הלך לעולמו פרופ' מיכאל הרסגור

הרסגור, היסטוריון וסופר שהגיש במשך יותר מ-20 שנה את התוכנית "שעה היסטורית" בגלי צה"ל, מת בגיל 87

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

פרופ' מיכאל הרסגור, מת היום (חמישי) בגיל 87. הרסגור, היסטוריון שהתמחה בימי הביניים והתמקד בהיסטוריה אירופית, הגיש במשך יותר מ-20 שנה את התוכנית "שעה היסטורית" ששודרה בגלי צה"ל.

הרסגור נולד בבוקרשט ב-1924 בשם מישל גולדברג והיה היחיד מבני משפחתו ששרד את השואה. עם פרוץ מלחמת העולם השנייה הצטרף הרסגור לתנועת השומר הצעיר וב-1942 נידון ל-20 שנות עבודת פרך על פעילותו בה. הוא ישב בכלא שנתיים וחצי במהלכן לימד את עצמו עברית והעניק את השם "זיקים" לקיבוץ שעמד לקום בארץ. בראיון ל"הארץ" שנערך לפני כשנתיים הסביר: "תרגמתי ציטוט מפושקין: 'מזיקים תצא להבה'".

CORONA TIME - ועידת החינוך של TheMarker

באוגוסט 1944 שוחרר הרסגור והועבר עם אסירים נוספים למחנה ריכוז במערב רומניה. אחרי מלחמת העולם השנייה התבקש, כחבר ההנהגה של השומר הצעיר, להישאר ברומניה ולהכין בני נוער לעלייה. הוא ניסה לעלות לישראל אחרי שאסף 3,000 חניכים צעירים בשתי אוניות, אלא שהבריטים עצרו את הספינות והעולים נשלחו למחנות מעצר בקפריסין והרסגור הגיע לישראל רק ב-1949.

זמן קצר לאחר שהגיע ארצה הופנה הרסגור למשמר העמק, ובתגובה הוא עזב את ההתיישבות העובדת ואף הצטרף כאות מחאה למפלגה הקומוניסטית הישראלית. הוא אף שימש ככתב העיתון קול העם, אך שליחות שביצע מטעם העיתון למוסקווה ב-1957 הביאה אותו להתפכחות מהתורה הקומוניסטית.

הרסגור בביקור שערך במוסקווה בשנות ה-60.

בשנות ה-60 פנה הרסגור לאקדמיה וכתב את עבודת הדוקטורט שלו בפאריס. כששב לארץ הוא החל ללמד באוניברסיטת תל אביב והתפרסם בקרב הסטודנטים בידענותו המופלגת ובנטייתו להדגיש את מה שנראה לכאורה בלתי רלוונטי. "היסטוריה בלי סיפורים זה כמו אוכל בלי רוטב", אמר הרסגור בראיון ל"הארץ" לפני כשנה וחצי, "דרך הסיפורים הקטנים מאחורי הדמויות שעשו את ההיסטוריה, אפשר ללמוד על התהליכים הגדולים".

פרופ' הרסגור התפרסם גם בקרב הציבור הרחב כשהחל להגיש ב-1983, בצוותא עם אלכס אנסקי, את התוכנית הפופולארית "שעה היסטורית" בגלי צה"ל. ב-2005 הוחלף אנסקי בערן סבאג ובחמש השנים האחרונוץ מגישה לצדו את התוכנית העיתונאית ליעד מודריק.

"זאת היתה זכות ענקית וחוויה מדהימה להגיש לצדו", אמרה מודריק ל"הארץ", "מעבר לידענות הפנומנלית שלו ולשנינות שלו, הוא היה אדם מקסים, עדין וג'נטלמן. לא משנה עד כמה השאלה שהוא נשאל היתה מטופשת, הוא תמיד ענה בשמחה וברוחב לב, מתוך אהבה אמיתית ותשוקה למה שהוא עשה ולידע. הבקרים שהיינו מגיעים אליו לדירה היו פשוט קסומים וזו חוויה שאני מודה על מזלי הטוב שהיתה לי הזכות לעשות".

הרסגור הותיר אחריו בת ושלושה נכדים. הלוויתו תתקיים מחר ב-13:00 בבית הקברות בקיבוץ מעברות.

ההיסטוריה הפרטית של מיכאל הרסגור

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ