מרצים בבר-אילן: האוניברסיטה לא מקדמת אותנו כי אנחנו אנשי שמאל

ד"ר מנחם קליין מלמד בבר-אילן 17 שנה. ד"ר אריאלה אזולאי במוסד יותר מעשור. לשניהם רשימת פרסומים עשירה, ושניהם טוענים שהם לא זוכים לקידום בגלל פעילותם הפוליטית. האוניברסיטה: "אין בסיס לטענות"

אור קשתי
אור קשתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אור קשתי
אור קשתי

ועדת המינויים של אוניברסיטת בר-אילן, האחראית על קידום חברי הסגל, החליטה לפני כחודש שלא לדון כלל באפשרות לקדם את ד"ר מנחם קליין בדרגה. קליין, איש המחלקה למדע המדינה, פעיל בעשור האחרון בארגוני שמאל שונים. לפני כחמש שנים דחתה הוועדה את הבקשה לקדמו לדרגת פרופסור. במקביל, החליטה לפני כשבוע האוניברסיטה לדחות את הערעור שהגישה ד"ר אריאלה אזולאי, המזוהה אף היא עם השמאל, על ההחלטה שלא להעניק לה קביעות ולא לקדמה בדרגה. בעקבות ההחלטה, תפסיק אזולאי ללמד בתוכנית ללימודי פרשנות ותרבות, שבה היא מלמדת מאז 1999. מרצים מחוגים שונים, ובכלל זה במחלקה למדע המדינה, מתלוננים כי על האוניברסיטה השתלטה "אווירה בריונית, מוטה פוליטית לכיוון הימין, שאינה מאפשרת דיון אינטלקטואלי ופתיחות לבעלי דעות שונות".

בראיון ל"הארץ" אומר ד"ר קליין כי "כוחות ימניים-שמרניים השתלטו על עמדות המפתח באוניברסיטה. חלק מהאנשים האלה מאמינים שחובתם לטהר את המקום מגורמים ?חתרניים', ופועלים בכל הכוח לעשות זאת".

CORONA TIME - ועידת החינוך של TheMarker

לדברי קליין, "כל מי שמתויג באוניברסיטה כשמאל, ליברל ומדבר על האחר, סובל מדיכוי והשתקה. אסור שתהיה התערבות פוליטית כזו באקדמיה. ראשי האוניברסיטה, ביניהם הנשיא פרופ' משה קווה, יודעים ולא מתערבים, וכך גורמי הימין לא נתקלים בהתנגדות. התוצאה היא ברורה: אוניברסיטת בר-אילן הפכה למקום שלא סובל דעות וגישות אחרות, כאלה שאינן ימניות או שמרניות".

עמדה דומה מביעה גם ד"ר אזולאי, הנמצאת כעת בחו"ל. באי-מייל ששלחה לפני כמה ימים לתלמידיה ולחבריה בישראל, היא כתבה כי "לאור ההכרה המקומית והבינלאומית לעבודתי, רשימת הפרסומים העשירה שלי, מספר עבודות הדוקטורט שהנחיתי, שכמה מהן התקבלו בהצטיינות, אי אפשר להעלות על הדעת אף נימוק הגיוני לכך שהאוניברסיטה לא העניקה לי קביעות וקידום - מלבד עמדותיי הפוליטיות הגלויות".

"כמו אנוסים בספרד"

קליין ואזולאי הם אולי יוצאי דופן בביקורת הפומבית שהם מותחים על המתרחש בבר-אילן, אך אינם היחידים המחזיקים בדעות כאלה. לדברי מרצים מחוגים שונים באוניברסיטה, שחוששים להזדהות בשמם, בשנים האחרונות השתלטה על המוסד האקדמי "אווירה שאינה מאפשרת דיון אינטלקטואלי ופתיחות לבעלי דעות שונות". אחד המרצים אף דימה את בעלי הדעות השמאליות באוניברסיטה ל"אנוסים בספרד". "אנשים מפחדים לבטא את דעותיהם האמיתיות, שמא קידומם ייעצר", מספר המרצה.

ד"ר קליין החל ללמד במחלקה למדע המדינה בבר-אילן ב-1993, וכעבור חמש שנים קיבל קביעות וקודם לדרגת "מרצה בכיר". הוא פרסם ספרים ומאמרים רבים, בעברית ובאנגלית, בהוצאות לאור ובכתבי עת בולטים בעולם. תחום התמחותו כולל בין השאר את תהליך השלום הישראלי-פלסטיני, ערים חצויות כמו ירושלים, תרבות ופוליטיקה במצרים ורדיקליזם דתי ולאומי באיסלאם וביהדות. בעשר השנים האחרונות הוא ייעץ לאהוד ברק ואריאל שרון, והיה חבר בהנהלות הארגונים בצלם, יוזמת ז'נווה ועיר עמים.

"בניגוד לניסיון הקודם להעלות אותי בדרגה לפרופסור-חבר, הפעם האוניברסיטה החליטה בכלל לא לדון בעניין", אומר ד"ר קליין. חברי סגל בכירים, בבר-אילן ובמקומות אחרים, מתקשים להבין את ההחלטה שלא להתחיל אפילו בבדיקת האפשרות לקדם את ד"ר קליין. "התיק שלו הוא טוב וראוי, בוודאי לפתיחת הליך לקידום, אין שום סיבה שלא לפתוח את ההליך", אומר פרופ' סטיוארט כהן מהמחלקה למדע המדינה בבר-אילן.

"קליין הוא חוקר יסודי, רציני, מעמיק ומקצועי לחלוטין", מוסיף פרופ' אהוד טולידאנו מהחוג להיסטוריה של המזרח התיכון ואפריקה באוניברסיטת תל אביב, "הוא יודע להבחין בין הפעילות הפוליטית והעמדות הפוליטיות לבין המחקר שלו".

פרופ' אבי שגיא, ראש התוכנית ללימודי תרבות ופרשנות בבר-אילן, נחרץ עוד יותר. לדבריו, את הביקורת על קליין הובילו "אנשים שמזוהים באופן ברור עם הימין הפוליטי, חלקם גם עם הימין התוקפני. מותר כמובן להחזיק בדעות ימניות, אבל אסור שהשקפות כאלה ימלאו תפקיד בהחלטות אקדמיות. אי אפשר להתווכח על ההישגים שלו, וברור שההחלטה בעניינו התקבלה על רקע פוליטי. איך אפשר להגיד על אדם מוערך כל כך, שמפרסם בבימות היוקרתיות בעולם, כי הוא אינו ראוי להיות פרופסור? מנגד, אנשים שפרסמו מעט מאוד בכל זאת קיבלו את הקידום".

"לא מוכן להתבייש"

"האוניברסיטה לא רודפת כל שמאלי", אומר ד"ר קליין, "איש סגל שלא מתבטא בזירה הציבורית הוא עוד נסבל. הבעיה היא עם מי שלא סותם את הפה. העובדה שיש לי סמכות מקצועית, שאני מתבטא בתחומים שנויים במחלוקת, ופעיל בארגוני שמאל, כנראה מכעיסה מאוד אנשים באוניברסיטה, וכל זה בא מאדם דתי. בשלב מוקדם בקריירה החלטתי שאני לא מוכן להתבייש, שלא אסתום את הפה, כמו שאחרים עושים, כדי לא לעורר את חמת הכוחות השליטים הימניים. אני רוצה להיות ישר והוגן עם עצמי, ואני יודע שהדבר עולה לי במחיר הקידום האישי בבר-אילן. אני לא מסתיר את אי-הקידום. לפעמים מציגים אותי כפרופסור, ואני מתקן ואומר שהאוניברסיטה מתעקשת לסווג אותי כדוקטור. הם אלה שצריכים להתבייש, לא אני".

לפני כארבעה חודשים החליטה ועדת המינויים של בר-אילן שלא להעניק קביעות ולא לקדם בדרגה את ד"ר אזולאי, שמלמדת תרבות חזותית ופילוסופיה בת זמננו בתוכנית ללימודי פרשנות ותרבות. היא החלה ללמד בתוכנית לפני 11 שנים. במקביל לעבודתה האקדמית, הכוללת כעשרה ספרים ומספר רב של מאמרים בכתבי עת מדעיים, אזולאי גם ביימה סרטי תעודה ופרסמה ספרים ומאמרים נגד הכיבוש. באחרונה דחתה האוניברסיטה את הערעור על ההחלטה, שהגיש פרופ' שגיא בשמה של ד"ר אזולאי.

ד"ר אזולאי ביקשה שלא להתראיין לכתבה, אולם באי-מייל לתלמידיה כתבה: "בחודשים האחרונים חיכיתי דרוכה להחלטת ועדת הערעורים בנוגע להחלטה שלא להעניק לי קביעות ופרופסורה. למרבה הצער, אך באופן לא מפתיע בהתחשב בהחלטות קודמות של בר-אילן, תשובת הוועדה היתה שלילית. משמעות ההחלטה היא הפסקת העסקתי באוניברסיטה".

הדיון הראשון בבר-אילן בקידומה של אזולאי התקיים לפני כחמש שנים. גורם שנכח בדיון סיפר על "אווירה פוליטית טעונה נגדה". הנימוקים לדחייה היו, בין השאר, תערוכת תצלומים שאצרה באום אל-פחם, וכן העובדה שמכתבי ההמלצה שקיבלה היו "מקליקה מסוימת".

בניגוד לד"ר אזולאי, המדגישה את דעותיה הפוליטיות כסיבה להחלטת האוניברסיטה, אומר פרופ' שגיא כי "דחיית הערעור האחרון לא היתה על רקע פוליטי, אלא כיוון שאין הסכמה על תחום ביקורת התרבות, הנופל בין דיסציפלינות שונות. בהליך הקידום נעשו טעויות מקצועיות קשות. אזולאי מסיקה שהדבר נובע ממניעים פוליטיים, אבל אני חושב שמקורן בסירוב בתוך האוניברסיטה לקבל את הדיסציפלינה של ביקורת התרבות. מבחינתי זה חמור מאוד. אנחנו נמצאים בעידן קשה בבר-אילן. אין כאן פתיחות, וזאת בשם אתוס מדעי שלא קיים בשום מקום. קולו של האינטלקטואל החופשי, המסעיר את המחשבה והמאתגר, לא מובטח באוניברסיטה, וזאת בשם ?המדע'".

"השיקול אקדמי"

מאוניברסיטת בר-אילן נמסר כי "שיקולי ועדת המינויים בנוגע לקידום מרצים אקדמיים ומקצועיים בלבד. לבקשת ד"ר אזולאי, יועבר אליה בקרוב מכתב מפורט המנמק את החלטת הוועדה שלא לקדם אותה. בעניין של ד"ר קליין, גם כאן הנימוקים הם אקדמיים בלבד, ודעותיו הפוליטיות אינן מעניינה של הוועדה. אם רצונו של ד"ר קליין לערער על ההחלטה שלא לקדמו, הוא רשאי להגיש ערעור".

כמו כן אומרים באוניברסיטה כי "אמירותיו של ד"ר קליין משוללות כל בסיס", וכי הם דוחים את הטענות "מפי גורמים לא מזוהים על האווירה הימנית, כביכול, במחלקה למדע המדינה. כמו במחלקות אחרות, מלמדים מרצים בעלי דעות פוליטיות שונות, מימין ומשמאל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ