משרד החינוך מחמיר את הפיקוח על הישיבות החרדיות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

משרד החינוך החמיר לאחרונה את הפיקוח על הישיבות החרדיות. זאת, בעקבות הפרשה בה התברר כי קבוצת מנהלי מוסדות חרדיים זייפה באופן שיטתי תעודות זהות של תלמידים, במטרה לזכות בתקציבים. על פי ההוראות, סירוב של מוסד חינוכי לביקורת, שנועדה לאמת את זיהוי התלמידים הרשומים בו, "ייחשב ל-100% חוסר של התלמידים, ועלול לגרום לביטול ההכרה במוסד ואף להשבת כספי התמיכה ששולמו".

במכתב ששלח בסוף החודש שעבר מנהל האגף למוסדות תורניים במשרד החינוך, עמוס צייאדה, לראשי הישיבות, הוא כותב אמנם כי "מדובר במיעוט קטן, המכתים את שמם של לומדי התורה כולם", אולם מציין כי "נדרשנו למספר הבהרות בכל הנוגע למוסדות הנתמכים באמצעות האגף", וכי הנהלים החדשים, אשר גובשו בשיתוף המשטרה, התבססו על ניתוח השיטות שבאמצעותן פעלו בישיבות.

בין השאר קובעים הנהלים, כי על מנת למנוע מצב שבו אנשים שנקראו על ידי הישיבות כדי למלא את מקום התלמידים הרשומים ייספרו, הביקורת מטעם משרד החינוך "תמנה את התלמידים שנכחו במוסד בשעת הגעתם, ולא תתאפשר כניסת תלמידים שלא נכחו במוסד בתחילת הביקורת". כמו כן לא יתאפשר עוד שימוש בתצלום של תעודת זהות, אלא התלמידים יידרשו להזדהות באמצעות תעודה זהות או רישיון נהיגה מקוריים בלבד.

נוהל חדש נוסף הוא שבזמן הביקורת, שנועדה לאמת את זיהוי התלמידים הרשומים במשרד החינוך, "יהיה נוכח במקום, ובצמידות, נציג המוסד המכיר את התלמידים, שיזהה את התלמידים בעצמו". עוד הוחלט כי מוסד אשר לא ישתף פעולה באופן מלא עם המבקרים, או במקרה שבו תתבצע הפרעה לביקורת - "הביקורת תופסק באופן מיידי, ולא יירשמו תלמידים נוספים".

עוד נכתב בהוראות, כי בכל מקרה של חשד להתחזות, רישום כוזב של תלמידים וכדומה, אגף המוסדות התורניים במשרד החינוך "ישקול הגשת תלונה למשטרה".

מנהלי הישיבות הגיבו בחריפות לשורת ההנחיות של צייאדה, וקראו לו לסגת מכוונתו לקיים "מסדרי ביקורת מבזים" ולהימנע מהניסיונות "לדרוס ולרמוס את כבודם של כלל לומדי התורה". הגברת הפיקוח של משרד החינוך מעוררת גל מחאה מצד נציגי ציבור חרדים, הטוענים ל"מתקפה" ו"רדיפה". "זו כבר לא ביקורת, זו מתקפה של ממש", כתב בסוף השבוע העיתון החרדי "משפחה" בכותרתו: "גדודי פקחים פוקדים בימים אלה את מוסדות התורה תוך מגמה ברורה להכפיש את עולם התורה ולהוציא אלפי אברכים ממעגל מקבלי התמיכה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ