"מאיר שלו, מה עוד צריך לקרות בשביל שגלעד שליט ישוחרר אחרי 1,700 יום?"

מחר יציין מטה המאבק למען שחרור שליט 1,700 יום. מאיר שלו, המזוהה עם המאבק, קורא לראש הממשלה לגלות אומץ ולקבל החלטות

ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי

משפחת שליט ומטה המאבק למען שחרורו של החייל החטוף גלעד שליט יציינו מחר 1,700 יום לנפילתו של גלעד בשבי, באירוע שיתקיים באוהל המחאה מול מעון ראש הממשלה בירושלים. הסופר מאיר שלו יהיה איתם ויישא דברים בעד החזרתו של גלעד ויקרא לראש הממשלה לגלות אומץ ולקבל החלטות.

מאיר שלו, אתה מזוהה עם המאבק של משפחת שליט וזו לא תהיה ההופעה הראשונה שלך.

"זו תהיה הופעה שלישית או רביעית והפכתי להיות לצערי מעין סופר הבית, משום שגלעד נמצא יותר מדי זמן בשבי ובגלל שסופרים אחרים לא כל כך לוהטים להביע עמדה כמוני".

יש לך ביקורת על הסופרים ואנשי הרוח בעניין הזה?

"כן. אני מוכן בהחלט לקבל שהם נגד משא ומתן עם החמאס ונגד החזרת אסירים, אבל אני לא שומע את דעתם בנושא הזה למרות שבנושאים אחרים הם משתתפים בהפגנות וחותמים על עצומות. אני לא יודע מאיפה זה בא, אולי זה לא מספיק מושך תשומת לב. אני מרגיש שנושא גלעד נדחק לשוליים בתודעה הציבורית הכללית והאנשים מעדיפים לשכוח".

אבל איך זה מתיישר עם ההיענות הגדולה של הציבור למסע למען שחרורו של גלעד והנוכחות באוהל המחאה?

"הישראלים אוהבים דרמות ואירועים אמוציונאליים. הצעדה סחפה המון אנשים גם משום שהתקשורת התגייסה ותוך ימים ספורים לאחר הגעת המשפחה לירושלים הנושא דעך. האנשים אדישים, הימין אומר שאסור לנהל משא ומתן ואת השמאל אנחנו לא שומעים ואני חושב שהשמאל לא כל כך מתעניין בגלעד".

למה השמאל לא מתעניין? זו ביקורת קשה מאוד.

"אין איך להסביר את האדישות אבל הממשלה נהנית מזה. אין לחץ ציבורי אמיתי ואין לחץ מצד המשפחה. המשפחה לא מהווה איום. ממשלות נבהלות ממסות של אנשים. תראה מה היה בימים הראשונים של המצעד ותסתכל מה קרה במצרים. המשפחה שקטה ומנומסת והנושא שקע ונשכח. הבחירה ב-1,700 יום מעידה על המצוקה, כי אין משהו מיוחד ב-1,700 חוץ מזה שמדובר במספר שמצלצל עגול, לא יום הולדת ולא אירוע מיוחד".

יש לך ביקורת על ניהול המאבק מצד משפחת שליט?

"כשבני המשפחה הגיעו לירושלים בסוף הצעדה היו לי כמה עצות ואני ממש לא רוצה לבוא אליהם בטענות, מה שיש לי להגיד אמרתי להם".

אבל רה"מ אמר את עמדתו.

"לראש הממשלה אין עמדה ברורה. לא כמו ארה"ב שנוקטת עמדה עקרונית שהיא לא מנהלת שום משא ומתן, הוא אמר שהוא פתוח למשא ומתן ומה שהתנהל לא מוצא חן בעיניו אולם לא נקט שום עמדה עקרונית. היום אחרי ארבע וחצי שנים ברור שהעסק לא נוהל טוב. בכלל לדעתי לראש הממשלה אין עיקרון ואין חזון ואין דרך ואין ראייה עתידית לעוד 20-30 שנה".

אז מה עמדתך? לשחרר את האסירים שדורש החמאס?

"אני טענתי כבר ביום הראשון עוד בתקופה של אולמרט שצריך להיענות לדרישות. גרמנו לגלעד נזק ולמשפחה סבל נוראי ונקודה נוספת היא הפגיעה החמורה בערכים הטובים והאתוס של צה"ל שלא מפקירים חייל. כמו שהפקירו את מדחת יוסף שדימם למוות בקצב אטי עכשיו מפקירים את גלעד בקצב הרבה יותר אטי וכואב".

אבל ראש הממשלה אמר שהיענות לדרישה היא פגיעה אסטרטגית בביטחון המדינה.

"היו בעבר מקרים ששוחררו אסירים עם דם על הידיים וישראל יודעת להתמודד עם זה".

אז מה אתה אומר לרה"מ?

"אחרי כל כך הרבה זמן תגלה אומץ לב. שהמדינה תרגיש שעומד בראשה מנהיג שיודע לאן מועדות פניו בתחומים רבים, ואחד מהם הוא הנושא הכאוב של גלעד".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ