בכירי הדסה נגד רקטורית העברית: חרגה מסמכותה בפרשת ירון אילן

הרופאים טענו כי שרה סטרומזה, שהאשימה את אילן בניהול מחקרים בלתי תקינים, פעלה בניגוד לתקנון

דן אבן
רוני לינדר גנץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן
רוני לינדר גנץ

גובר הקרע בין בית החולים הדסה לאוניברסיטה העברית, לקראת הדיון המשמעתי בעניינו של פרופ' ירון אילן מהאוניברסיטה העברית ובית החולים הדסה. אילן הואשם על ידי רקטורית האוניברסיטה העברית, שרה סטרומזה, בניהול בלתי תקין של מחקרים ובכוחנות ביחסי העבודה שלו. בשבוע שעבר, בדיון דרמטי במועצת הפקולטה לרפואה בקמפוס האוניברסיטה העברית בעין כרם, הקריא יו"ר ועד הרופאים הבכירים בהדסה, פרופ' אבינועם רכס, מכתב יוצא דופן בחריפותו התוקף את התנהלות סטרומזה בפרשה.

המתיחות בין שני המוסדות שמאחוריהם מסורת רבת שנים של שיתוף פעולה הדוק החלה בהחלטתה של סטרומזה מיוני 2010 לנקוט הליכים כנגד אילן, מנהל מחלקה פנימית א' בהדסה עין כרם וחוקר בכיר בפקולטה לרפואה באוניברסיטה העברית. זאת בעקבות המלצות ועדה שבדקה את תפקודו. הוועדה, בראשות פרופ' מרדכי קרצ'מר מהפקולטה למשפטים, הוגדרה בלתי פורמלית ובפניה הופיעו עשרות עדים.

ביוני 2010 הפיצה סטרומזה מכתב יוצא דופן בחריפותו, שבו הואשם אילן ברשלנות בשני מחקרים שביצע במסגרת האוניברסיטה וביחס כוחני כלפי חוקרים צעירים שהיו תחת חסותו, מבלי לציין את שמו במפורש. במכתב הודיעה סטרומזה כי הוחלט לשלול מאילן את האפשרות ללמד ולהדריך תלמידים, וכן להגיש בקשות לקרנות מחקר מטעם האוניברסיטה למשך שלוש שנים. באוקטובר אף העבירה סטרומזה למזכירות האקדמית תזכורת בנושא, תוך דרישה למנוע מאילן לפרסם מאמרים או להגיש בקשות למחקר במסגרת האוניברסיטה. לאחר מכן, בנובמבר האחרון, הודיעה פרופ' מרים גור-אריה, הממונה על משמעת העובדים האקדמיים באוניברסיטה, כי אילן יועמד בקרוב לדין משמעתי בעבירות משמעת, בכפוף לשימוע.

הנהלת הדסה התייצבה באופן חד-משמעי לצדו של אילן, תוך הטחת טענות קשות להתנהלות האוניברסיטה בפרשה - מהלך שעורר תהיות וביקורת בקרב חלק מרופאי בית החולים.

בדיון בשבוע שעבר - שבו נכחו כ-200 רופאים החברים בסגל האוניברסיטה וסטרומזה עצמה - ציין רכס כי דבריו מייצגים את עמדת הוועד המשותף למנהלי המחלקות והרופאים הבכירים בהדסה, וטען כי סטרומזה חרגה מסמכותה ופעלה בניגוד לתקנון האוניברסיטה שאינו קובע אפשרות להקמת ועדה לא פורמלית. עוד טען רכס כי הוועדה לא נפגשה עם אילן לפני קביעת מסקנותיה, וגם מנהל הדסה פרופ' שלמה מור-יוסף לא היה שותף במסקנות.

רכס הוסיף כי לקראת השימוע הוחלט באוניברסיטה להקפיא את ההליכים שעליהם הודיעה סטרומזה, אולם הומלץ לאילן לקבל על עצמו מרצון את הסנקציות שהוטלו עליו. לטענת רכס, ההמלצה "מרמזת, לכאורה לפחות, כי בעיני האוניברסיטה פרופ' אילן אשם מראש".

בהמשך הודיע רכס כי חוות דעת משפטית שהזמין הוועד המשותף לרופאי הדסה, בדבר תקינות ההליכים שננקטו על ידי סטרומזה נגד אילן, קובעת כי "הרקטורית חרגה מסמכותה ופעלה בניגוד גמור לתקנון האוניברסיטה" בהליך שבו נקטה, שכן אין בתקנון אפשרות להקים ועדה לא פורמלית, וממילא לוועדה שכזו אין סמכויות ומסקנותיה חסרות תוקף.

רכס קרא בדיון לקיים את ההליך המשמעתי מבלי שממצאי הוועדה הבלתי פורמלית יוגשו לגור-אריה, ועל סמך תלונה גלויה בלבד. הוא תקף את סטרומזה באופן אישי במילים קשות באומרו: "מקור המילה ?רקטור' הוא בלטינית, ופירושה ?שליט'. לצערנו, הרקטורית נתנה ביטוי מרחיק לכת להגדרת תפקידה, ושימשה כמאשים, כדיין וכמוציא לפועל". בהמשך הדיון, משלא התייחסה סטרומזה לדבריו, אלא הודיעה כי היא מנועה מלהתייחס לדברים שנמצאים בהליכים משפטים, עזב רכס במחאה את האולם יחד עם 30 רופאים נוספים.

מהאוניברסיטה העברית נמסר בתגובה כי "כל פעולות הרקטורית בנושא חוקיות ונעשו בהתאם לתקנון האוניברסיטה במטרה להגן על הסטודנטים שבהנחיית פרופ' אילן ולמנוע פגיעה באוניברסיטה. במסגרת בירור התלונה המשמעתית הוזמן אילן לשימוע כדי לקבוע אם להעמידו לדין משמעתי. כדי לאפשר לממונה על המשמעת לנהל את השימוע בלב נקי בוטלו בשלב זה, בעצה אחת עם הרקטורית, הצעדים האקדמיים שננקטו עד כה. אם בעקבות השימוע יוחלט על העמדתו לדין משמעתי, תישקל גם פנייה לאב בית הדין בבקשה לנקיטת אמצעים דומים, שימנעו פגיעה באוניברסיטה ובתלמידיה. בתקופת הביניים, הציעה האוניברסיטה שפרופ' אילן יימנע מלהדריך תלמידי מחקר ומלהגיש הצעות מחקר תחת שם האוניברסיטה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ