שיפור הגישה לנכים מתעכב בגלל בעיות תקציב ברשויות

כבר חצי שנה עוצר משרד הפנים את החתימה על התקנות להנגשת מוסדות ציבור לבעלי מוגבלויות. ישי דורש להוציא מהרשימה יישובים חלשים שלא יוכלו לעמוד בדרישה

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

יותר מחצי שנה עברה מאז שוועדת המשנה לשוויון זכויות לאנשים עם מוגבלויות פרסמה, ביולי האחרון, בקול תרועה רמה, את התקנות שאמורות היו לחייב את הרשויות המקומיות להנגיש את מוסדות הציבור לנכים. רק חתימתו של שר הפנים אלי ישי על התקנות חסרה אז כדי לקדם אותן ולאלץ את הרשויות המקומיות לפעול כדי להקל על שגרת יומם של אזרחים מוגבלים החיים בתחומן. אלא שהתקנות, כאמור, תקועות במשרד הפנים ולא ברור כלל מתי ניתן יהיה לאשררן ולקדם את הפרויקט. הסיבה המרכזית לעיכובים, היא רצונו של ישי להוציא מרשימת היישובים שיחויבו בהנגשה, את הרשויות החלשות, הנזקקות לסיוע כלכלי ממשרדו. גורמים במשרד הפנים אמרו אתמול, "הרי אין שום סיבה להטיל משימה כזאת על יישובים שברור לכל שהם לא יוכלו לעמוד במשימה. ראשי יישובים כאלה יעברו על החוק ויהיו עלולים לשאת באחריות פלילית אם תושב יחליט להתלונן נגדם במשטרה".

אין כיום נתונים מדויקים על היקף ההוצאות של הרשויות השונות כדי להשלים את ההנגשה, אולם גורמים בכנסת העריכו כי מדובר בהוצאה כוללת שעשויה להגיע למאות מיליוני שקלים. ישי הציג כבר בעבר דרישה להוציא את היישובים החלשים מרשימת המועצות שיידרשו להנגיש את המבנים, אך זכה לסירוב מצד חברי ועדת המשנה. אלו, הסכימו תחת זאת, להאריך את פרק הזמן שיינתן לרשויות החלשות להנגיש עצמן לנכים במקום לוותר להן על המהלך.

החוק בעניין, אגב, נחקק כבר ב-2006, ורק העיכובים בגיבוש התקנות ובחתימה עליהן מנעו את כניסתו לתוקף עד כה. אלא שכעת ישי החליט לפנות למשרד האוצר ולהזמין סקר נגישות ארצי שימפה את צורכי הנגישות, כדי לראות איך אפשר לקדם את ההנגשה בצעדים מתונים יותר. הבעיה: עד שסקר כזה, שעדיין לא זכה לאישור משרד האוצר, לא יצא לדרכו, גם הרשויות המקומיות האיתנות אינן נדרשות להשלים את הנגשת המבנים. ח"כ אילן גילאון (מרצ), יו"ר ועדת המשנה שגיבשה את התקנות, רותח מזעם: "אלי ישי, שר הפנים הכאילו חברתי, רוצה שהנכים בפריפריה יידפקו 3 פעמים: פעם ראשונה כי הם נכים, פעם שנייה כי הם גרים בערים חלשות כלכלית, ופעם שלישית משום ששר הפנים חושב שהמועצה שבה הם גרים לא צריכה לדאוג לנגישות".

החוק הקיים מחייב כיום הנגשה רק של מבנים חדשים. התקנות שגובשו נועדו לאלץ את הרשויות המקומיות להנגיש גם את המבנים הקיימים. על פי התכנית, הרשויות ומשרדי הממשלה השונים נדרשים להשלים את הנגשת מבניהם עד 2018, ומבני הציבור שבסמכות הרשויות המקומיות יונגשו עד 2021.

במשרד הפנים טענו אתמול כי על פי ההערכות ניתן להחיל את התקנות על כ-80 רשויות איתנות ולהוסיף בהדרגה רשויות נוספות שיגיעו לאיזון תקציבי בשנים הקרובות. בין הרשויות שיידרשו לקדם את ההנגשה: תל אביב, הרצליה, חיפה, גבעתיים, כפר סבא ורעננה. המשמעות היא שכ-170 רשויות אחרות, בהן ירושלים, באר שבע, צפת, קרית שמונה ודימונה, לא יידרשו להנגיש את מוסדותיהן בשבע השנים הקרובות.

דוברו של ישי מסר בתגובה: "שר הפנים, אלי ישי, תומך ומבקש להוביל את הנגשת מוסדות הציבור באופן מעשי ולא רק לתכלית תקשורתית. השר ישי הודיע כי הוא תומך ביכולתן של 80 רשויות איתנות להנגיש את מוסדותיהן באופן מיידי. ביחס לשאר הרשויות, מבקש השר ישי, ובעניין זה פנה למשרד האוצר, לקיים סקר נגישות ארצי. במקביל לכך, בוחן השר ישי מבחינה משפטית אם ניתן חוקית על פי אמדנים ברורים להחריג רשויות שאינן איתנות דיין טרם חתימתו הסופית על התקנות".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ