ניר חסון
ניר חסון

בפסק דין תקדימי הורו אתמול שופטי בג"ץ למדינה למצוא פתרון לבעיית החינוך של ילדי מזרח ירושלים בתוך חמש שנים. אם בתום תקופה זו לא יימצא פתרון לכל תלמיד שיבקש ללמוד במערכת הלימוד הממלכתית, יהיה על המדינה לשלם לבתי הספר הפרטיים שיקלטו את הילדים במקום ההורים.

העתירה בנושא הוגשה על ידי הורים לילדים במזרח ירושלים שלא הצליחו לרשום את ילדיהם למערכת החינוך העירונית, בשל מחסור חריף בכיתות לימוד. בעתירה, שהוגשה באמצעות האגודה לזכויות האזרח, נטען כי המחסור במבני חינוך גורם לכך שמדי שנה נדחים עשרות אלפי תלמידים שמבקשים להירשם למערכת החינוך העירונית. על פי הנתונים כ-40,000 מתוך כמעט 80,000 תלמידים לומדים במערכת החינוך הציבורית והשאר לומדים במערכת פרטית או שאינם לומדים כלל. על פי הערכה ישנם כ-9,000 ילדים בגילי בית ספר שאינם רשומים לשום מסגרת חינוכית. המחסור בכיתות מאלץ משפחות לשלוח את הילדים לבתי ספר פרטיים הגובים שכר לימוד של אלפי שקלים בשנה. בעתירה טענה האגודה לזכויות האזרח כי אם אין המדינה מצליחה להקים די בתי ספר במזרח ירושלים, עליה לכל הפחות לפצות את ההורים שנאלצים לשלם על חינוך פרטי בשל מחדלי המדינה.

בפסק הדין קיבלו השופטים איילה פרוקצ'יה ויורם דנצינגר והנשיאה דורית ביניש את עמדת האגודה. השופטת איילה פרוקצ'יה כתבה בפסק הדין: "נראה כי זכותם של ילדים רבים במזרח העיר לחינוך רשמי חינם אינה באה על סיפוקה, ולא ניתן בשלב זה מענה מלא לחובת הרשויות מכוח חוק להעניק לכל ילד בישראל חינוך רשמי חינם... מציאות זו כרוכה בפגיעה בזכותם החוקתית של הילדים במזרח ירושלים לשוויון בחינוך... הפגיעה בזכות לשוויון בחינוך כרוכה בפגיעה בכבוד האדם ולפיכך מהווה הפרה של חוק היסוד".

"משך שנים לא הוקצו משאבים מספיקים על ידי המדינה והעירייה, אשר יש בהם כדי להדביק את הפער בין הנדרש על פי דין לבין המצב הקיים, בו לעשרות אלפי ילדים בגיל חינוך חובה לא סופקה מסגרת חינוכית במוסדות הרשמיים", הוסיפה ביניש.

השופטים קובעים כי הרשויות מודעות למצב ופועלות כדי להדביק את פערי החינוך, "אלא שקצב הפעילות והמשאבים שהוקצו לכך מצביעים על סיכוי לפתרון חלקי בלבד של בעיה קשה ומורכבת זו בשנים הקרובות", כותבת פרוקצ'יה. לכן הורו השופטים למדינה לייסד מנגנון שיאפשר תשלום לבתי הספר במקום תשלומי ההורים, בכל מקרה בו יש תלמיד שביקש להתקבל למערכת החינוך הממלכתית אך נדחה בשל חוסר מקום.

עו"ד טלי ניר, שייצגה את ההורים מטעם האגודה, אמרה בתגובה: "בג"ץ הכריע היום באופן שאינו משתמע לשתי פנים שחינוך חובה חינם הוא לא סיסמא אלא מחויבות המדינה לכלל התלמידים - כולל לילדי ירושלים המזרחית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ