אחרי מות | אברהם אלזון, רמ"ח ביטחון שדה, 1927-2011

אורי דרומי
אורי דרומי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורי דרומי
אורי דרומי

אברהם אלזון, יליד תל אביב, התגייס ב-1946 לפלוגה ח' של הפלמ"ח, וכחבלן בגדוד השישי השתתף בכל קרבות חטיבת "הראל" בתש"ח. אחרי שעבר קורס קצינים, השתתף ב"צוות ההפעלה" בראשות חיים לסקוב, שאירגן מחדש את צה"ל אחרי המלחמה, ואחרי קורס מג"דים היה מפקד בית הספר לחבלה.

ב-1953 הצטרף אלזון ליחידה מבצעית של חיל המודיעין, היה מושל צבאי בצפון, בגזרת גוש חלב-עכו, שירת כקצין אג"ם בחטיבה 11 והתמנה למפקד גוש מגן בפיקוד הדרום. תא"ל (בדימוס) יצחק שגב, ששירת תחתיו, נזכר איך המציא שם אלזון את ה"יראור" - פנס שהורכב על ה"עוזי" ושיפר מאוד את הקליעה בלילה - אך בצניעותו לא התפאר בכך.

CORONA TIME - ועידת החינוך של TheMarker

ב-1964 התמנה לראש ענף ביטחון שדה, ועמירה שחר, מחברת "שומרי החותם, תולדות המערך לביטחון שדה", כותבת, כי "ערב מלחמת ששת הימים היה שותף מלא לתוכנית ההונאה של צה"ל מול צבא מצרים, אשר הצליחה להטעות את המצרים באשר לכוונות צה"ל ולמיקום התקיפה". למעשה, אלזון הוא שהציע לטעת במצרים את הרעיון, כי צה"ל מתכוון לכבוש את שארם א-שייח; וכדי לתת אמינות להונאה אכן הוקמו מפקדה שלמה וכוחות אמיתיים. המצרים בלעו את הפיתיון, וכשצה"ל תקף בעוצמה דווקא ברצועה ובצפון סיני, נתפסו המצרים במצב של נחיתות ובלבול. "תוכנית הונאה זו תרמה רבות לניצחון צה"ל במלחמה", כתבה שחר בספר "נחשונים: 40 שנה למלחמת ששת הימים".

אחרי שירות קצר במחלקת ביטחון והסברה (בה"ס) חזר אלזון לביטחון שדה, הפעם כראש מחלקה בדרגת אל"מ, יישם את לקחי המלחמה וקידם את האבחון הביטחוני ואת תחום אבטחת המחשבים. רפי מן תיאר ב"העין השביעית", איך ב-1972, במצוות גולדה מאיר, חקר אלזון הדלפת מסמך רגיש לגלי צה"ל, ואיך נחלץ הכתב, אלון שליו, בעזרת עורך דין צעיר ששמו אהוד אולמרט. בעיני רבים נחשב אלזון ל"ראש המחלקה המיתולוגי". ראש אמ"ן לשעבר האלוף (בדימוס) שלמה גזית אומר, כי היה סולידי ואמין, ואל"מ יואב דייגי, ששירת אף הוא כראש המחלקה, קורא לו "מר ביטחון שדה".

ערב מלחמת יום הכיפורים, ב-25 בספטמבר 1973, צפה אלזון בחשאי בחלק מפגישת גולדה מאיר והמלך חוסיין, שבא להזהיר כי הסורים מוכנים למתקפה וכי הם מתואמים עם המצרים. על ההונאה הישראלית ערב מלחמת ששת הימים גמלו הפעם המצרים בהונאה מוצלחת משלהם. שוב פעל אלזון ליישום לקחי המלחמה, הקים את ענף ההונאה ואת היחידה לביטחון קשר "עיט".

עם פרישתו ב-1978 התמנה כממונה על הצד הפיסי של פרויקט שיקום השכונות, לצד דניאל שמשוני, שהוביל את הצד החברתי. סגנו, שבתאי שגב, מספר, איך הניח אלזון את אבני היסוד לתוכנית ובנה את המבנה הארגוני. פרופ' נעמי כרמון מהפקולטה לארכיטקטורה ובינוי ערים בטכניון, שחקרה את הפרויקט אשר כלל כ-170 שכונות, אומרת, כי אלזון הצליח להשיג שיתוף פעולה בין הממשלה, הסוכנות, החברות המשכנות והתושבים, דחף לרכישת דירות ציבוריות בידי דייריהן ולהרחבת דירות קטנות "כדי לאפשר לילדים מקום להכנת שיעורים ולהוריהם אפשרות לארח ולהיות גאים בביתם". הוא הניח אחריו את אשתו שרה והבנות סמדר, עדינה ואיריס.

תגובות