משלמים אגרת ביוב, אבל לא מחוברים בכלל לתשתית

אלפי תושבים בוואדי ערה ובגליל יוצאים למאבק

צפריר רינת
צפריר רינת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צפריר רינת
צפריר רינת

אלפי תושבים באזור ואדי ערה והגליל אינם מחוברים למערכת הביוב, אך למרות זאת הם מחויבים מדי חודש בתשלום אגרת ביוב שאמור לממן את הפעלת מערכת הטיפול בשפכים. באחרונה פנו תושבים באזור לרשויות ודרשו להפסיק לגבות מהם תשלום, והם אף שוקלים להגיש תביעה משפטית נגד תאגידי מים וביוב ורשות המים.

זה יותר משנה מקבלים תושבי יישובים בוואדי ערה טופס תשלום בעבור מים וביוב מתאגיד המים והביוב האזורי עירון. אבל לחלק ניכר מהם, כמו התושבים באחת השכונות הגדולות של כפר קרע, כלל אין חיבור לרשת הביוב ואין תוכניות לחבר אותם בעתיד הקרוב. אם היתה כוונה לחיבור בזמן הקרוב, הם כבר היו נדרשים לשלם היטל חד-פעמי. תאגיד עירון הוא חלק משורת תאגידים שהוקמו בשנים האחרונות, והרשויות המקומיות העבירו להם את הטיפול בכל תשתית המים והביוב וכן את גביית התשלומים בעבור שירותים אלו.

רבים מתושבי כפר קרע, כמו תושבים ביישובים נוספים באזור ובכפרים ערביים בגליל, מעבירים את השפכים שלהם לבורות סופגים, כפי שנהגו בעבר. לדברי תושבת כפר קרע, אלאא מסארווה, מדי חודש הם משלמים לקבלן מקומי סכום של 500 שקלים והוא מפנה את תכולת הבור הסופג לאתר טיפול בביוב. אולם נוסף על כך, נדרשים התושבים כאמור לשלם אגרת ביוב גם לתאגיד עירון, על אף שעדיין לא חיבר אותם לרשת הביוב. לדבריה, הסכום שנדרשת משפחה ממוצעת בכפר לשלם לתאגיד מגיע ל-700-900 שקלים בחודש.

עשרות תושבים בכפר קרע כבר פנו בתלונות לתאגיד המים וביקשו להפסיק לגבות מהם תשלום וכמו כן פנו בתלונות לרשות המים האחראית על התאגידים, אולם עד היום לא נפסקה גביית התשלום. בימים אלה מתארגנים כמה מתושבי הכפר להגשת תביעה משפטית נגד התאגיד, ובכוונתם לדרוש במסגרת תביעה זו החזרת כל התשלומים שהעבירו עד היום.

תאגיד הביוב ורשות המים הפנו את התלונות כלפי הצד השני. לדברי מנהל הכספים של תאגיד עירון, יונס ג'אד, החוק שעל פיו פועלים התאגידים אינו מאפשר להם כיום לבצע הפרדה בין תשלום מים וביוב, מה שהיה מאפשר לפטור מתשלום את אלו שלא מחוברים לביוב. "אכן יש בעיה והבאנו זאת לידיעת רשות המים", הוא ציין, "בעבר היה לי שיקול דעת ואכן לא גבינו כסף מאנשים שאינם מחוברים, אבל כיום אין שיקול דעת כזה ומדובר בתעריף אחיד".

מרשות המים נמסר בתגובה כי "מחירי המים לבית הינם אחידים בכל הארץ וכוללים על פי חוק את כל רכיבי העלות של המים ובכלל זה אחזקה ותפעול שוטף, כולל שיקום תשתיות קיימות. באזורים שבהם אין עדיין מערכות ביוב על התאגיד לפעול בשקידה ראויה לחיבור הצרכנים לתשתיות ביוב ועד שיעשה כן, באחריות התאגיד לפנות את בורות הספיגה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ