קריית שמונה: המתנ"ס הראשון בישראל נסגר

חוגים רבים, מעון ומועדונים לעיוור ולקשיש יפסיקו פעילותם בגלל חוב של 9 מיליון שקלים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

המתנ"ס הראשון בישראל, מתנ"ס קרית שמונה שהוקם ב-1969, נסגר ביום חמישי האחרון בהוראת בית המשפט המחוזי בנצרת. בכך בא לסופו ניסיון של שמונה חודשים להבריא את המתנ"ס, שצבר חובות בשנים האחרונות של 9 מיליון שקלים.

המתנ"ס בקרית שמונה מפעיל חוגים, מעון ל-24 ילדים, ספרייה, היכל תרבות עירוני, מועדון לעיוור, מועדון למפגר, מועדון לקשיש, פעילויות אקי"ם, תנועות נוער, לימודי מוזיקה ועוד. בשנים האחרונות פוטרו כ-70 מעובדיו, וכעת צפויים לפרוש עוד 20 נוספים, למעט שמונה. העובדים הם בין הנושים שביקשו את סגירת המתנ"ס, משום שלא ראו דרך אחרת לקבל בחזרה את התשלומים שהיה חייב להם.

על פי החלטת בית המשפט שהתקבלה בעצה אחת עם המפרק הזמני של המתנ"ס, עו"ד אודי רז, היכל התרבות ימשיך לפעול באופן עצמאי על בסיס מנויים ותרומות. גם הספרייה, המתוקצבת זה חצי שנה על ידי בנק הפועלים, תמשיך לפעול במתכונת מצומצמת, לפחות עד חודש יוני. מאז המשבר האחרון ביוני, הספרייה לא רכשה ספרים חדשים.

סגן ראש העיר קרית שמונה, יגאל בוזגלו, אמר כי העירייה תיקח תחת חסותה את הפעלת המעון ופעילות תנועות הנוער. עם זאת, לשאר הפעילויות במרכז - המועדונים, חוגי השחמט, המוזיקה, הקראטה ועוד - לא נמצא פתרון, והם צפויים להיסגר החל מהשבוע.

המפרק הזמני של המתנ"ס, עו"ד רז, האשים את הגורמים השותפים בהפעלת המתנ"ס בחוסר אכפתיות לגבי עתידו. "מצאתי את עצמי בודד אל מול כולם - עיריית קריית שמונה, החברה הארצית למתנ"סים, הסוכנות היהודית, המגבית היהודית ולהפתעתי גם עובדי המתנ"ס בעבר ובהווה - כאשר כל אלה פועלים לסגירת המתנ"ס, ואני 'המפרק' שצריך לדאוג בראש ובראשונה לנושים וחובות העבר".

החובות שצבר המתנ"ס עומדים על 9 מיליון שקלים, המתחלקים כמעט שווה בשווה בין מאה העובדים שעבדו בו במהלך השנים וספקים שונים. בשבע השנים האחרונות לא הופרשו לעובדי המתנ"ס כספים בעבור פנסיה והפרשות נוספות, בניגוד לחוק.

את עובדי המתנ"ס מייצג בחודשים האחרונים מרחב הגליל העליון בהסתדרות, לאחר שיוצגו לפני כן על ידי הסתדרות העובדים הלאומית.

לדברי יונה פרטוק, יו"ר המרחב, "התנהלות המתנ"ס לאורך השנים היתה חובבנית והעובדים ממש נעשקו. במשך שנים הם לא קיבלו את המגיע להם וכולם שתקו, עד שהתברר כי הם ניצבים בפני שוקת שבורה. מדובר במצב מעורר רחמים. זו שערורייה גדולה".

פרטוק נזכר כיצד "בשנות ה-70 וה-80 המתנ"סים של קרית שמונה היו מהמצטיינים בארץ. זו היתה תפארת היישוב. היום כולם בכדורגל ובקניונים. כנראה מסתפקים בתרבות 'האח הגדול'".

לדברי משה סטרול, תושב העיר, "קריסת המתנ"ס כבר לא מזיזה כאן לאף אחד. יש ייאוש. זה כמו חולה שמחובר לאינפוזיה. אלו לא ממש חיים". גם הרצל בן-אשר, לשעבר סגן ראש העיר, אמר בסוף השבוע "סגירת המתנ"ס היא לא סתם אירוע סמלי. פעם כל חיי התרבות והפנאי היו סביב המתנ"ס. הגעגוע לאותם ימים זה לא סתם נוסטלגיה. זה יום עצוב".

דובר עיריית קריית שמונה, דורון שנפר, מסר בתגובה כי "לצערנו, הליך הפירוק שאותו בחרו ליזום העובדים והנושים של המתנ"ס, כופה על המתנ"ס מבחן של כדאיות כלכלית, לפיו רק פעולות רווחיות יישארו, והיתר יופסקו. משום כך, התוצאה המצערת של הפסקת הפעילות שאינה רווחית, היא למעשה, תוצאת הבחירה של העובדים והנושים בהליך הפירוק.

"הנהגת העירייה הביעה את דאגתה מהפסקת פעילות של המתנ"ס, והביעה את רצונה, לא אחת, להיות שותפה לפתרון בעיותיו של המתנ"ס, באישור של משרד הפנים, וביחד עם גופים אחרים. כידוע תקציבה של העירייה מדוד, והיא מנועה לתמוך בגופים חיצוניים כמו המתנ"ס כדי לכסות גרעונות, אלא לפי אישור משרד הפנים".

בעירייה מדגישים כי פעילויות הנוער והספורט שפעלו במתנ"ס ימשיכו לפעול במימון ובחסות יחידות העירייה, וכך גם חוגים עצמאיים נוספים. "הפעילות של היכל התרבות והספרייה העירונית ממשיכה, גם אם בקשיים. בזמן הקרוב, בעקבות פעילות עקבית של ראש העיר, אנו מקווים כי ניתן יהיה לרתום קרנות וגופים נוספים לפעילות של תרבות בעיר", נמסר מהעירייה.

זיכרונות מקרית שמונה | יוסי שריד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ