רועי צ'יקי ארד
רועי צ'יקי ארד

עד השריפה ביקרתי פעם אחת בחיי באיקאה נתניה. יצאתי עם ארון בצבע אוקיינוס שהתעקם כשהנחתי עליו את כרכי האנציקלופדיה העברית שמצאתי זרוקים בשדרות ח"ן. נשבעתי לא לדרוך שם, לא בגלל הארון, אלא בגלל החרדה שהמקום השרה עלי. אני לא חושש מרמאללה ומקהיר, אבל מרגיש אימה עצומה באיקאה, במיוחד בגלל המבנה המבוכי של החנות, שלא מאפשר לצאת ממנה בלי לעבור את כל המקום.

הירח הסתתר בין העננים עד שנראה כפס בברקוד, כשהגעתי לאיקאה ראשון לציון אחרי השריפה. באחד המתחמים פגשתי את שרון, גיא, ליאור, צעירים מתל אביב, שהלכו עם שקיות צהובות. השלושה הם שותפים לדירה שרצו להצטייד. לדבריהם "אין איקאה נתניה, אז הגענו לפה. מזל שפתחו עוד סניף".

מה אתם רוצים לקנות?

שרון: "הכל".

בדיוק באותו זמן ששלושת היאפים הצעירים בדקו את מרקם הספות, התארגנו בכיכר מגן דוד בתל אביב חבר'ה עם מגאפונים שמקורבים לפנתרים השחורים, להפגין תמיכה במפגינים במצרים. ואני תקוע באיקאה בראשון, היכל הבורגנות. הפרשנים כולם שואלים למה הישראלים לא יוצאים לרחובות כמו המצרים, ואולי התשובה היא איקאה. אין מהפכות במדינות עם סניפי איקאה. אין מהפכות במדינה שבשער העיתונים שלה מסקרים בהיסטריה שריפת חנות רהיטים, תחת הכותרת "חורבן הבית". נראה שאזרח העולם יכול לבחור באידיאולוגיה או באיקאולוגיה. או מלחמה על לחם וחופש, או ריב עם הבעל על הצבע של הציפות. שקלתי לנקום במערכת ששלחה אותי למקום על ידי רכישת בובה צמרית ענקית של כריש. לפחות אוכל להביך כמה אנשים ממחלקת הנהלת חשבונות כשאגיש את הקבלה.

הצלם סימס לי שהסכימו לתת לו להיכנס רק בתנאי שיסכים להיות מלווה על ידי שומר. הוא כתב לי להתעלם ממנו אם ניפגש, כדי שהשומר לא יידבק גם אלי. אחר כך התגלה לי שגם הצלם של ידיעות נתפס.

אני נכנס לאימה ומחליט לצאת מהמקום. יורד קומה, אבל תקוע, כי עדיין צריך לעבור מאות מטרים של צנצנות ומשפחות עד שאהיה בחוץ. "פה במעבר ימינה ימינה ואז ימינה", מסביר לי עובד. אני שוקל להחזיק קולב לחצאית כדי שאנשי איקאה לא יאתרו אותי. ילדה שהלכה לאיבוד צועקת "סתיו", כנראה לאחיה. בכל שיר הייקו צריך להזכיר עונת שנה, האם השיר על הילדה הצועקת סתיו ליד שולחנות בצבע שמים יכול להיחשב הייקו תקני?

לבסוף, אני אוכל נקניקייה בלחמנייה יבשה שעולה חמישה שקלים ושואל את מוכרי הנקניקיות אם הם מוכנים ללחץ שיהיה להם בגלל השריפה. הם ממלמלים משהו והאחראית אומרת בקול שאוכל לשמוע, "כל העיתונאים המחופשים למיניהם, צריך להגיד להם שיש מנהלים תורנים".

אחר כך אני נוסע לסניף השרוף בנתניה. ריח הפלסטיק השרוף עומד באוויר כבר מהצומת. המקום הוקף בגדר פח נגד סקרנים, אבל הם כבר נעלמו. אני פוגש את ויקטור ומקסים מפרדס חנה. הם אוחזים בירות, ומנסים לבדוק את עמוד הכיבוי. אני אומר להם שזה מאוחר. "ראינו בעיתון שהיה בפיצוצייה שיש שריפה, ונגנבנו, אבל אם זה קרה, טוב שקרה", הם אומרים. "שיבנו כמה שיותר סניפים. אולי יבנו בחיפה". יש להם תיאוריות קונספירציה מוזרה, "תכל'ס כל העסקים פה לא חוקיים, אין להם היתר. אז הם שרפו. כל פעם שיש שריפה, אומרים קצר חשמלי. אי אפשר להגיד על כל דבר שזה קצר חשמלי. תסכים איתי שזה מסריח. אמרנו שאנחנו חייבים לבוא לצלם".

אפשר לראות את התמונות שצילמתם?

"המצלמה בטלפון שלי מעפנה. אין לי פלאש. לא יצא כלום".

אני ניגש לשתות קפה באר-קפה הסמוך. מרחוק, המקום נראה סגור, אבל מתברר שפשוט חלק מהעיצוב של הסניף כולל מקלות במבוק ענקיים, שאחד המלצרים מגדיר כ"מכוערים ביותר". במקום יש כעשרים לקוחות, חצי מהם עם לפטופים. הברמן אומר בהתנשאות שהם יכולים להסתדר טוב בלי איקאה וקובע שהיו אפילו עוד אנשים אם לא היה משודר באותו זמן "האח הגדול".

אני מגיע לסניף טיב טעם הסמוך לבדוק אם יש ירידה במכירות. המקום דליל, אבל במחלקת הגבינות מסבירים לי שמדובר ביום ראשון קלאסי. ובמוצ"ש, היה עמוס. "שמה קונים רהיטים, פה קונים אוכל", אומר לי מוכר גלידות המחופש לפיראט, שנראה כעומד להירדם.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ