בגלל חשש משירות פיקטיבי: חרדים בשירות אזרחי יצטרכו להחתים כרטיס

ההחלטה התקבלה לאחר שהתברר כי מתנדבים רבים לא באים לבצע את עבודתם. השירות בא במקום שירות צבאי ל-1,600 אברכים מעל גיל 22

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

כ-1,600 החרדים המתנדבים בשירות האזרחי יחויבו החל מהבוקר להחתים כרטיס בכניסה וביציאה ממקום ההתנדבות - כך הורה ראש מנהלת השירות הלאומי-אזרחי, שר שלום ג'רבי. זאת, בעקבות ממצאי ביקורת שגילו כי מתנדבים רבים לא באים כלל לבצע את עבודתם.

במסגרת השירות האזרחי מתנדבים כיום כ-1,600 אברכים חרדים, הפעילים במגוון תחומים ותפקידים. על פי החלטת הממשלה, כל גבר מעל גיל 22, שקיבל במשך ארבע שנים ברציפות פטור מסיבות תורתו אומנותו, יכול ללכת לשירות אזרחי במקום לצבא.

השירות כולל 8 שעות ביום למשך שנה או 4 שעות ביום למשך שנתיים. לאחר מכן אפשר לצאת לעבוד. הרוב המכריע של החרדים מתנדבים במסגרות קהילתיות, כמו ישיבות, פנימיות, זק"א וכו'. בעבר עלה חשש מתופעה של שירות פיקטיבי, היות והשירות נעשה בתוך הקהילה. מתנדבי השירות מקבלים כסף מהמדינה עד 2,400 שקל בחודש לאדם נשוי עם ילדים בעבור עבודתם.

בעקבות כמה מקרים שבהם התברר כי מתנדבים ניצלו לרעה את אופי המסלול ובפועל לא עמדו במכסת השעות, הוחלט במנהלת השירות הלאומי-אזרחי, להפעיל מערך פיקוח. ראש המנהלת, שר שלום ג'רבי, הורה במכתב ל-213 גופים המעסיקים חרדים, להתקין שעון נוכחות שיחייב את כל אנשי השירות האזרחי.

"ישפרו את הפיקוח על שעות ההתנדבות ויוודאו שהמתנדבים עומדים במכסה שעליהם למלא בעת שירותם. הנתונים יועברו כמקובל, לגוף המתפעל את השירות האזרחי", נכתב. עם הגופים נמנים בתי חולים, מוסדות חסד חרדיים, זק"א, חב"ד, מד"א, ורשויות מקומיות חרדיות.

במקביל הוחלט על צעדי פיקוח נוספים של המדינה במגזר החרדי. לפני כחודש הודיע משרד החינוך לישיבות, כי בכוונתו להגביר את הפיקוח עליהן. ישיבה שיהיו בה היעדרויות בהיקף 15% או יותר - יפסיקו לקבל הקצבה.

ג'רבי אמר אתמול ל"הארץ" כי "ההתנדבות בשירות האזרחי מהווה תרומה חשובה לחברה ולקהילה. בימים אלה אנו יוזמים מסלולי הכשרה שונים למתנדבים ולמסיימים שירות אזרחי, במטרה שלכל מתנדב תהיה המסגרת המתאימה לו. התקנת השעונים תמנע ניצול לרעה של מסגרת השירות האזרחי ותבטיח שירות משמעותי ומועיל של אלפי המתנדבים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ