ערוץ טלוויזיה אוונגליסטי מייער את הנגב ודוחק את הבדווים מאל-עראקיב

הרשת הנוצרית "God TV" הכריזה על פרויקט נטיעות בשיתוף הקרן הקיימת לישראל. בכפר טוענים כי מנסים להרחיקם

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

"האל נתן לי הוראות: 'תכין את הקרקע לשובו של בני'. שאלתי: 'אבי, איך נעשה את זה?' ואלוהים ענה: 'תיטעו מיליון עצים'. אני מאמין שזה מה ששמעתי, שרוחו של האל ואני חולקים את המשימה הזו אתכם". כך, בקול נרגש ומלא פאתוס, מתאר רורי אלק את מה שהביא אותו לייסד את פרויקט הנטיעות הגדול שמובילה רשת "God TV" (הטלוויזיה של האל) ברחבי ישראל.

אלק הוא הרוח החיה מאחורי הרשת הנוצרית-אוונגליסטית המשגשגת. את הנטיעות מבצעת הרשת בשיתוף פעולה עם הקרן הקיימת לישראל, ועם הסניף האמריקאי של קק"ל - ה-JNF. פרויקט הייעור הוא חלק מתוכנית רחבה, הכולל חלקים נרחבים מצפון הנגב. לא מדובר בייעור, במובן המוכר של המלה, אלא במה שמכונה "סוואניזציה" - נטיעות של עצים ושיחים שייצרו מראה של סוואנה. היתרונות, על פי הקק"ל, הם טיוב הקרקע ומניעת סחף. אולם, מנהל מקרקעי ישראל, כמו גם שר החקלאות שלום שמחון, כבר הודו כי אחת ממטרות הפרויקט היא תפיסת הקרקע - כלומר, הפגנת בעלות כדי למנוע מבדווים להיכנס אליה.

חלק מהשטחים הכלולים בפרויקט מצויים סמוך לכפר הבדווי אל-עראקיב, שאתמול נהרס בפעם ה-16 בתוך שמונה חודשים. פקחי מינהל מקרקעי ישראל מלווים בכוחות משטרה באו אל הכפר כדי להמשיך את את עבודות הייעור, לאחר שבית המשפט בבאר שבע קבע שהעבודות במקום יימשכו. במקום התפתחו עימותים כאשר התושבים החלו ליידות לעברם אבנים והמשטרה הגיבה בירי גז מדמיע. שישה מתושבי הכפר - ארבע נשים ושני ילדים - נפגעו ופונו לקבל טיפול רפואי בבית החולים סורוקה בבאר שבע. שלושה תושבים נעצרו. ל"הארץ" נודע כי פעילים למען הכפר מתכוונים לשהות בסוף השבוע במקום כדי לבנות מחדש את המאהלים שנהרסו.

בקק"ל ובמינהל מקרקעי ישראל טוענים כי היער, שזכה לשם "GOD TV FOREST" לא ניטע על חורבות הכפר, אך הקירבה לשטחו מעוררת זעם רב מצד התושבים ופעילי שמאל המסייעים להם. הבדווים טוענים שמדובר בפרויקט לייעור הנגב הצפוני, שמטרתו לדחוק את רגליהם ממה שהם תופשים כאדמותיהם. "קק"ל, הגוף הכי יהודי שיש, שההורים שלי והסבים שלי היו שותפים גאים בו, הפך את עורו ומשתף פעולה עם הארגון הכי פונדמנטליסטי שיש, שבעבורו אנחנו חמורו של משיח", אומר הפרופ' אורן יפתחאל, תושב הנגב ויו"ר "בצלם", המסייע לתושבי אל-עראקיב במאבקם מול רשויות המדינה נגד הריסות הבתים.

ערוץ "גוד טי-וי" הוקם באנגליה ב-1995 והיה ראשון מסוגו באירופה. מאז, "בחסד האלוהים ובאמצעות נסים", כפי שאומרים מייסדיו, התרחבה פעילותו והערוץ הפך למעצמה. "גוד טי-וי" משדר כמעט לכל מדינה בעולם, כולל ארה"ב, אירופה, סין, הודו, אוסטרליה ואפריקה. הערוץ משדר במשך 24 שעות ביממה תוכניות של מטיפים צעקניים המכים במצחיהם של המאמינים, קבוצות בוכיות של מתפללים, הטפות נרגשות למען פוריטניות מינית לבני נוער ושירי קיטש מיסיונריים. התכנים הדתיים עטופים היטב במקצבים וקליפים המזכירים את מקור ההשראה - ערוץ המוזיקה אם-טי-וי. כחלק מעיסוקיו הרבים של הערוץ, הוא גם שותף במפעלים הומניטריים שונים, בעיקר באפריקה. בשנת 2002 עבר הערוץ מהפכה תדמיתית כאשר העביר את משרדיו ואת בסיסו העיקרי לירושלים, וכעת הוא ממתג עצמו כתומך נלהב של ישראל.

פרויקט הנטיעות הוא אחד מספינות הדגל שלו, ומטרתו המוצהרת היא להכין את הארץ לשובו של "אדון האדונים, מלך המלכים", כפי שנכתב באתר האינטרנט המוקדש לו. דרך האתר ניתן גם לתרום עץ לנטיעה בישראל בסכום של 25 דולר או 20 יורו, בין 90 ל-100 שקלים. את אותו העץ ניתן, אגב, לתרום באמצעות הקק"ל ב-32 שקלים בלבד. הפער הזה - בהתחשב בהצהרות הארגון על שאיפה לנטוע יותר ממיליון עצים בשנים הקרובות - נותן קנה מידה למקורותיו הכלכליים של הארגון, שמעניקים לו בסיס איתן.

עד לפני כשבועיים התנוסס לא הרחק מאל-עראקיב שלט גדול המכריז על הפרויקט המשותף לערוץ ולקק"ל. תושבי הכפר רואים בפעולות הייעור חלק בלתי נפרד מהמאבק נגדם. "העצים האלו הם חיילים שבאו לכבוש את הקרקע שלנו. אלו עצים פוליטיים", אומר עוואד אבו פריח, דובר תושבי אל-עראקיב. גם הם, בניגוד לקק"ל ולמינהל, לא רואים שום הבדל בין נטיעתו של היער לבין העבודות שנעשות על חורבות הכפר. "אלה בדיוק אותן עבודות, הם חושבים שאם יהיו עצים אז לא יהיו פה בדווים", מוסיף אבו פריח.

ב-"גוד טי-וי" מודעים לביקורת וחוששים ממנה. בהבהרה שפורסמה באתר האינטרנט של הערוץ נכתב: "הערוץ אינו חלק מההליכים המתנהלים בין הממשלה לבין אל-עראקיב. הערוץ התחייב לנטוע מיליון עצים דרך הקק"ל בכל רחבי ישראל, במאמץ להשיב את הירוק למדבר, כהכנת ארץ הקודש לחזרתו של מלך המלכים. גוד טי-וי אינו אחראי ולא מעורב בהחלטות היכן ינטעו העצים ברחבי המדינה".

בקק"ל דוחים את טענות הבדווים ואומרים כי הקק"ל מקפידה שלא לבצע נטיעות על שטחים שאינם בבעלות המדינה, וכך גם במקרה של אל-עראקיב. עוד הם מדגישים כי הם אין להם אפשרות לדחות תרומות שמתקבלות, רק בשל זהות התורמים, וכי הנטיעות שנתרמות לארגון נעשות אך ורק בשטחי תוכנית המתאר הארצית לייעור. לכן, המטרה היא יער ולא דחיקת הבדווים. מדוברות קק"ל נמסר כי "במסגרת תפקידה, קק"ל נוטעת עצים בכל רחבי מדינת ישראל. זאת, רק לאחר שהיא מוודאת בכל פנייה לביצוע נטיעה, שאכן שטח הנטיעות הינו בבעלות המדינה על פי חוק".

במינהל מקרקעי ישראל אומרים כי קק"ל מבצעת את העבודות באל-עראקיב רק כקבלן משנה של המנהל ושהיא נבחרה לכך בשל מומחיותה בעבודות ייעור. תגובת "גוד טי-וי" לא נמסרה עד למועד סגירת הגיליון.

השתתפו בהכנת הידיעה: ג'קי חורי ויניר יגנה

מקימים את הבתים עד שהדחפורים שבים

כפר אל-עראקיב השוכן בין רהט לבאר שבע, כלל בשיאו 30 פחונים ואוהלים, שבהם התגוררו כ-300 משפחות. ביולי 2010 החלו פעולות ההריסה שלו על ידי מינהל מקרקעי ישראל, בנימוק שהבדווים פלשו לאדמות מדינה. מאז מקימים התושבים את הבתים בכל פעם מחדש כסוכות זמניות, עד שהדחפורים מגיעים שוב.

את העימות על אדמות אל-עראקיב ניתן להציג כמיקרוקוסמוס לוויכוח על אדמות הנגב בכלל. תושבי הכפר טוענים ומוכיחים במסמכים כי הם פונו מאדמתם מכוח צו צבאי לצורכי חירום ב-1951, ומאז שואפים לחזור אליה כדי להקים במקום יישוב חקלאי, דוגמת עשרות ישובים יהודיים בנגב. לטענתם, רק אחרי שהקק"ל החלה בעבודות ייעור במקום בסוף שנות ה-90, הם החליטו לשוב למקום, בטענה שהמדינה, שלקחה את האדמה מהם, לא עשתה בה כל שימוש במשך כ-50 שנים.

מינהל מקרקעי ישראל טוען מנגד כי אין לתושבים כל ראייה לבעלות על הקרקע וכי הם פלשו אליה רק בסוף שנות ה-90. עוד טוענים במינהל כי לכל התושבים במקום יש בתים ברהט. עד עתה הפסידו התושבים בתביעות שניהלה נגדם המדינה בבתי המשפט.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ