לעירייה לא הגיעה כל פנייה או תלונה של גורמי הביטחון לא לגבי מהות המפגש ולא לגבי הנוכחים בו. העירייה שומרת על קשר רציף עם גורמי הביטחון ופועלת עמם בשיתוף פעולה מלא מתוך הנחת יסוד שאם ידוע כי אדם זה או אחר הינו מסוכן, הרי ממילא הוא יטופל על ידי גורמי הביטחון האחראים לכך".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ