תומר זרחין

דווקא בתקופה שבה מתנהל מאבק עיקש על השכר במשק ונגד ההתייקרויות של מוצרי היסוד, החליט מבקר המדינה, השופט בדימוס מיכה לינדנשטראוס, לעשות שימוש בסמכותו ולהעלות את שכרם של שניים מבכירי משרדו, כך שישתווה לשכרו של סגן נשיא בבית משפט מחוזי.

המבקר החליט כי שכרו של עו"ד הלל שמגר, מנהל נציבות תלונות הציבור במשרד, יגדל ב-2,814 שקל ברוטו בחודש, ושכרה של עו"ד נורית ישראלי, היועצת המשפטית למבקר, יעלה ב-3,212 שקל ברוטו.

על פי נתוני מערכת בתי המשפט, השכר הבסיסי של סגן נשיא בית משפט מחוזי ללא תוספות סוציאליות ואחרות עומד על 26,519 שקל בחודש. יש לציין כי שכר נושאי משרה שיפוטית זוכה לאישור של ועדת הכספים של הכנסת, בדומה לשכר בכירים נוספים בשירות המדינה.

ביולי בשנה שעברה פרץ עימות חריף בין לינדנשטראוס לבין הממונה על השכר באוצר, אילן לוין, בישיבת הוועדה לביקורת המדינה שדנה בסוגיית שכרם של עובדי משרד המבקר. לאחר חילופי דברים קשים ובעקבות ביקורת חריפה שהטיח לינדנשטראוס בממונה על השכר, עזב לוין בזעם את הישיבה.

לוין ביקש להכפיף לפיקוחו את שכר עובדי משרד המבקר, בעוד לינדנשטראוס טען כי הדבר יפגע בעצמאותו של מוסד הביקורת.

תקציב משרד מבקר המדינה, כמו שכר עובדיו, נקבע כיום על ידי מבקר המדינה עצמו ולא על ידי משרד האוצר. הצעת תקציב המבקר מובאת על ידו לוועדת הכספים, המאשרת אותה. שכרם של עובדי המבקר גבוה יחסית לשכרם של עובדי מדינה, בין היתר בשל תוספת המשולמת להם.

ממשרד המבקר נמסר בתגובה כי "מנהל נציבות תלונות הציבור והיועצת המשפטית של משרד המבקר מקבלים שכר בהתאם למעמדם ולאחריות המוטלת עליהם, כמקובל לגבי בעלי תפקידים במעמדם במגזר הציבורי. בהתאם לכך הם מקבלים שכר שווה לשכר סגן נשיא בית משפט מחוזי".

"מנהל נציבות תלונות הציבור הוא בעל מעמד סטטוטורי מיוחד במשך שנים רבות. הנציבות פרוסה ברחבי הארץ ומטפלת בכ-14,000 תלונות בשנה. מעמדה של היועצת המשפטית של משרד מבקר המדינה דומה למעמדו של היועץ המשפטי של הכנסת, אשר מושווה לשופט בית המשפט העליון".

עוד נמסר כי מדובר בשני עובדים בכירים ביותר שאינם שייכים לסולם השכר של עובדי הביקורת במשרד ואין להם תוספות מקצועיות, ולכן שכרם הושווה לשכר סגן נשיא בית משפט מחוזי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ