משרד הפנים גירש את האם גורשה לרוסיה, האב מגדל את בתו דרך המחשב

מיד לאחר החתונה, גורשה אשתו של אמיר בוברמן לרוסיה. מאז עברו שלוש שנים, אבל הרשויות עדיין מסרבות לתת לה ולבתם לשוב לישראל

דנה ויילר-פולק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה ויילר-פולק

אמיר בוברמן, אזרח ישראלי שנישא לחברתו סבטלנה קפלון, אזרחית רוסייה, לומד שיעור בבירוקרטיה בחסות משרד הפנים. בקשתו לאיחוד עם רעייתו בישראל הובילה לחילופי מכתבים שנמשכים למעלה משלוש שנים, כשמדי כמה חודשים עולות דרישות שונות ממשרד הפנים.

קפלון, בת 45, גורשה מישראל כמה ימים לאחר חתונת הזוג שנערכה במעמד צד אחד בפרגוואי, ביולי 2007, מאחר שקפלון היתה שוהה לא חוקית בישראל ולא יכלה לצאת לחו"ל. מאז מונע משרד הפנים מהזוג להתאחד בארץ. במקביל למאבק עיקש מול משרד הפנים מגדל בוברמן, בן 50, את בתו בת השנתיים וחצי, דנה, דרך המחשב. "אני מקדיש את חיי להשגת כל מסמך שמבקשים כשלעתים הדבר מצריך כסף רב וגיחות רבות לרוסיה. במקביל צריך גם לעבוד. זו מציאות קשה של קרב התשה בלתי נגמר", מעיד בוברמן. באחרונה פנה לשר אלי ישי ולמבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס שיבחנו את התנהלות משרד הפנים בעניינם.

ביום שבו חזר בוברמן לארץ לאחר הנישואים נעצרה קפלון ולאחר 11 יום גורשה מישראל. בוברמן פנה למשרד הפנים וביקש להחזירה לישראל כדי שהזוג ייכנס להליך מדורג לקבלת מעמד. בוברמן ציין כי קפלון בהריון וצירף מכתבים של משפחה וחברים, תמונות מטיולים שונים, ואישורים על כרטיסי טיסה וחשבונות טלפון לרוסיה. במאי 2008 ענה משרד הפנים: "בקשתך נדונה והוחלט שלא לאשר כניסתה של גב' קפלון לישראל מהסיבה של אי-התרשמות מהקשר".

ביוני נולדה דנה, בתם של הזוג ולאחר שחזר לישראל הגיש בוברמן בדצמבר ערר על ההחלטה שניתנה ללא נימוק. אז נולדו גם דרישות חדשות, בהן המצאת תעודות יושר עם שמותיה הקודמים של קפלון, אישור מאבי בנה מנישואים קודמים ליציאתו מהמדינה לישראל ואישור משרד הפנים הרוסי על החלפת שמה. במארס הועברו המסמכים האמורים.

אולם במאי נזכרו במשרד הפנים כי עדיין חסרים מסמכים, בהם תעודת יושר שתרכז את כל שמותיה של קפלון, אישור משרד הפנים הרוסי על כל שינוי שם "בסדר כרונולוגי מתוארך וסיבת שינוי" ומכתב הסבר לגבי שינוי שם נעוריה ותעודת לידתה. אז גם נזכרו במשרד לציין כי בעצם התכוונו לתעודות מקוריות ולא נאמנות למקור, החתומות על ידי נוטריון וכן טענו כי "מכתב ההסבר לגבי שינוי השם אינו מספק". באוגוסט קיבל המשרד את מבוקשו.

באפריל 2010 דרש משרד הפנים כי קפלון, ששינתה בינתיים את שמה ל"בוברמן", תחזור לשם נעוריה "צבולובה" וטענו כי עד שלא תעשה כן, לא יטפלו בתיק.

"אין גבול להמצאת הדרישות ולאצטלות לסירוב הבקשה", אומרת עו"ד עדי לוסטיגמן, המייצגת את בוברמן, "בינתיים גדלה דנה ללא אביה וזכותו החוקתית לחיי משפחה נרמסת. אם יש בדיקות נוספות ניתן לבצען כשבני הזוג נמצאים יחד בארץ ולא בנפרד".

מרשות האוכלוסין וההגירה נמסר כי "סבטלנה קפלון נכנסה לארץ שלוש פעמים כתיירת בשם אחר ובשלושתם הורחקה מישראל בשל שהייה בלתי חוקית. קפלון היתה נשואה שלוש פעמים בעבר ובוברמן הוא בעלה הרביעי. מאחר שהחליפה זהות פעמים רבות ומשויכים לה שמות רבים, עליה להוכיח את זהותה האמיתית. לא הוכחה כנות הקשר בין בני הזוג ולאחר שהיא המציאה מסמכים, נבחן את התיק בהתאם לנהלים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ