10.2.1953 / נעצר האנטי-קומוניסט התימהוני, חביב שיבר

היום לפני 58 שנה:

ליטל לוין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליטל לוין

בראשית 1953 הוקם גוף חדש בישראל: הליגה האנטי-קומוניסטית. משרדי הליגה נקבעו ברחוב ארנון 3 בתל אביב, בדירת שלושה חדרים שקירותיהם הוסרו כדי ליצור מועדון. בסופי שבוע הוקרנו בו סרטים ונערכו בו מסיבות, בהן התארחו חברי הליגה, רובם עולים חדשים ומקצתם יהודים ותיקים בארץ ישראל, וגם כמה ערבים.

ייתכן שהליגה האנטי-קומוניסטית היתה נותרת עלומה יחסית, אלמלא ההתנקשות שאירעה - שבועות אחדים לאחר הקמתה - בשגרירות הסובייטית בתל אביב ב-9 בפברואר 1953. מישהו הטמין פצצה שפצעה קשות שלושה אנשים, אחת מהם היתה אשת השגריר. למחרת, ב-10 בפברואר 1953, החלה החקירה מתהדקת סביב אנשי הליגה האנטי-קומוניסטית, והם היו לחשודים במעשה ונעצרו. בראשם: אדם ושמו חביב שיבר.

"מזכיר הליגה, חביב שיבר, בן 40, עלה ארצה מלבוב, פולין, במקום שסיים את הגמנסיה היהודית", נכתב עליו ב"הארץ" באריכות למחרת המעצר. "מימי נעוריו נמנה שיבר על חברי המפלגה הרוויזיוניסטית ובית"ר, ובארץ למד שנתיים בטכניון העברי... וב-1938 נסע לפולין, במקום שהיה פעיל בארגון עליה בלתי-ליגאלית. הוא חזר לארץ ישראל עם פרוץ מלחמת העולם השנייה ועבד שנים אחדות בתור קבלן בתל אביב ובנגב. שרת בצה"ל במלחמת השחרור ואחרי כן גר זמן מה בבאר שבע". שם, בבאר שבע, גם הקים סניף דואר פרטי לפני שהמדינה הגיעה לשם: שיבר אפילו הדפיס בולים משלו, שנמכרו והודבקו על המעטפות. ב-1950 הקים את "מפלגת חיילים משוחררים ועולים חדשים"; ומשזו כשלה, הקים שיבר עם ידידיו את הליגה האנטי-קומוניסטית.

חביב שיבר ואנשי הליגה האנטי-קומוניסטית התגלו לבסוף כחפים מפשע: את הפצצה הטמינו חברי "מלכות ישראל", יוצאי הלח"י. אבל בשנים הבאות, המשיך שיבר להופיע בכותרות בנסיבות תמוהות למדי.

בינואר 1955 גילה נתן דונביץ ב"הארץ" כי "טכסים נוצריים, עם זמרה בצבור ותפילות, נערכים באורח קבוע בכמה בתים בתל אביב ויפו, והמשתתפים בהם הם יהודים, כמעט-משומדים ומשומדים", כתב דונביץ. במעקביו גילה דונביץ שאחת הדמויות המרכזיות בטקסים הללו הוא לא אחר מהקבלן ומזכיר הליגה האנטי-קומוניסטית, חביב שיבר.

שיבר הגיח שוב בינואר 1956, כאשר נתגלו כרוזים אנטי-סובייטיים בתיבות פרי-הדר שעמדו להישלח מבית האריזה ברחובות לברית המועצות, "הקוראים להתקוממות העם הרוסי נגד המשטר הקומוניסטי". אחד הכרוזים הכיל "פזמון סטירי על המשטר הסובייטי ואילו בכרוז אחר כלולה פנייה לאזרחי רוסיה לקום ולהתקומם נגד המשטר הקיים", בצירוף תוכנית פעולה עם 10 סעיפים, דיווח "הארץ". למחרת שוב נעצר חביב שיבר, לאחר שבמשרדי הליגה, כעת באלנבי 32 בתל אביב, נמצאו עותקים של הכרוזים.

הוא הועמד למשפט וזוכה: "אדם הרוצה להרוס משטר בכוח צריך לעשות הרבה יותר משיגור תעמולת הסתה", קבע השופט. אבל לשיבר היה די ממדינת ישראל. הוא עזב, ובראשית שנות השישים ביקש מקלט מדיני בארה"ב "בטענה כי החזרתו לישראל תביא לרדיפות נגדו", פרסם אז "הארץ". ב-1973 שיבר הוזכר ב"הארץ" על ידי רו"ן כ"שונא כל גוף הקרוב לשמאל, לרבות הממשלה והממסד ה'סוציאליסטים' של ישראל. לכן הוא מנהל בארה"ב פעילות אנטי-ישראלית ארסית וענפה".

אחריתו הלמה את חייו. ב-6 בינואר 1988, פרסם "הארץ" ידיעה שהגיעה לבאר שבע: "עובדי חדר המתים של עיירה קטנה במדינת וירג'יניה בארה"ב מחזיקים מאז סוף השבוע שעבר גופת אדם, שזוהה כחביב שיבר, תושב באר שבע לשעבר, ואינם יודעים אם לקבור אותו בבית עלמין יהודי או נוצרי". לפי אותה ידיעה, "יש גירסה שהוא התנצר בשלב מסוים של חייו, אך איש אינו בטוח בקשר לכך".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ