הורים מגדלים פג החייב חדר סטרילי בדירת 43 מ"ר

משרד השיכון מסרב לשדרג דירה לנזקקים

אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי אשכנזי

מהמרפסת הצרה המובילה לדירות בבלוק מספר אחת ברחוב הוורד במגדל העמק נשקף נופו המרהיב של עמק יזרעאל. אבל למשפחת יודקוביצ'י המראה האופטימי הזה לא עוזר. לפני חצי שנה נולד בנם של גלית, בת 41, ונתן, בן 43, אחרי הריון קשה, שבו נדדה גלית בין ארבעה בתי חולים. משקלו בעת הלידה, בשבוע ה-29 להריון, היה 825 גרם ונשקף סיכון ממשי לחייו ולחיי האם.

שלושה חודשים וחצי שהה התינוק בפגייה ורק לפני כחודשיים וחצי יצא מבית החולים. ההורים עדיין לא קראו לתינוק בשם, שכן סיבות רפואיות מונעות ממנו עדיין לעבור ברית מילה. בעבור בני הזוג, שזה ילדם הראשון, השמחה על הולדת הילד רחוקה מלהיות שלמה.

CORONA TIME - ועידת החינוך של TheMarker

"מצבנו הוא כלאחר ייאוש", אומרת גלית בקול חנוק מבכי. ההורים ובנם התינוק דחוסים בדירה קטנה השייכת לחברת עמיגור, למרות הנחיות מפורשות שהילד חייב לשהות בחדר סטרילי ועל אף שהוא זקוק לאינהלציה המסייעת בהתפתחות ריאותיו כמה פעמים ביום. אולם, התינוק נאלץ לישון בחדרון השינה הדחוס של הוריו, שהוא חדר השינה היחיד בבית.

בחדר השינה הקטן מתנהלים כל חיי התא המשפחתי: החתלה, האכלה, אינהלציה. "הוא במצב רגיש מאוד ונדבק מכל דבר", מסביר נתן, "כל שיעול בלילה, כל נשימה שלנו כשאנחנו חולים, פוגעים בו". ההורים מספרים גם כי אין אפילו דלת שתמנע את כניסת הקור לחדר, כיוון שארון הבגדים בכניסה אינו מאפשר להתקינה.

הצפיפות הקשה והדאגה לשלום התינוק הפכו את חיי המשפחה לסיר לחץ. "אנחנו כבר עומדים בפני גירושין", אומרת גלית, "אלה לא חיים. במקום לשמוח שהצלחתי להביא ילד אנחנו נמצאים במצוקה נוראית". בנוסף, גלית סובלת מבעיות בריאות קשות, כמו דלקת פרקים חריפה. ברור לה כי יותר לא תוכל להרות, ואם תעשה כן, חייה יהיו בסכנה.

"אני מבקשת רק עתיד טוב יותר לילד שלי", היא אומרת, "לא ביקשנו וילה, רק דירה שבה יהיה חדר קטן לילד. איפה הוא ילמד לזחול, לדוגמה?". לאווירת הייאוש תורמת גם העובדה כי נתן פוטר באחרונה מעבודתו בבית מלאכה לאלומיניום ומצבה הבריאותי של גלית מאפשר לה לעבוד במשרה חלקית בלבד. השניים מתקיימים בקושי מקצבת ביטוח לאומי של גלית ומקצבת אבטלה של נתן.

לדבריהם, בחברת עמיגור אמרו כי הם מודעים למצבם הקשה וכי היו שמחים לסייע להם לעבור לדירה גדולה יותר, אולם משרד השיכון לא אישר את הבקשה. אריאל רוזנברג, דובר משרד הבינוי והשיכון, מסר כי "מלאי הדירות בשיכון הציבורי העומד לרשות משרדנו מצומצם מאוד וכיום קיים תור ממתינים ארוך של זכאים שאושרו לדירות".

מעמיגור נמסר כי "משרד השיכון דחה את הבקשה של המשפחה. המשפחה הגישה ערעור לוועדת אכלוס עליונה ובבדיקה שביצענו ביום חמישי מסר משרד השיכון כי הנושא עדיין נבחן. מיד עם קבלת תשובת משרד השיכון ובהנחה שבקשתם תאושר, תפעל עמיגור בדרך המהירה ביותר לסייע למשפחה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ