מבקש מקלט הטוען שהוא מחוף השנהב, עצור 4 שנים בשל מחלוקת על נתינותו

דיין ביה"ד למשמורת קבע כי מוצאו של המוחזק מסנגל, ככל הנראה על סמך ראיון עם פליט אחר.

דנה ויילר-פולק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה ויילר-פולק

מבקש מקלט אפריקאי מוחזק במעצר בישראל ארבע שנים, בשל מחלוקת על ארץ מוצאו. המוחזק, ניאמה סוסוקה, טוען כי הוא נתין חוף השנהב, מדינה שאי אפשר לגרש אותו אליה בשל הגנה קולקטיבית על נתיניה. ואולם בית הדין בישראל אינו מקבל את טענתו.

דיין בית הדין לביקורת משמורת בבית הכלא גבעון, אלעד אזר, קבע בנובמבר שארץ מוצאו של המוחזק היא סנגל. אבל בתיקו של סוסוקה נמצא פרוטוקול ראיון שקיימה יחידת המסתננים של רשות האוכלוסין וההגירה עם אדם אחר, מוסא עבדאללה איברהים. משרד המשפטים טען בתגובה כי החלטת הדיין בעניין סוסוקה התקבלו לפי הראיון עם סוסוקה בלבד.

CORONA TIME - ועידת החינוך של TheMarker

עוה"ד יפתח כהן ועמר שץ, מעמותת "אנו פליטים", ערערו בשבוע שעבר לבית המשפט המחוזי בפ"ת על החלטת בית הדין המאשרת את צו המשמורת, בבקשה שיורה לשחרר את סוסוקה. בעתירתם כתבו כי "על סמך טעות זו (הראיון השגוי), כמו טעויות רבות אחרות הנעשות באזור דמדומים של בית הדין, שבו החוק מתעמעם, וכך גם נתונים, עובדות, זכויות יסוד וכללי משפט בינלאומיים, נחרצים גורלות אנשים".

סוסוקה בא לישראל מחוף השנהב בינואר 2007, ונעצר. חרף העובדה שמאז 2003 קיבלו נתיני חוף השנהב הגנה קולקטיבית, הוצא לו צו הרחקה. מאז הוא שוהה במשמורת. ההגנה הקולקטיבית תמה בשנות 2008, אך חודשה במארס 2010, בשל הגדרת האזור כמוקד סיכון.

בפברואר 2007 נעשה לסוסוקה שימוע, והוא אמר שהוא ממתין למפגש עם נציבות האו"ם לפליטים. בית הדין אישר את צו המשמורת, והמשיך לעשות זאת מדי חודש. במאי 2008 נשלחה הודעה לבית הדין, שבקשת סוסוקה למקלט מדיני נדחית על ידי האו"ם. סוסוקה המשיך להזדהות כנתין חוף השנהב ונותר במשמורת.

באוקטובר 2009 טען בית הדין, בעקבות מפגש סוסוקה עם קונסול חוף השנהב, שהוא אינו נתין מדינה זו. אך סוסוקה טען שהוא מחוף השנהב וצו המשמורת נותר בעינו. בעבר היו מקרים שהקונסול חוף השנהב לא הכיר בנתיני המדינה מאזור בוקה, דוברי שפת ג'ולה.

באופן מפתיע, בדיון שהתקיים ביולי 2010, נכתב בהחלטת בית הדין שסוסוקה זוהה על ידי רשות האוכלוסין כנתין חוף השנהב, ומילא בקשה לתעודת מעבר למדינה זו. בית הדין ביקש הסבר מדוע הרחקתו מתעכבת, והותיר את צו משמורת בעינו. כך עשה מדי חודש. באוקטובר חזר בית הדין לטענתו המקורית שלא ברור על פי מה נקבעה נתינותו של סוסוקה כחוף השנהב וביקש ראיון זיהוי נוסף.

בנובמבר נעשה לסוסוקה ראיון עם נציג יחידת המסתננים, שקבע שהוא אינו נתין חוף השנהב. אבל לתיקו האישי הוכנס בטעות ראיון של אדם אחר, שטען שהוא מסנגל. הדבר הספיק לדיין אזר, שכתב: "כפי שחשדתי, המוחזק לא זוהה כאזרח חוף השנהב ומתשובותיו עולה כי הינו מסנגל... יחידת האכיפה לזרים: יש לתקן את צו ההרחקה וצו המשמורת בהם נקבעה אזרחות המוחזק כחוף השנהב".

בדצמבר התקבל בבית הדין מכתב, כנראה מיחידת המסתננים, הקובע שיש להמתין לתשובת הצלב האדום ביחס לקביעת זהותו של סוסוקה. בסוף דצמבר פנתה נציבות האו"ם לפליטים לבית הדין וטענה שנעשו בעבר טעויות נוהליות המחייבות בדיקה חוזרת כמה מקרים, ובהם סוסוקה.

ממשרד המשפטים נמסר בתגובה כי "החלטת הדיין מיום 22 בנובמבר התבססה, אך ורק, על ראיון שקיימה ב-10 בנובמבר יחידת המסתננים למוחזק נשוא ההחלטה, ולא על ראיון של מוחזק אחר. לקבלת ההחלטה עמד בפני הדיין, אך ורק, פרוטוקול השימוע של המוחזק הנכון. גם בתיק הפיזי של המוחזק תויק אך ורק הפרוטוקול הנכון. הדיין מתייחס בהחלטתו לשאלת היות או אי היות המוחזק נתין חוף השנהב, נושא שהוא לב עיסוקו של הראיון שנעשה לאותו המוחזק. עובדה זו שוללת לחלוטין אפשרות שהדיין נסמך על ראיון הנוגע למוחזק שמדינת חוף השנהב כלל לא עלתה בו. כל מה שהיה הוא ששני הראיונות התקבלו במזכירות בית הדין בקובץ אלקטרוני אחד (שלאחר קבלתו לא ניתן לפיצול) והוא נסרק למערכת המחשב כך לאחר שהתקיים דיון והתקבלה החלטה. כדי להקל על בא כוח המוחזק, נשלח לו הקובץ המכיל את שני הראיונות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ