שר החינוך גדעון סער יוזם תוכנית לביקורי תלמידים במערת המכפלה

סער, שסייר היום בקרית ארבע, הנחה את מנהל מחוז ירושלים במשרדו לבחון ביצוע פיילוט של התוכנית, בהשתתפות תלמידים מכמה רשויות מקומיות

אור קשתי
אור קשתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אור קשתי
אור קשתי

משרד החינוך יתחיל בשנת הלימודים הבאה בתוכנית חדשה, במסגרתה יבקרו תלמידים במערת המכפלה בחברון. היום אמנם הגדירו במשרד את הפרויקט כ"ניסוי", אך ציינו כי השר גדעון סער "רואה חשיבות רבה בהכרת השורשים ההיסטוריים של עם ישראל בארץ ישראל". עד כה ביקרו במקום בעיקר בתי ספר מהזרם הממלכתי-דתי, אשר החליטו על כך מיוזמתם. גורמים במשרד החינוך ציינו כי התוכנית החדשה תהיה הפעם הראשונה שמשרד החינוך עצמו ייתן חסות ויעודד סיורים במערת המכפלה.

היום ביקר שר החינוך במספר התנחלויות בשטחים. במסגרת זו הוא חנך בית ספר למחוננים בגוש עציון ומרכז השתלמויות בקרית ארבע, וכן ביקר במערת המכפלה. בביקור השתתף סגן שר החינוך החדש, מנחם אליעזר מוזס מ"יהדות התורה", ראש מועצת קרית ארבע, מלאכי לוינגר, וראשי הישוב היהודי בחברון, מנחם לבני, אורית סטרוק ונועם ארנון. לבני היה מראשי "המחתרת היהודית".

גדעון סער בביקורו בהתנחלויות, היום. תצלום: תומר אפלבאום

על פי ההודעה שפרסמה מועצת קרית ארבע, היוזמה לתוכנית החדשה היתה של ראש המועצה לוינגר, אשר ביקש כי המשרד יפעיל בחברון תוכנית לעידוד הביקורים במקום, בדומה לתוכנית דומה שקידם שר החינוך בירושלים, בשם "נעלה לירושלים". עוד נאמר בהודעה כי שר החינוך "נענה לבקשתו של לוינגר, והכריז על השקת תוכנית 'נעלה לחברון'", וכן שסער אף העביר הרצאה קצרה על חשיבות מערת המכפלה לבני נוער יהודיים שביקרו במקום.

במשרד החינוך אמרו אמש כי השר סער "הנחה את מנהל מחוז ירושלים במשרד לבחון ביצוע פיילוט מחוזי בשנת הלימודים הבאה של ביקורי תלמידים במערת המכפלה בחברון, של מספר רשויות מקומיות שיביעו את הסכמתן להשתתף בפיילוט. היבטים תקציבים כלל לא נידונו והפרטים המדויקים לא סוכמו".

לדברי נועם ארנון, במערת המכפלה מבקרים כ-70 אלף תלמידים בשנה, רובם המכריע מבתי ספר דתיים. כאמור, על פי רוב היוזמה לביקורים אלה היא של בתי הספר עצמם, רבים מהם בהתנחלויות שונות. הוא הוסיף כי רק "אלפים בודדים" מגיעים למקום מבתי ספר ממלכתיים. במשרד החינוך אמרו אמש כי עדיין לא הושלם גיבוש התוכנית החדשה, וכי אין כוונה לחייב את בתי הספר הממלכתיים לבקר במערת המכפלה, אלא רק "לאפשר למוסדות המעוניינים בכך לעשות זאת". עם זאת, גורמים אחרים ציינו כי מדובר ב"פוליטיזציה מובהקת של מערכת החינוך הממלכתית-חילונית. לא סביר שהתלמידים ילמדו על הקונפליקטים הכרוכים במערת המכפלה ובחברון, אלא ייחשפו לנקודת מבט אחת בלבד".

התוכנית לעידוד ביקורי התלמידים במערת המכפלה תהיה, ככל הנראה, במתכונת דומה לתוכנית "נעלה לירושלים" - אחד הפרויקטים המרכזיים שהוביל השר סער בתחום החינוך לערכים יהודיים ולאומיים. במסגרת התוכנית בירושלים, משתתף המשרד במימון הסעות התלמידים לבירה וההדרכות שהם מקבלים. תקציב התוכנית נאמד ב-15 מיליון שקלים. בשנת הלימודים האחרונה התגאה משרד החינוך כי מספר התלמידים שביקרו בירושלים הגיע לכ-450 אלף תלמידים, בהשוואה לכ-200 אלף בני נוער שנתיים קודם לכן. מנתונים שפרסם המשרד עולה כי כ-73 אלף בני נוער ביקרו ב"עיר דוד", וכ-17 אלף בהר הבית.

על פי החלטת סער, כל תלמיד מחויב לבקר לפחות שלוש פעמים בירושלים, במהלך 12 שנות לימודיו. את תוכנית "נעלה לירושלים" חנך שר החינוך ב"עיר דוד", שמפעילה עמותת אלע"ד (אל עיר דוד), שבמקביל לפעילות התיירותית והארכיאולוגית במקום ממשיכה במאמציה ליישב יהודים בסילוואן. "זה המקום שנכון להתחיל בו את הפרויקט החינוכי. הכרת ירושלים דרך הרגליים תתרום להעמקת הזיקה של התלמידים לעיר", אמר אז סער. מורים שליוו את כיתותיהם ב"עיר דוד" סיפרו בעבר כי האינדוקטרינציה של המדריכים הדתיים משפיעה על התלמידים. אין שום התייחסות לפלסטינים שגרים כמה מטרים, להיסטוריה הרב-לאומית של ירושלים או לקונפליקטים שמאפיינים את העיר. רק הצד היהודי מוזכר".

בימין מיהרו היום לברך את סער על היוזמה. לדברי לוינגר, מדובר ב"בהחלטה היסטורית שתאפשר למאות אלפי תלמידים להיחשף בפעם הראשונה לעיר האבות ולמורשת היהודית העתיקה הגלומה בה". יו"ר מועצת יש"ע, דני דיין, אמר כי התוכנית היא "הדבר הנכון בזמן הנכון כדי להחזיר למערכת החינוך את החיבור לשורשים, להיסטוריה ולתרבות של העם היהודי". דיין הוסיף שהתוכנית, כמו גם פרויקטים אחרים שמוביל השר סער בתחום החינוך לערכים יהודיים ולאומיים, "מהווים מהפכה בחינוך הממלכתי, שהיתה דרושה זה זמן רב".

מנגד אומרים ב"שוברים שתיקה" כי "חיוני וחשוב שתלמידי ישראל יתוודעו למציאות היומיומית בחברון, שהיא הפנים המכוערות של כיבוש השטחים. מאות חברי הארגון מוכנים לסייע למשרד החינוך בעריכת סיורים כאלה". קבוצת אנשי הרוח, שפרסמה לפני כמה ימים עצומה הקוראת למצות את הדין עם הרב דב ליאור, קראה היום לפיטוריו של השר סער.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ