פסיקה: דרוזי יוכל להירשם במינהל האוכלוסין כבן הלאום הערבי

ד"ר יעקוב חלבי, מרצה ליחסים בינלאומיים, סבור כי הגדרת הדרוזים כלאום היא טעות. משרד הפנים הודיע כי אינו מתנגד לבקשתו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בית המשפט המחוזי בחיפה קבע היום (שני) כי תושב עוספיה, בן העדה הדרוזית, יוכל להירשם במרשם האוכלוסין כבן הלאום הערבי ולא כבן הלאום הדרוזי, כנהוג. הפסיקה ניתנה לאחר שמשרד הפנים הודיע שאינו מתנגד לבקשתו של ד"ר יעקוב חלבי. בהתאם לפסיקה, חלבי זכאי לתיקון הרישום בכל תעודה ציבורית המבוססת על מרשם האוכלוסין.

ד"ר חלבי הוא מומחה ליחסים בינלאומיים, העובד כמרצה בפקולטה למדע המדינה במכללת גליל מערבי וכעמית הוראה בחוג ליחסים בינלאומיים באוניברסיטת חיפה. הוא פנה לפני יותר משנתיים למשרד הפנים בבקשה לשינוי פרט הלאום במרשם האוכלוסין, אולם בקשתו לא נענתה.

בינואר 2008 הוציא משרד הפנים נוהל להשלמה או תיקון פרטי הדת והלאום במרשם האוכלוסין. תחת הכותרת תיקון פרט הלאום של "בני מיעוטים", מונה הנוהל רשימת לאומים המיועדים לרישומם של בני מיעוטים, הכוללים בין היתר את שני הלאומים - ערבי ודרוזי.

בעקבות מחקר של למעלה מעשור בתחומי מדע המדינה ויחסים בינלאומיים, טוען חלבי כי תיוג השייכות הדתית של הדרוזים כלאום הינה טעות יסוד, ואינה מתיישבת עם המציאות החברתית, הפוליטית והתרבותית של הדרוזים בישראל. יחד עם זאת חלבי מבהיר בתצהירים שהגיש לבית המשפט כי אין בבקשתו כל דרישה לקבוע קביעות אידיאולוגיות או פוליטיות לעניין הגדרתם הלאומית של הדרוזים בישראל.

"עמדתי בנושא זהותי הלאומית, אשר האיץ בי להגיש את התובענה, הינה דעתי האישית ואין אני מנסה לכפות אותה על דרוזים אחרים", אמר חלבי. לדבריו, "כל דרוזי הטוען כי הדרוזים מהווים לאום נפרד היא זכותו האישית. טענתי היא כי אסור לכפות עלי כבן העדה הדרוזית לאום שלדעתי אינו קיים וכי זכותי להגדיר את הלאום שלי כערבי מתוקף העובדה כי שפת אמי היא ערבית ואני שייך לתרבות הערבית".

בעתירה לבית המשפט, שהוגשה על ידי עו"ד חנין נעאמנה מהמרכז המשפטי עדאלה נטען כי שינוי פרט הלאום הינו זכות על פי דין, המוענקת לפרט מכוח חוק מרשם האוכלוסין. "זכותו לשינוי רישום פרט הלאום בהתאם להשקפת עולמו התרבותית והפוליטית, הינה נגזרת מזכותו לכבוד ולאוטונומיה אישית כאדם וכאזרח, היא בשר מבשרו של חופש הבחירה של האדם להחליט מתוך אמונה אישית ומצפון חופשי את זהותו הלאומית. והיא לכל הדעות, זכותו לקבל הכרה מצד האחרים ומצד המדינה, בזהותו הלאומית כפי שהוא עצמו מגדירה". כתבה עו"ד נעאמנה בעתירה.

לדבריה, שינוי פרט הלאום איננו עניין סמנטי, ובעבור חלבי, הגדרת שייכותו הלאומית הפורמלית הינה כה עקרונית, עד שהוא חש תחושה של ביזוי ופגיעה בכבודו בשל ההתכחשות לזהותו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ