חוק ממשלתי עלול למנוע העסקת נשים וחילונים ביחידות סיוע בבתי הדין הרבניים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה ויילר-פולק

הצעת חוק ממשלתית בתי הדין הדתיים (יחידות סיוע), שתעלה בשבוע הבא להצבעה לקראת קריאה שנייה ושלישית בוועדת חוקה, חוק ומשפט של הכנסת, תחייב את אנשי המקצוע שיועסקו ביחידות הסיוע, בהם עובדים סוציאליים, פסיכולוגים ומגשרים להתחייב לפעול על פי עקרונות הדין הדתי בלבד.

על פי הצעת החוק יוקמו יחידות סיוע בבתי הדין הרבניים בדומה ליחידות הסיוע הפועלות היום סמוך לבתי המשפט לענייני משפחה המעניקות שירותי אבחון, ייעוץ, טיפול והעמדת מומחים לרשות בית המשפט. יחידות הסיוע מהוות חלק בלתי נפרד ממערכת בתי המשפט לענייני משפחה ותורמות לפתרון סכסוכים בדרכי שלום ובסיוע לשופטים.

אלא שהצעת החוק החדשה טומנת בחובה אלמנטים שעלולים להוביל לפגיעה קשה בנשים, חילונים, ועלולה לסכן את טובת המתדיינים וילדיהם. מרכז רקמן לקידום מעמד האשה, מאוניברסיטת בר אילן ואיגוד העובדים הסוציאליים קוראים להכניס תיקונים בהצעת החוק כדי למנוע פגיעה במתדיינים. השלכה נוספת של החוק עשויה להיות שעניינים רבים כמו המשמורת על הילדים שנידונו עד כה בבתי המשפט לענייני משפחה, עשויים לעבור לשליטת בתי הדין הרבנים, מתוקף פנייה ליחידות הסיוע.

"הרעיון להקמת יחידות הסיוע מבורך והצורך קיים אך מדובר במחטף שערורייתי", אומרת פרופ' רות הלפרין-קדרי, ראש מרכז רקמן, "האופן בו מותווית הצעת החוק מדגיש פעם נוספת את הדרך הבלתי ראויה שבה פועל הממסד הרבני לביצור כוחו ולהרחבת סמכויותיו. הצעת החוק תגרום לכך שאנשי המקצוע היחידים שיועסקו ביחידות הסיוע הם גברים דתיים וזוהי מתכונת בטוחה להדיר נשות מקצוע ואנשים לא דתיים מהיחידות. אנו חוששים כי במצב זה, ההתנהלות המקצועית וקבלת ההחלטות ייעשו רק משיקולים דתיים שיגברו על שיקולים מקצועיים ועל טובת הילדים".

על פי הצעת החוק, כל עובד שיבקש להתקבל ליחידות הסיוע יהיה עליו להתחייב שלא לפעול בניגוד לעקרונות הדין הדתי, זאת גם במקרים בהם הדבר עלול לעמוד בניגוד לטובת הילד. כך, לדוגמה, בבתי הדין הרבניים היו מקרים בעבר בהם הוכרעה שאלת המשמורת על הילדים לפי היות אחד ההורים דתי ולא לפי מידת התאמתו או המלצותיהם של מומחים. יתר על כן, אם במקרים מעין אלה העובדים יתעקשו להגיש את המלצתם העולה בקנה אחד עם טובת הילדים, ייתכן שייאלצו לעמוד בפני פיטורים.

"החוק יוצר סתירה בלתי אפשרית לעובדים הסוציאליים שעל פי חוק העבודה הסוציאלית מחויבים ללקוח, כלומר לטובת הילד", אומר איציק פרי, יו"ר איגוד העובדים הסוציאליים, "שלום הילד נבחן בפרמטרים מקצועיים וכך נבחנים גם יכולת הורית, דינמיקה בין ההורים והשפעתה על הילד כששקלול הגורמים מגובשים לכדי המלצה. כמו כן עולות דילמות מקצועיות והתלבטויות שמובאות כיום לממונה על יחידות הסיוע אך ברגע שיחול רק הדין הדתי למערכת ממונה והדרכה מקצועית אין משמעות. יש חוק והוא עובד היטב, אין צורך ליצור חוק ייחודי לבתי הדין הרבניים".

עוד נקבע כי סדרי עבודתן והפעלתן של יחידות הסיוע ייקבעו בכפוף להסכמת ראש בית הדין הדתי. סעיף זה יותיר את סמכות הווטו בידי הרב הראשי, שיכול למנוע העסקתם של נשים וחילונים. עוד קובעת ההצעה כי נוהלי העבודה יהיו כפופים להנחיות מנהל בתי הדין שבו פועלת יחידת הסיוע, בניגוד למצב הקיים בבית המשפט לענייני משפחה הכפוף לנשיא בית המשפט לענייני משפחה או לנשיא בית משפט השלום. בנייר עמדה שניסח מרכז רקמן מוצע להשוות את כפיפות נוהלי העבודה של יחידות הסיוע בכל הארץ ולמחוק את ההגבלה המופיעה כיום, כך שעובדי יחידות הסיוע יהיו כפופים בכל נושא לממונה על יחידות הסיוע בלבד.

כמו כן טוענים במרכז רקמן כי קיים סיכון שבית הדין הדתי יוכל "לתפוס סמכות" באמצעות יחידת הסיוע גם אם התיק נפתח בבית המשפט, כשביחידת הסיוע יציעו לפתוח את כל הנושאים לדיון. "הפרקטיקה תוביל לכך שבאמצעות הדלת האחורית, ללא אצטלה, המכלול יידון בבית הדין הרבני", אומרת הלפרין-קדרי. כך במקרה בו הופנו בני הזוג ליחידת סיוע בבית הדין הדתי ואישרו בה הסכם גירושין. די בדיון אחד בודד בעניין בבית הדין הדתי כדי שכלל הסמכות הנמשכת יחול וכל העניינים בין בני הזוג יידונו לפי הדין הדתי. בעקבות העומס על בתי המשפט קיים סיכוי גדול כי כך יהיו פני הדברים.

פעילות היחידה

היחידות, כמו אלו בביהמ"ש למשפחה, נועדו לעזור למתגרשים

יאיישו את היחידות מגשרים, פסיכולוגים, ועובדים סוציאליים

ארגוני נשים: השלטת דין דתי עלולה לפגוע בטובת הילדים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ