הרבנות מנחה את משרד הפנים לא להכיר בגיורים מחו"ל

תומס דולהן הקנדי, הנשוי לישראלית, לא יקבל ממשרד הפנים מעמד של עולה. לטענת הרבנות הראשית, שאחראית על מדיניות ההגירה, הגיור האורתודוקסי שעבר "אינו מוכר"

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

בשבוע הקרוב יפשוט תומס דולהן את מדיו, ויסיים שירות בן חמש שנים כאיש צוות קרקע בחיל האוויר הקנדי. זה תקופה ארוכה מחכה החייל בן ה-24 להזדמנות לממש את חלומו לעלות לישראל עם אורטל, אשתו הישראלית, וארבעת ילדיהם. הוא בחר לפרוש משירות קבע על אף מחויבותו ל-20 שנים נוספות. בני הזוג מכרו את מכוניתם ומשלימים בימים אלה את יתר ההכנות, כמו פינוי ביתם בבסיס חיל האוויר, אי-שם בדרום אונטריו.

תוך ימים אחדים המקום היחיד שלו יוכלו לקרוא בית, יהיה בחיפה. אלא שהשבוע קיבל דולהן מכתב בן שתיים וחצי שורות ממשרד הפנים בישראל: בקשתו להגיע כעולה חדש נדחתה. זאת, לאחר שהרבנות הראשית קבעה שהגיור האורתודוקסי שעבר לפני שנה הינו, כך לשון המכתב, "גיור שאינו מוכר". הוא מוזמן איפוא להיכנס לישראל באשרה ארעית, אם ירצה, כבן זוג של אזרחית ישראלית.

"אני מיואש", אמר בראיון טלפוני מביתו בבסיס בטרנטון, אונטריו. "בשנה האחרונה עברתי המון השפלות בשירותי הצבאי. לא הכירו בי כיהודי, לא שיחררו אותי לחגים, כפו עלי לעבוד בשבתות למרות שאני שומר שבת. עכשיו, כשהחלטתי לעלות עם משפחתי למקום שאני רואה בו הארץ שלי לא מכירים בי כיהודי. זה מאוד קשה. אני מגדיר את עצמי כיהודי, זה חלק משמעותי ממי שאני, וקשה לי לתאר לך את גודל האכזבה. זה כואב מבפנים".

הסיפור של דולהן אינו עוד עדות של יהודי שחלומותיו על הארץ המובטחת התרסקו אל קיר המציאות. במקרה שלו, הארץ המובטחת רשמה תקדים והכפיפה את מדיניות ההגירה שלה לרבנות הראשית. משרד הפנים, הנמצא בידי ש"ס, הסמיך את הרב הראשי שלמה עמאר למין סמכות דתית עליונה על כלל יהודי העולם האורתודוקסים, כדי שיקבע איזה גיור אורתודוקסי שנעשה בחו"ל כשר ואיזה פסול. זהו עוד צד של משבר הגיור שלאחרונה עמד בסימן הגיורים הנעשים בצה"ל, שם אין חולק כי הגיורים טעונים אשרור של הרב הראשי לישראל ושם קבע הרב עובדיה יוסף כי הגיורים כשרים.

שר הפנים, יו"ר ש"ס אלי ישי, אמר השבוע ל"הארץ" כי פרטי המקרה האישי של דולהן לא מוכרים לו אך "אין לי ספק שמדובר בטעות שתתוקן" כלומר שדולהן יוכר כיהודי ויקבל מעמד של עולה. לפי שעה, ההודעה הרשמית היחידה ממשרד הפנים היא שהגיור האורתודוקסי של דולהן לא מוכר, ובתגובה ל"הארץ" משרד הפנים מכריז לראשונה במפורש, ועל אף שאין קריטריונים או תקנות מסודרות בעניין, כי הרבנות הראשית הוא "הגוף המוסמך והקובע באשר לגיורים אורתודוקסיים הנערכים בארץ ובחו"ל". מכון עיתים, המסייע למשפחת דולהן, נערך לעתור לבג"ץ נגד משרד הפנים.

באופן פרדוקסלי, לו בחר דולהן במסלול גיור קונסרבטיבי או רפורמי הוא היה מוכר כעולה חדש. ב-1988 בג"ץ שלל ממשרד הפנים את שיקול הדעת ביחס למעמד של מי שעברו בחו"ל גיור רפורמי או קונסרבטיבי, וחייב את מרשם האוכלוסין להכיר בגרים אלה כזכאים למעמד של עולה. הפסיקה משאירה בידי משרד הפנים שיקול דעת דווקא לגבי גיורים הלכתיים-אורתודוקסיים שנעשים בחו"ל. בניגוד לתנועות הקונסרבטיבית והרפורמית, העולם האורתודוקסי מגוון ומפוצל ולא כפוף לארגון גג אחד, כך שהמצב בו סבוך בהרבה. הנפגעים הטבעיים הם האורתודוקסים המודרנים.

ב-1996 גיבש משרד הפנים תנאים להכרה בגיורי חו"ל, למשל התערות ממושכת של המתגייר בקהילה שבה התגייר, קודם שיוכל לעלות לישראל. ב-2005 שופטי בג"ץ פסלו את התנאים אך אישרו לרשם האוכלוסין לקבוע קריטריונים שימנעו ניצול לרעה של הליכי גיור בחו"ל. קריטריונים כאלה לא נקבעו מעולם, עד שלאחרונה התברר בשלושה מקרים שונים שהמשרד נוקט מדיניות-בפועל שנועדה להבחין בין גיור אורתודוקסי אחד למשנהו. בשלושת המקרים נציגי הרב עמאר השתתפו בדיונים על בקשות עלייה של מתגיירים, וסירבו להכיר בהם משום שעברו גיורים בחסות רבנים מלווים ודיינים מהזרם האורתודוקסי המודרני. בפועל, כשמדובר בצפון אמריקה, הרבנות מוכנה להכיר רק בגיורים שנעשו בחסות "הסתדרות הרבנים של אמריקה" (RCA), גוף חרדי בעיקרו, עמדה שמשאירה מחוץ לגדר את ארגוני הרבנים האורתודוקסיים האחרים, למשל חב"ד ו-International Rabbinic Fellowship, האיגוד שאליו משתייכים הרבנים שגיירו את דולהן.

הרב שאול פרבר, ראש מכון עיתים, המעורב בסיוע למתגיירים, הוא שהגיש את העתירה לבג"ץ שבעקבותיה פרצה המהומה סביב גיורי צה"ל. "אנחנו מגינים לא רק על המתגיירים בצה"ל אלא גם על המתגיירים בצבא קנדה", אמר הרב פרבר. "הרב אדם שאייר, שגייר את דולהן, הוא רב הקהילה האורתודוקסית הגדולה ביותר בצפון אמריקה, קשה לערער על מעמדו כרב קהילה מוכרת. אם הקהילה שלו לא מוכרת אז אין קהילה מוכרת בעולם. ברור לחלוטין שאין סמכות לרבנות הראשית בנושאים הללו. עצם ההחלטה לסמוך על הרבנות הראשית מוכיחה בצורה חד-משמעית שגורמים בתוך משרד הפנים מנסים לייצא את העמדה הקיצונית של הרבנות הראשית כעמדה הנורמטיבית באורתודוקסיה העולמית, ולהפוך את הרב הראשי למעין אפיפיור. משרד הפנים פוגע בסמכויות הקהילתיות המקומיות בצפון אמריקה, ודווקא באורתודוקסים. זה צריך לזעזע את כל הקהילות האורתודוקסיות בעולם. אין להאשים את הרב הראשי, שנמצא תחת לחצים בישראל, ועדיין, זה דבר נורא שקומץ קטן של רבנים שאין להם ידע בסיסי על הקהילות בצפון אמריקה מחליטים בצורה עיוורת מיהו יהודי".

השר ישי הוסיף כי הוא משוכנע שדולהן יזכה במעמד של עולה. "קיימת דאגה מפני ניצול של האפשרות להתאזרח בישראל, למשל על ידי עובדים זרים. אני המחליט, ונראה שמשרד הפנים טעה. דולהן אמור לקבל מעמד של עולה חדש". בלשכתו של השר ישי אף הסבירו כי לרב הראשי אין סמכות להתערב בגיורי חו"ל - אבל במשרד הפנים, הכפוף לשר ישי, חושבים אחרת. התגובה הרשמית שם היא שהרבנות הראשית מוסמכת לקבוע בנושאי גיורים אורתודוקסיים. "כנהוג, הסוכנות היהודית מוסמכת להעניק בחו"ל אשרות עולה לזכאי שבות ובין היתר גם לזרים המתגיירים בחו"ל ומבקשים לקבל אשרת עולה, בהסתמך על הגיור ובהתאם לקריטריונים. על פי קביעת בג"ץ, התנאי הבסיסי לקבלת גיור הינו שהגיור נעשה בקהילה מוכרת על ידי בית דין שמוכר על ידי ה'אורגנים' המוסמכים לעריכתו. ולכן בכל הנוגע לגיור אורתודוקסי הגוף המוסמך הוא הרבנות הראשית, ממנו משרד הפנים מקבל את חוות הדעת באם הגיור, הרב המגייר ובית הדין המגייר הינם מוכרים לצורך גיור. במקרים בהם יש לסוכנות היהודית ספק באשר לגיור או שאינם עונים על הקריטריונים, מועבר החומר לבדיקה ואישור ברשות האוכלוסין וההגירה, כך גם במקרה של דולהן. עם זאת, היות ודולהן נשוי לאזרחית ישראלית, הוצע לו כמה פעמים להיכנס ארצה ברישיון של תושב ארעי מסוג א5/ מכוח נישואיו, עד להשלמת הגיור".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ