זמרים מוחים על חוק "האמנים המשתמטים" נגד אמנים שלא שירתו בצה"ל

מוזיקאים ישראלים בולטים מתנגדים להצעת החוק שתאסור מימון ציבורי של מופעי אמנים שלא התגייסו. הזמר חמי רודנר: "זוהי עוד איוולת מבית היוצר של ישראל ביתנו"

ליה פן
יהונתן ליס
יעל געתון, השתתף בהכנת הידיעה:
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליה פן
יהונתן ליס
יעל געתון, השתתף בהכנת הידיעה:

ועדת השרים לחקיקה תחליט ביום ראשון אם לתמוך בהצעת חוק "האמנים המשתמטים". כפי שפורסם אתמול ב"הארץ", עיקר ההצעה הוא איסור מימון ציבורי של מופעים ואירועים בהשתתפות אמנים שלא שירתו בצה"ל או התנדבו לשירות לאומי.

ההצעה הונחה על שולחן הכנסת על ידי ח"כ משה מטלון (ישראל ביתנו), ולפיה, שר התרבות והספורט יהיה רשאי לאשר מופע של מי שלא שירת בצה"ל או בשירות לאומי, ובלבד שהשתכנע מהנימוקים שיציג בפניו ראש הגוף הציבורי המממן להצדקת קיום המופע.

"מדובר בעוד איוולת מבית היוצר של הקואליציה הנוכחית, ובמיוחד ישראל ביתנו", אמר בתגובה המוזיקאי חמי רודנר. רודנר הוסיף ואמר כי "הקישור בין תרבות לצבא מצביע על חוסר הבנה של המושגים ?תרבות ואמנות'".

"מצער אותי לשמוע, שנה אחר שנה, שחבר כנסת כזה או אחר, מעלים לסדר היום דווקא את הנושא הזה, במקום להילחם בגזרות מרות, כגון העלאת מחירי המים והדלק, שבוודאי ובוודאי פוגעים יותר בתושבים", אמרה בתגובה רוני ארדיטי, מנהלתו האישית של עברי לידר, שזכה למתקפות חוזרות ונשנות לאחר ששוחרר מצה"ל במהלך שירותו.

"עברי לידר הוא אחד האמנים והיוצרים המובילים והחשובים בישראל", הוסיפה ארדיטי. "תרומתו לתרבות, לעשייה ולמוזיקה היא לאין שיעור. חבל שברגע שעירייה נותנת שירות חינם כה חשוב ושוויוני לכל דורש כמו הופעות ללא תשלום, ומגייסת לשם כך את מיטב האמנים, מי שישלם על כך, בסופו של דבר, יהיה הציבור הרחב".

גם מנהלו של אביב גפן, ששוחרר מצה"ל עקב סיבות בריאותיות, הביע את זעמו על הצעת החוק. "צה"ל מסרב לגייס אנשים עם בעיות רפואיות מחד, ומאידך המדינה מפנה אל אותם משוחררים חיצי רעל. זה האבסורד בהתגלמותו".

יו"ר איגוד אמני ישראל (אמ"י), יענקל'ה מנדל, אמר אתמול בתגובה כי "ההתלהמות של הח"כים כנגד האמנים המשתמטים לכאורה היא אבסורד, הרי בבניין הכנסת נמצאים 30 חברים שלא שירתו בצה"ל ומקבלים כספי ציבור. איך הם יכולים בכלל להציע כזה דבר? מישהו התבלבל פה. כל פעם לפני יום העצמאות מנסים חברי כנסת כאלה ואחרים לתפוס טרמפ על הנושא הזה", אמר מנדל והוסיף כי, "זה טרמפ עלוב ומופרך שפשוט נמאס ממנו".

המוזיקאי ושדרן הרדיו קוואמי שהשלים שירות צבאי מלא אמר כי "החוק הזה הוא בסך הכל עוד מהלך של הפחדה מהזן שנהיה פופולרי אצל שליטינו היקרים, שנועד לנסות לגרום לכולם לחשוב באותה הדרך, להתנהל באותה הדרך ולפחד מהאנשים שנמצאים בשלטון.

"זהו ניסיון להסיט את תשומת הלב של הציבור מהבעיות האמיתיות שהשלטון לא מטפל בהן", הוסיף קוואמי, "לחפש אויב, מטרה קלה שאפשר להתנגח בה וכל השיח הציבורי עובר לזה. והנה זה עובד. בכותרות נמצאים אמנים כמו עברי לידר ואביב גפן וזה מאוד סקסי, ובאותו הזמן האנשים שנמצאים בכנסת ובממשלה הם בחלקם פושעים ולא צריכים להיות שם על פי חוק. יש אנשים שמנסים לארגן חסינות לחלק מהאנשים האלה, כמו מיכאל בן ארי שמנסה לארגן חסינות לרבנים שיוכלו לעשות מה שהם רוצים, אז צריך למצוא שעיר לעזאזל ומה יותר קל מאמנים שלא עשו צבא".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ