למרות העלייה החדה במחירי המים, הרשויות דורשות לייקר את הארנונה

ראשי ערים הסבירו אמש ל"הארץ" שצמצום מענקי האיזון שמעבירה הממשלה לרשויות מחייב אותם לייקר את הארנונה

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

התייקרות המחיה בישראל נמשכת: רשויות מקומיות רבות פנו באחרונה למשרד הפנים כדי שיאשר להן לייקר את מסי הארנונה. זאת על אף שכבר אושרה העלאה גורפת של 1.4% בארנונה בשל ההצמדה למדד, ועל אף העובדה שתעריפי המים זינקו אשתקד בשיעור של 35%.

אם יאושרו הבקשות - שטעונות גם את אישורו של משרד האוצר - יתייקרו תעריפי הארנונה ב-6%-5 ברחובות; ב-5% בפתח תקווה; ב-3.5% בכרמיאל; וב-2.5% בחולון. בראש העין וברעננה הגדילו לעשות וביקשו ממשרד הפנים לייקר את הארנונה זו השנה השנייה ברציפות. עיריית ראש העין ביקשה לייקר את הארנונה ב-4%, אף על פי שאשתקד אושרה לה העלאה של 5% (בראש העין ובגבעתיים נרשמה בשלוש השנים האחרונות התייקרות בשיעור של 17%). עיריית רעננה ביקשה לייקר את הארנונה בשיעור חד של 7.5%, אף שאשתקד אושרה לה העלאה בשיעור דומה. רשויות מקומיות נוספות יוכלו להגיש בקשות לאישור העלאת מסי הארנונה עד סוף החודש.

כמה ראשי ערים הסבירו את כוונתם לייקר את הארנונה בכך שהממשלה צמצמה את תקציבי האיזון לרשויות המקומיות. עוד הסבירו כי הצורך לייקר את הארנונה נובע מכך שנחתמו הסכמי שכר עם עובדי העיריות, וכן מהקמת תאגידי המים.

ברעננה התייקרות הארנונה הצפויה כבר הביאה למחאה של תושבים. אם תאושר בקשתה של עיריית רעננה, תסתכם התייקרות הארנונה בעיר בשלוש השנים האחרונות ב-22%. קבוצת תושבי רעננה, מחוזקת בחברי מועצת העיר, פנתה השבוע למשרד הפנים ומשרד האוצר בבקשה למנוע את ההתייקרות.

את הבקשה הגישה עו"ד טל יצחק אזרואל, תושבת העיר. עם רשימת המתנגדים להתייקרות נמנים גם שני חברי מועצת העיר, דן ברוך ועו"ד סימה פרי, שפרשו מהקואליציה בגלל התייקרות. אתם מובילה את המאבק גם יו"ר האופוזיציה העירונית, הח"כית לשעבר עו"ד מלי פולישוק-בלוך.

בחודשים האחרונים הסתובבו פעילים פוליטיים במרכז העיר, וביקשו להחתים את תושבי רעננה על עצומה נגד העלאת המסים המתוכננת. גם ברשת האינטרנט נאספו אלפי חתימות של תושבים נגד ההתייקרות, ולדברי גורמים באופוזיציה העירונית, למעלה מ-5,000 תושבים כבר הביעו התנגדות למהלך.

בעיריית רעננה מסבירים כי במשך שנים לא עלו תעריפי הארנונה בעיר. בעירייה טוענים כי גם לאחר ההעלאה, הארנונה בעיר תמשיך להיות נמוכה מרוב ערי השרון. עם זאת, מגישי ההתנגדות מציינים כי בשל אופן תחשיב הארנונה, שמשתנה בין רשות לרשות, אין להשוות בין התעריפים השונים.

"העלייה אמנם חריגה יחסית לערים אחרות", אמר ל"הארץ" ראש העיר רעננה, נחום חופרי, "אבל עם זאת, הארנונה אצלנו נמוכה, למרות ששיטות החישוב משתנות מעיר לעיר. זה לא סוד שבכל השנים כל העיריות נהגו להשתמש בכספי המים כדי לאזן את התקציבים, והפנו אותם לחינוך ולרווחה. בחרנו להעלות את הארנונה כדי לא לצמצם את השירותים לתושבים".

לדברי חופרי, על מנת שעיריית רעננה תישאר מאוזנת מבחינה תקציבית גם ב-2011, תעריפי הארנונה מוכרחים להתייקר. בעירייה מעריכים שמסי הארנונה עתידים להכניס בשנה הקרובה תשעה מיליון שקלים.

עוד מסביר חופרי כי בזכות ביטול אגרת השמירה ב-2011, חלק ניכר מהתושבים כלל לא ירגישו בהתייקרות. "תושב שדירתו 100 מטרים ישלם לעירייה אפילו פחות ממה שהוא שילם אשתקד, בזכות הורדת אגרת השמירה", מסביר חופרי, "הארנונה שישלם בעל דירה של 150 מ"ר תתייקר ב-16.5 שקל לחודש. אני לא מזלזל בזה אבל אני חושב שזה נסבל".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ