אהרן ברק: "זאב סגל תרם תרומה חשובה למשפט בישראל"

ערב לזכרו של המשפטן ופרשן "הארץ" במלאות 30 למותו

עפרה אידלמן
עפרה אידלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עפרה אידלמן
עפרה אידלמן

כ-200 איש, בהם שופטי בית המשפט העליון בהווה ובעבר, היועץ המשפטי לממשלה, עורכי דין, אנשי אקדמיה ועיתונות התכנסו אתמול בפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל אביב כדי לחלוק כבוד לפרשן המשפטי של "הארץ", זאב סגל, במלאות 30 למותו. "מה רב צערי שלא אוכל להיות נוכח בערב הזה מטעמים שאינם תלויים בי", כתב סגל בצוואתו.

"לכל אחד יש את הזאב סגל שלו", אמר נשיא בית המשפט העליון לשעבר, הפרופ' אהרן ברק בפתיחת הערב, "והוא נזכר בזאב סגל הזה או בחיוך, או שהוא מעלה כעס, אבל הוא לא נשאר אדיש". ואכן, כל אחד ממשתתפי הערב לצד ברק, סיפרו על זאב שהכיר. שותפו של סגל למחקר, הפרופ' קמיל פוקס, שותפו לכתיבת הספר "עושה הכובעים", הפרופ' אריאל בנדור, עורך "הארץ", דב אלפון, ראש החוג למדיניות ציבורית באוניברסיטת תל אביב, פרופ' גילה מנחם, והרופאה של סגל בבית החולים איכילוב, הפרופ' אלה נפרסטק חשפו כפסיפס את דמותו של סגל כפרשן משפטי ועיתונאי, כחוקר ומרצה, כחבר וכמטופל - זאב ש"טרף את החיים", כדברי אשתו לילי, "זאב בודד", כדברי ברק.

"אני חושב שמותו של זאב הוא אבידה קשה לעיתון ?הארץ'", אמר ברק, "זאב היה פובליציסט ומשפטן, הוא ניתח את היומיום, אבל הוא עשה את זה בראי ערכי יסוד ובראי תפיסות יסוד של המשפט הישראלי". לדבריו, "הוא היה עקבי בעמדותיו, הוא לא כתב לפי ההיסטריה הציבורית, אלא לפי ההיסטוריה של עם ישראל". ברק הדגיש כי האבידה אינה רק של עיתון "הארץ" או של חוגו באוניברסיטה, אלא אבידה למשפט הישראלי.

"זאב תרם תרומה חשובה להתפתחות של המשפט הישראלי, במיוחד של המשפט הציבורי", אמר ברק. הוא ציין את תרומתו לגיבוש עמדת בג"ץ בנוגע לזכות העמידה, להטמעת עקרון המידתיות ולנושא חופש המידע. "גם כשלא הסכמנו, היה תענוג להתווכח על הנושאים האלה, משום שלזאב היה ידע רחב, ידע השוואתי ניכר".

"נאמר כאן שזאב סגל היה מהפרשנים המשפטיים הגדולים של מדינת ישראל", אמר עורך "הארץ" דב אלפון, "אני רוצה לתקן: הוא עדיין אחד הפרשנים הגדולים של מדינת ישראל. מהזווית הקטנה שלי: אין ישיבת מערכת בעיתון ?הארץ' שבה אחד הנוכחים אינו אומר: ?אבל מה זאב היה אומר כרגע'".

אלפון סיפר כיצד בישיבה האחרונה שבה השתתף סגל שקלו חברי המערכת לפרסם מאמר גינוי חריף נגד התבטאויות הרבנים בצפת נגד ערבים. "זאב נראה רדום, וכמעט לא השתתף בדיון ונתן לנו להתלהב, הייתי אומר כמעט להתלהם. ואז, חמש דקות לפני הפיזור, הוא הרים את עיניו מבעד למשקפיו ואמר: ?אז אנחנו הולכים לגנות את חופש הביטוי של האנשים האלה?', והשתררה דממה (...) ואז כמו ילדים נזופים הלכנו וכתבנו מאמר אחר, שלמעשה מגן לגמרי על זכותם של אנשים לגנות את מי שהם רוצים".

ראש החוג למדיניות ציבורית, פרופ' גילה מנחם, סיפרה על הרצאותיו של סגל בחוג: "בעצם אפשר היה לעתים קרובות לקרוא בשיעור את העיתון של מחר. פסקי דין שניתנו אך יום קודם, או אפילו באותו בוקר ממש, הובהלו בדחיפות לכיתה. זאב היה תוך כדי פירוש בעצם כותב את מאמר הפרשנות של ?הארץ' שיופיע למחרת".

הרופאה שלו, פרופ' נפרסטק, סיפרה על חדרו רוחש הפעילות בבית החולים: "בחדר התרוצצו צוותים מודאגים, אבל הוא המשיך לנהל את העולם. הייתי מודאגת וכל הזמן רצה לידו והייתי אומרת לו: ?הטרומבוציטים! אולי נוציא את האורחים?', והוא היה אומר: ?לא חשוב, צריך לגמור את המאמר ולהכין את הכנס'".

פרופ' מנחם אמרה כי בעצם, "זאב היה גם זאב בודד, אבל גם יצרן של רשתות חברתיות. משום שהוא ניסה כל הזמן גם לחבר את החברים שלו אחד אל השני", הקהל המהם: "נכון". בנו של סגל, הדר, חתם את דבריו באומרו: "אנחנו שולחים מיליוני ?לייקים' לכל חברי הרשת החברתית שלנו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ