סקר של המועצה לשלום הילד: 40% מההורים חושבים כי נדרש רישיון להקמת משפחה

סקר חדש של המועצה מעלה עוד כי 77% מההורים מגדירים את סגנונם ככזה של חברות. 4% משתמשים בכוח פיזי לשם הענשה

דנה, יילר פולק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה, יילר פולק

40% מההורים בישראל סבורים כי כל מי שמבקש להקים משפחה צריך לקבל לכך רשיון, כך עולה מסקר חדש בנושא הורות ויחסי הורים-ילדים שנערך עבור המועצה לשלום הילד. בסקר, שכלל מדגם של 307 הורים לילדים עד גיל 18 ונערך על ידי טיבה הרשמן, סמנכ"ל מכון גיאוקרטוגרפיה לקראת כנס באר שבע העשירי לשלום הילד ניכר פער בין הורים חילונים ש-45% מהם היו בעד הענקת רישיון לבין 21% בלבד בציבור הדתי.

לפי הסקר 52% מההורים חשים צורך בהדרכה בנושא הורות, והדבר ניכר במיוחד בקרב הורים בעלי שכר והשכלה נמוכים. רוב גדול של 77% מההורים בישראל אפיינו את סגנון הורותם ככזה של פתיחות וחברות. 14% בלבד הגדירו עצמם כבעלי סגנון סמכותי ונוקשה בעוד מיעוט של 10% הגדיר את סגנונו ההורי ככזה המספק צרכים פיזיים בלבד.

הסקר מצביע על שינוי משמעותי בין סגנון ההורות של הורי הנשאלים, לבין סגנון ההורות שלהם. בדור הקודם, הסתפקו 20% מהורים במילוי צרכים פיזיים בלבד ו-29%הפגינו סגנון סמכותי ונוקשה.

79% מעודדים את ילדיהם בביטויי אהבה. תצלום: אייל טואג

על פי הסקר, שיטת הענישה השכיחה בה נוקטים ההורים בימינו כלפי ילדיהם היא מניעת דבר אהוב למשך זמן קצר (54%). לעומת זאת, 27% מההורים ציינו שהם כלל לא מענישים את ילדיהם, ורבע מהנשאלים העידו כי הם משתמשים בצעקות כשיטת ענישה. מיעוט של 4% ציין כי הוא משתמש במכה או סטירה כשיטת ענישה.

רוב גדול של 79% מההורים אומרים כי הם מעודדים את ילדיהם בחיזוקים מילוליים וביטויי אהבה. לעומתם, 13% מעודדים את ילדיהם באמצעות קניית מתנות. 7% מההורים מעודדים את ילדיהם לעיתים רחוקות ו-1% בלבד כלל לא נוהג לעודד את ילדיו.

עוד עולה מהסקר כי 56% מההורים סבורים כי התקשורת מציגה אותם כחלשים. 65% התלוננו על כך שהתקשורת מציגה את הילדים כאלימים, בצורה לא נכונה או לפחות מוגזמת.

ד"ר יצחק קדמן, מנכ"ל המועצה לשלום הילד, התייחס לממצאים ואמר כי "בניגוד לאופנה הרווחת לתאר את ההורים בישראל כ'סמרטוטים', רוב ההורים מתפקדים באופן נכון ומקיימים יחסים טובים עם ילדיהם". לדבריו, "שוב הוכח עד כמה החוויות של ההורים כילדים, משפיע שנים רבות לאחר מכן על סגנון ההורות שלהם. יש לראות כהישג עצום את היעלמות הענישה הגופנית כענישה לגיטימית כלפי ילדים בישראל".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ