אור קשתי
אור קשתי

כ-350 מנהלים, מורים והורים מבתי ספר ברחבי הארץ חתמו בשבוע שעבר על מכתב הקורא למשרד החינוך לשנות את האופן בו מתנהלים מסעות בני הנוער לפולין. לדבריהם, הנהלים הקיימים, לפיהם רק מדריך אחד רשאי ללוות כל קבוצת תלמידים, מובילים לפגיעה ממשית באיכות התהליך החינוכי-לימודי, המועבר במסעות. "אם משרד החינוך רוצה שכל תלמיד יפיק את המרב מהמסע החשוב הזה, אי אפשר להמשיך ולנהל אותו כאשר מדריך אחד מנסה להשתלט על 40 ילדים", אומרת אחת מחותמות המכתב, דפנה הרן מתיכון "ליאו בק" בחיפה.

במסגרת המסעות לפולין, נוסעים בני הנוער באוטובוס הסעה בין האתרים השונים. לפני כמה שנים קבע משרד החינוך, כי בכל אוטובוס יהיה מדריך אחד, שני מורים מלווים ומאבטח. בשנים האחרונות נוסעים לפולין יותר מ-25 אלף תלמידים בשנה, רובם תלמידי כיתות י"א. המסע עצמו נמשך 6-8 ימים, ועלותו הממוצעת כ-5,000 שקלים לתלמיד.

"המסע לפולין איננו נסיעה לחו"ל, אלא מסע לימודי-חינוכי", אומרת הרן, "גם לעמוד מול כיתה של 40 ילדים זו משימה לא פשוטה - על אחת כמה וכמה כאשר מדובר במסע כל כך אינטנסיבי, שכל יום בו מתחיל ב-6 וחצי בבוקר ומסתיים בשעות הלילה. מדובר בפרויקט חשוב, ואי אפשר להסתפק רק במדריך אחד. בתנאים הנוכחיים, אין אפשרות להגיע לכל ילד או לקיים דיאלוג משמעותי".

סיגל מורג, מורה מתיכון "גוונים" שבמועצה האזורית מנשה, אומרת כי "כיוון שמדובר בפרויקט אינטנסיבי וקשה, תנאים לא נכונים עלולים לגרום נזק, כמו שימוש בסיסמאות ודגש על קיטש ומוות".

בניסיון להדגיש את חשיבות הגדלת מספר המדריכים בכל קבוצה, כותבים אנשי החינוך לשר גדעון סער: "היינו עדים לאחרונה לבעיות משמעת חמורות. היכולת להחיל על כל התלמידים ללא יוצא מן הכלל מסגרת משמעתית, הינה דבר קשה להשגה ומאתגר בפני עצמו, לא כל שכן בתנאים של המסעות לפולין. אנו מכירים מצבים בהם בני נוער שותים לשוכרה ומתפרעים, מפרים את נוהלי הביטחון ואף יותר מכך (...) לצערנו, על מנת לפתור מצבים קשים אלו, במוסדות רבים ממהרים לנפות תלמידים מהמסע לפולין. אנו סבורים כי בהתנהלות אחרת היה ניתן להעניק להם יותר תשומת לב והשגחה ולא להדירם מתהליך חינוכי חשוב כזה".

על פי הצעת יוזמי המכתב, ההדרכה תהיה בקבוצות של כ-20 תלמידים. "מודל זה נוסה בעבר בהצלחה מרובה, אך לצערנו נאסר לקיימו בשנים האחרונות", נכתב. עוד אומרים המורים כי על פי בדיקה שערכו, מדובר בתוספת של כ-5% מעלות המסע, "מה גם, שברור לכל כי ניתן להימנע מייקור העלויות באמצעות ויתור על אתרי תיירות מסוימים או הורדה ברמות שירות מסוימות", נטען.

ממשרד החינוך נמסר כי סוגיית המסעות לפולין, על היבטיה השונים, מצויה בימים אלה בבחינה מחודשת של המשרד והשלטון המקומי.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ