הואט קצב הגידול במספר החרדים המתגייסים

נתונים שהעבירה המדינה לבג"ץ מגלים כי ב-2010 הצטרפו לשירות צבאי ואזרחי רק 2,020 חרדים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

לאחר כמה שנים של עלייה תלולה במספר החרדים המתגייסים לצה"ל או לשירות אזרחי, הואט במידה ניכרת קצב הגידול במספרם אשתקד. הנתונים עולים ממסמכים שהעבירה המדינה לבג"ץ, כחלק מהדיון בעתירה לפסילת חוק טל בדבר שירות בני הישיבות.

מאז 2008 הפעיל צה"ל סדרת תוכניות שמטרתן הגדלת מספר החיילים החרדים בשורותיו. בין השאר, גדל במידת מה מספר הלוחמים שהתגייסו לגדוד הנח"ל החרדי.

CORONA TIME - ועידת החינוך של TheMarker

אולם, את עיקר התפנית חוללו התוכניות שמטרתן היתה קליטת חרדים בתפקידים טכניים בצבא, בין השאר באגף המודיעין ובחיל האוויר.

מנתוני הפרקליטות עולה כי בשנת 2009 חל גידול של 110% במספר החרדים שהצטרפו לשירות צבאי או אזרחי (מ-823 ל-1,732). לעומת זאת, ב-2010 היה מספר המצטרפים 2,020 איש, עלייה של 16%.

ההאטה בקצב הגידול בגיוס עשויה לשקף את מיצוי הפתרונות הנוכחיים שמציג צה"ל לשירות חרדים.

ייתכן גם שבהעדר לחץ חיצוני משמעותי על החרדים, אין להם תמריץ ממשי לפנות לשירות לאומי או אזרחי.

מספרם הכולל של החרדים המשרתים בשירות צבאי או אזרחי עמד ב-2010 על 3,628 איש, מתוכם 2,048 בצה"ל ו-1,580 בשירות אזרחי.

המדינה הגישה באחרונה לבג"ץ תיקון לנתונים שהוצגו בדיונים קודמים. נתונים אלה התבססו על דו"ח ועדת גבאי, שהמליצה לממשלה על מתן פטור גורף משירות צבאי לאברכים מגיל 22, ובלבד שיעשו שירות אזרחי של שנה. הוועדה הסתמכה על תחזית אופטימית שלפיה יגדל מספר החרדים בשירות הצבאי והאזרחי בכ-30% ב-2010. בפועל, הפרקליטות נאלצה לתקן את הנתונים ולהסביר שהם נמוכים מכפי שחזתה הוועדה תחילה.

תנועת חדו"ש, לחופש דת ושוויון, אומרת כי הנתונים נראים חמורים "לנוכח הגידול הדרמטי במספר הכללי של תלמידי הישיבות מקבלי דחיית השירות עד גיל 35".

אשתקד עלה מספרם ב-5,000 איש והגיע לכ-62,500. לדברי התנועה, "מספר המצטרפים לשירות הצבאי והאזרחי מהווה כ-3% בלבד ממספר מקבלי דחיית השירות".

מנכ"ל חדו"ש, הרב אורי רגב, אמר כי "הקואליציה עוסקת בעיקר בדיבור על גיוס חרדים, אבל פעולותיה עד היום מוכיחות את ההפך. הגיוס היחיד שמעסיק את הקואליציה הזו הוא גיוס הקולות בכנסת".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ