יעל גרינפטר

בט"ו בשבט תש"ט דיווח סופר "הארץ" כי "חיים וייצמן, נשיא מועצת המדינה הזמנית, יפתח את הפרלמנט הנבחר הראשון של ישראל". כן נמסר כי "היום ישודר ב'קול ישראל', החל משעה 3:50 שידור מיוחד מן האולם בירושלים שבו מתכנסת האסיפה המכוננת".

סופר "הארץ" בירושלים אשר לזר תיאר בהתרגשות, למחרת היום, את האירוע. "במעמד ממלכתי שגיא, בנוכחות ראשי העם, ראשי הדתות, נציגי ממשלות ומיעוטים, באווירה של בראשית, נפתחה אתמול אחרי הצהרים האסיפה המכוננת הראשונה של מדינת ישראל בבירה הנצחית - בירושלים. דגלים למכביר קישטו את הרחובות המובילים אל מקום כינוסה של האסיפה המכוננת, ולצידי הרחובות הוצבו שוטרים של משטרת ישראל בכל הדרם".

לפני פתיחת המושב התכנסו נכבדי העם ומנהיגיו לתפילה בבית הכנסת ישורון. לאחר ששרי הממשלה הגיעו ונאמרה תפילת ערבית, "פתח מר שרתוק (משה שרת) את ארון הקודש, ובעמדו מול הקהל הקריא את התפילה המיוחדת לשלום המדינה, ראשיה, שריה ויועציה". אחריה, "כולם יצאו בשאת עיניהם לבניין מושב הכנסת".

עוד דיווח "הארץ" כי "בתשואות קיבל הקהל את פני השרים וחברי הקורפוס הדיפלומטי והקונסולארי, ועם זאת התכונן לקבלת פני הנשיא... זקנים כילדים, אזרחים כחיילים מחאו כף והתריעו (כך במקור) לכבוד הד"ר חיים ווייצמן, וכולם יכלו לראות כמה נתרשם הנשיא מהבעת חיבה ספונטאנית זו". לאחר התפילה וכניסת הנשיא ופמלייתו לבניין, מיהר הקהל הרב שהתכנס ליד בנייני המוסדות בעיר להיכנס לבתים הסמוכים. ליד כל מקלט רדיו עמדו והאזינו עשרות אנשים לשידור הישיר מהטקס.

על אווירת החג והשמחה העיבה העובדה שמדינות רבות בחרו שלא לשלוח את נציגיהן לטקס בשל העובדה שהתקיים בירושלים, ושהעיר הוכרזה כבירת ישראל. סופרו המדיני של "הארץ" כתב כי "ארצות הברית ומדינות הגוש המערבי מחרימות פתיחת הכנסת בירושלים", וכי "הסתייגות המערב משווה לצעד הישראלי אופי של אקט פוליטי". לפי דיווחי העיתון, "ממשלת ארצות הברית וכן ממשלות צרפת, בריטניה, איטליה בלגיה ואחרות, לא יהיו מיוצגות במושב החגיגי של פתיחת האסיפה המכוננת היום בירושלים, למרות הידיעה שצעדן יהווה פגיעה קשה ברגשות עם ישראל". לעומת זאת, "ברית המועצות, צ'אכוסלובאקיה, פולין ויוגוסלאביה הודיעו כי ישלחו את נציגיהן להיות נוכחים בשם מדינותיהם במאורע הגדול". שגריר ארה"ב בישראל מסר לשר החוץ מר משה שרתוק סירוב מנומק מטעם ממשלתו. חוגים אמריקאים מוסמכים גילו שאיגרת הסירוב "מבוססת בעיקר על החלטת או"מ להטיל משטר בינלאומי על ירושלים ועל הטענה שהחלטת ממשלת ישראל לכנס את האסיפה המכוננת בירושלים יוצרת עובדה קיימת לגבי גורלה המדיני של ירושלים ומהווה גורם מפריע לעבודתה של ועדת הפיוס".

לפי הדיווח מירושלים, "יתכן מאד שהיוזמה הראשונה להפגנת ההחרמה המערבית המאוחדת יצאה מצרפת ומוועדת הפיוס, וייתכן שחוגי הכנסיה השפיעו על ההחלטה". עוד צוין כי "בחוגים מדיניים עורר 'האינצידנט הדיפלומאטי' הנ"ל התרגשות, ועיתונאי חוץ שלחו סיפורים ארוכים על הדבר לעיתוניהם". חוגים מדיניים ישראלים ולא-ישראלים הבהירו כי התוצאה הפוליטית של חרם המערב "מוכרחה להיות בדיוק ההיפך מהרצוי למדינות אלה". לדעתם, נוכחות נציגי הגוש המזרחי היא הפגנת ידידות בולטת לישראל, הצעד המערבי יגביר את עקשנות הערבים במו"מ לשלום עם ישראל, ויותר מכל - אם ממשלת ישראל פעלה ממניעים של רגש כשקבעה את מושב הכנסת בירושלים, הרי שהתגובה השלילית של המערב העניקה לצעד הישראלי אופי של "אקט פוליטי מובהק". משום כך, לדעת סופרו המדיני של "הארץ" "מושב האסיפה המכוננת ייפתח היום בסימן של ביצור נוסף לעובדה הקיימת של ירושלים ישראלית וריבונות ישראלית בירושלים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ