/ גל שמועות על מצבה של עפרה חזה

היום לפני 11 שנה:

ליטל לוין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליטל לוין

מאז נודע כי עפרה חזה אושפזה ביחידה לטיפול נמרץ בבית החולים שיבא בתל השומר, נפוצו שמועות רבות על מחלתה המסתורית. ידוע היה לכל שהיא סובלת מקריסת מערכות, שמצבה מוגדר קשה וכי לבית החולים הוזעקו רופאים בכירים. "היא סיפרה לרופאים כי היא חשה ברע בשבועיים האחרונים, אך נמנעה מלהיבדק מחשש לחשיפה תקשורתית", דיווח "הארץ" עם פרסום דבר אשפוזה, ב-13 בפברואר 2000. "זהו סיבוך בריאותי ואני מקווה שהיא תצא ממנו בקרוב", אמר ידידה ואמרגנה של חזה, בצלאל אלוני.

נפילתה הפתאומית של הזמרת הבינלאומית של ישראל העסיקה את רוב רובו של הציבור; התקשורת פנתה שוב ושוב אל בית החולים שיבא בבקשה לתגובה שתבהיר מעט את מצבה; אבל הנהלת בית החולים, בעצה אחת עם משפחתה של חזה שליוותה אותה כל העת, סירבה להגיב. "תל השומר הטיל איפול על מצבה של חזה", הסביר ב"הארץ" חיים שדמי. "בתגובה לפניות התקשורת נמסר, כי תל השומר מקפיד על שמירת זכות צנעת הפרט של המאושפזים ובני משפחתם המבקשים שלא להיחשף. האיפול הוליד גל שמועות הנוגעות למצבה של חזה ובאשר לסיבות שבגינן היא אושפזה. אחת השמועות גרסה כי חזה מתה. בראיון לערוץ 2 טען בצלאל אלוני, לשעבר אמרגנה של עפרה חזה וידידה הקרוב, כי מצבה אינו טוב, אולם שאין אמת בשמועות כי מתה".

העיסוק בשמועות היה כה רב עד שדובר משרד הבריאות, יורם מלכה, מתח ביקורת על הנהלת בית החולים שיבא על היענותה המוחלטת לדרישות המשפחה לא להסגיר אף פרט. לבסוף, ב-15 בפברואר, בהסכמת משפחתה של חזה, מסרה הנהלת בית החולים הודעה רשמית לעיתונות. אבל זו רק הזימה את השמועה שחזה מתה, וקבעה שמצבה קשה. על נסיבות מחלתה לא נמסר דבר. "אפשר לומר שזה אחד המקרים הבודדים שבהם העיתונות - לפחות רובה המכריע - פשוט לא יודעת מה הסיפור האמיתי", כתב ב"הארץ" אביב לביא חמישה ימים אחר כך. "העיתונאים המסקרים את התחום מכירים את כל השמועות, אבל ספק אם יש מי מהם שמחזיק בידו אבחנה רפואית מוסמכת על מצבה של חזה והגורמים לו".

ב-24 בפברואר, בשעה 19:40 בערב, עפרה חזה מתה לאחר שכל המערכות החיוניות בגופה קרסו. "גם לאחר מותה של עפרה חזה סירבו בני משפחתה והנהלת בית החולים תל השומר למסור פרטים על הסיבות לאשפוזה ועל המחלה שממנה סבלה", דיווח חיים שדמי ב"הארץ". על גל השמועות על מחלתה של חזה כתב: "המשפחה ובית החולים טענו כי מדובר בשמועות מרושעות וחסרות בסיס".

המילה "איידס" הוזכרה לראשונה רק במאמרו של זאב סגל מ-27 בפברואר, וגם כאן רק כחלק מטווח של שמועות, המשתרע "מכשל טיפולי פוריות ועד לאיידס". סגל קבע במאמרו שאף שחזה ביקשה לקחת את סוד מחלתה לקבר, יש עניין ציבורי לגיטימי בפרשת מותה של הזמרת.

למחרת התפרסמה ב"הארץ" החשיפה ששמה קץ לשמועות. רן רזניק, כתב הבריאות של העיתון, פתח את דיווחו במלים חד-משמעיות: "הזמרת עפרה חזה מתה מסיבוך של מחלת האיידס, כך אושר אתמול על ידי גורמים רפואיים בכירים הקשורים בטיפול בה". מחלתה התבררה 24 שעות לאחר אשפוזה. "לדברי בכירים במשרד הבריאות ובשיבא - בקרב חלק מהצוות הרפואי והסיעודי, עובדי המעבדה והמכונים", כתב רזניק, "הובע כעס על שהסתרת המחלה גרמה לצוות לא לנקוט בכל אמצעי הזהירות המתחייבים בטיפול בחולי איידס".

את דיווחו של רזניק ליווה מאמר המערכת של העיתון: "עפרה חזה זכתה בחייה לאהבת הציבור הרחב, ובמותה הובאה למנוחות והוספדה באופן שביטא אהבה זו במלואה. זכרה כזמרת וכדמות מופת ייחקק בתולדות הזמר העברי, וחותמה יישאר בתרבות המתגבשת. ועם זאת, אין זה אפשרי שסיפור חייה לא יכלול בתוכו את פרק הסיום הזה, מכאיב ומצער ככל שהוא".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ