"עמוס לסקר, האם יש חשש לאספקת החשמל בישראל?"

שיחת היום

צפריר רינת
שיחת היום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צפריר רינת
שיחת היום

חוסר היציבות הפוליטית במצרים, שאליו נלווה שלשום פיצוץ במתקן המוביל גז טבעי ממדינה זו לישראל וירדן, העלה בישראל את מפלס החששות מקשיים באספקת דלק זה. בינתיים נראה שאספקת הגז נפגעה לטוח קצר בלבד. אך האחראים על משק האנרגיה צריכים להיערך כבר עתה לאפשרות של קשיים באספקה לטווחי זמן ארוכים, אם יתברר שיש קושי בהפעלת מתקן ההובלה, או אם המציאות הפוליטית החדשה תביא לכך שהמצרים לא יעמדו בהסכמים השונים לספק את הגז לישראל. מבחינת משק החשמל יש לכך השפעות מרחיקות לכת מאחר שהגז המצרי מספק יותר מארבעים אחוזים מכלל הגז שמקבלת כיום חברת החשמל. לכך יש גם היבט סביבתי חשוב מאחר שדלק זה מפחית בצורה משמעותית את רמות זיהום האוויר. מנכ"ל חברת החשמל, עמוס לסקר, הוא אחד האנשים שיידרשו להבטיח שבכל תרחיש ימשיך הצרכן הישראלי לקבל את החשמל שלו הוא נזקק.

עמוס לסקר, האם יש חשש לאספקת החשמל לצרכנים בישראל?

"אנחנו ערוכים כבר עתה לספק חשמל לצרכנים בכמה אמצעים. נגביר את כושר הניצול של הפחם בתחנות הכוח וכן נזרים יותר גז מקידוח ים תטיס (ממערב לאשקלון, צ"ר). במידת הצורך נוכל להפעיל תחנות כוח גם באמצעות דלק כמו סולר".

מה יקרה אם יהיו קשיים באספקת גז ממצרים לתקופה ארוכה, וזאת עוד לפני שנכנסו לפעולה שדות הגז כמו תמר שהתגלו לאחרונה ממערב למפרץ חיפה?

"אנחנו עורכים עבודת מטה מסודרת כדי להיערך לאפשרות של קשיים באספקה לפרקי זמן ארוכים יותר. התקופה הקשה תהיה בחודשי יולי-אוגוסט שבהם נרשם שיא הביקוש לחשמל. אחת האפשרויות היא כמובן לחזור להפעלה מלאה של תחנות כוח באמצעות סולר. יש פתרון נוסף שניתן להפעילו בטווח הקצר יותר, עד שנהיה נסיכות גז, והוא מתקן לאספקת גז נוזלי. הגז הוא משאב שלא ניתן להעבירו מכל מקום ולכן יש פתרון שבו אתה הופך אותו לנוזל, מעביר אותו למדינה אחרת ושם מחזיר אותו למצב צבירה של גז. זה יכול להיות מתקן מסובך שלוקח להקים אותו כמה שנים אבל ניתן להקים מתקן על אונייה, שההיערכות אליו היא קצרה יותר והוא יוכל לספק כ-15 אחוז מצריכת הגז הטבעי הכוללת".

האם יש תוכניות נוספות לגיוון מקורות ייצור החשמל?

"צריך לממש את החלטת הממשלה ולהגדיל את שיעור ייצור החשמל מאנרגיות מתחדשות כי עד עכשיו זה הולך לאט. יש גם הצדקה לישם את פרויקט הקמת תחנת הכוח הפחמית הנוספת באשקלון כתחנה דו-דלקית שיכולה לפעול באמצעות פחם אך גם באמצעות גז. אם תיבנה תחנה כזו בתוך כחמש שנים, היא תוכל לספק 1,300 מגה-ואט ולספק כעשירית מהביקוש לחשמל. בנוסף צריך לזכור גם את קידוח הגז המשותף לפלסטינים ולבריטים ליד עזה ולבדוק גם את האפשרות של שימוש במקור זה".

אילו מתקנים שלכם פועלים כיום באמצעות גז טבעי ומה משמעות הדבר מבחינת איכות האוויר?

"למעט תחנות הכוח הפחמיות באשקלון וחדרה, כל המתקנים פועלים למעשה באמצעות גז טבעי ובכלל זה תחנת הכוח אשכול באשדוד, תחנת הכוח רדינג בתל אביב ותחנה באלון תבור שבגליל. יש כמה תחנות נוספות שבזמן הקרוב יתחברו לתשתית הגז. גם בחיפה תהיה בסוף החודש הבא התחברות לתחנה שתפעל באמצעות הגז. זה כמובן הביא לשיפור משמעותי באיכות האוויר ואם נצטרך לחזור לשימוש בסולר, זה ישפיע לרעה. אנחנו פועלים לשפר גם את התחנות הפחמיות ולהתקין בהן אמצעים להפחתת זיהום העומדים בדרישות של האיחוד האירופי".

באיזה פרק זמן אתם יכולים להפעיל תחנות כוח באמצעות סולר במקרה של מחסור מתמשך בגז ומה ההשפעה שתהיה לכך על הצרכנים?

"תחנות הכוח הלא פחמיות מתוכננות כך שאנחנו יכולים בתוך שעות לבצע מעבר מסוג דלק כמו גז לשימוש בסולר. זה קצת דומה למכוניות שפועלות באמצעות בנזין וגז או מכוניות הפועלות באמצעות בנזין וחשמל. עם זאת צריך להתארגן לקליטת כמויות גדולות של סולר ולשינועו. בימים אלה אנחנו פועלים ביחד עם חברת תש"ן (תשתיות נפט) כדי לשחרר חסמים הקשורים בשינוע הסולר. לגבי הצרכנים, קודם מה שחשוב זה שיהיה חשמל. אני לא חושב שתהיה השפעה ממשית על תעריפים אם מדובר בפרק זמן קצר של מחסור בגז. אם נחזור למצב שבו לאורך זמן אנחנו משתמשים בכמויות גדולות של סולר, תהיה לכך השפעה על תעריפי החשמל מאחר שהסולר יקר פי עשרה מגז טבעי. אבל עדיין מוקדם להעריך השפעות כאלו".

כאשר מסתכלים עשור או שניים קדימה, על פי תוכנית הפיתוח שלכם, מה יהיו מקורות אספקת ייצור החשמל של ישראל ועד כמה אתם פועלים גם לעודד את הפחתת צריכת החשמל?

"חלק משמעותי מייצור החשמל יהיה באמצעות גז טבעי ואילו השימוש בפחם יהיה באחוז נמוך יחסית. אנחנו מקווים שהשימוש באנרגיות מתחדשות אכן יגדל ויש לנו תכנון גם להקים תחנת כוח גרעינית באתר שיועד לכך בנגב. אנחנו מחויבים לפעול לייעול השימוש בחשמל, בעיקר באמצעות הקמת תשתית של רשת חכמה. זהו פרויקט שאותו נפתח במהלך העשור הקרוב, הוא יאפשר בקרה על הצריכה ויקטין איבודי חשמל. הוא יאפשר לצרכנים לשלוט מרחוק על צריכת חשמל בבתים ולדעתנו הוא יהיה אמצעי ההתייעלות העיקרי".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ