מצלמות המעקב של העירייה יהיו זמינות ברשת לתושבים

עיריית ראשון לציון תציב כ-1,000 מצלמות במעגל סגור בשטחים ציבוריים

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

עיריית ראשון לציון מתכננת להתקין כאלף מצלמות בשטחים ציבוריים ברחבי העיר. השבוע התקיים המפגש הראשון לבעלי החברות שמעוניינים להתמודד במכרז עבור התקנת מצלמות השליטה והבקרה, שמוערך ב-26.5 מיליון שקלים.

בשלב הראשון של הפרויקט, שקיבל את השם "מבט ראשוני", יותקנו עד חודש יולי כ-175 מצלמות ב-25 אתרים שונים בעיר, החל ממדרחוב רוטשילד, היכל התרבות וגן העיר ועד לשורת בתי ספר בעיר. זאת, בנוסף לכ-50 מצלמות עירוניות שכבר פועלות היום בעיר. בהמשך, ולאחר בחינת פעילות המצלמות בעיר, יותקנו שאר המצלמות בעוד 200 אתרים נוספים באזורי מסחר ותעשייה, במקומות בילוי, בפארקים וגינות ציבוריות, בצמתים ראשיים וגם באזורי מגורים.

החברה העירונית לביטחון וסדר ציבורי בראשון לציון, שפועלת משנת 2005, היא שתפעיל את מערך המצלמות העירוני. היא גם זו שהגדירה במכרז את הדרישה הצפויה מהמצלמות: עליהן להיות גלויות לעין, ממוגנות מפני ונדליזם ונזקי מזג אוויר ולא נגישות למי שאינו מורשה בכך. בנוסף, על החברה שתזכה במכרז לאפשר לאזרחים לצפות בתצלומים באינטרנט, בהתאם לאזורי הצפייה והמצלמות שייקבעו על ידי החברה לביטחון. בין היתר, יהיו אלו המצלמות שימוקמו בכבישים מרכזיים, באתרי בילוי מרכזיים, בחניוני החוף ובמגרש החניה בסינמה סיטי, וכן גם בחוף עצמו.

"דרך המצלמות באינטרנט יוכלו לראות ממעוף הציפור, במגבלות צנעת הפרט, מה קורה בעיר", הסביר מנכ"ל החברה לביטחון ציבורי, מוטי נחמני. "קבענו שזה יהיה מצב בו לא תוכל לזהות לא אדם ולא רכב. תראה לדוגמה חניון בגדול, אם יש בו מקומות או אין בו מקומות, או את אזורי הבילוי, אם כדאי לך לצאת מהבית או לא".

עם זאת, לא ברור איך יתבצע טשטוש פרטי הזיהוי. כחלק מפרטי החוזה, עולה כי החברה לביטחון ציבורי תעדיף מערכות שבהן יהיו כמה שיותר מנגנוני "וידיאו אנליטיק" - שמאפשרים לנתח את התצלומים ולזהות גילויי תנועה חריגים, התקהלות ואפילו לספור אנשים. על כן, לא ברור אם בעיריית ראשון לציון ינטרלו את אפשרויות פענוח הווידיאו עבור האתר העירוני. "אנחנו נצטרך להשקיע מחשבה באתיקה של התפעול של זה", אמר ראש עיריית ראשון לציון, דב צור.

השימוש בתצלומי הווידיאו, כך על פי מטרות המשנה של הפרויקט, ישמש לא רק על מנת לגרום ל"שיפור משמעותי באיכות החיים ובביטחון האישי של תושבי ראשון לציון", אלא גם ליצור כלי הרתעה, שליטה, אכיפה, פיקוח ובקרה לקברניטי העיר. במלים אחרות, דו"חות החניה והפיקוח העירוני בעיר יינתנו בזכות המצלמות בשלט רחוק. בנוסף, ישמשו המצלמות גם לטובת איסוף ראיות לצורכי חקירה משטרתית. בעתיד, יבחנו גם את שילוב מערכות הווידיאו עם תוכנות משטרתיות לזיהוי פנים. "אם פורץ מכוניות שגר בשטחים יגיע לראשון - המצלמות ישר יזהו אותו ויתריעו שהוא נכנס ומסתובב בעיר", הדגים גורם המעורה בנושא.

עו"ד גיל שפירא, סגן בכיר לסנגורית הציבורית הארצית, מוטרד מהתפתחות רשת המצלמות העירונית בעיר. "ראשון לציון היא בעיניי דוגמה להתפתחות מאוד דרקונית בהקשרים האלה. הם הולכים ומצרים את צעדיהם של תושבי העיר, והכל סביב אמתלות של ביטחון אישי", טוען עו"ד שפירא.

לכך מגיב צור ואומר כי "משרד המשפטים מפעיל מערכת חוקים: אם הוא סבור שמשהו לא נעשה כחוק, או שיחוקק חוק או שינחה אותנו אחרת. גם המשטרה תמכה ומכירה היטב את הפרויקט שלנו פה, זה לא משהו שעושים מאחורי גבם. כל הכללים יהיו מוגדרים. אנחנו לא מצלמים סתם שכונה, אלא מקומות מסוימים בתוך השכונה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ