"איציק פרי, נרגיש בשביתת העובדים הסוציאליים?"

שיחת היום

דנה ויילר-פולק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה ויילר-פולק

לאחר חצי שנה של משא ומתן עם נציגי משרד האוצר הכריזה ההסתדרות על סכסוך עבודה של 10,000 עובדים סוציאליים במגזר הציבורי. השבוע יחלפו שבועיים מיום ההכרזה, מה שיאפשר, אם לא יחול שינוי בעמדת משרד האוצר, השבתת כל שירותי הרווחה הניתנים לאזרחי ישראל. מי שיעמוד בחזית המאבק, והיה אחד מהעומדים בראשו גם במאבק בשנת 1994 הוא איציק פרי, יו"ר איגוד העובדים הסוציאליים זה 5.5 שנים. במקביל מתוך ציונות עמוקה, פרי, 65, עדיין לוקח חלק פעיל בשירות מילואים כקב"ן.

אתם המקופחים ביותר במגזר הציבורי?

"לא. בוודאי שישנם עוד מגזרים שעובדים קשה ומקבלים משכורות נמוכות, אך מתוך המקצועות הטיפוליים האקדמאיים הם בהחלט המגזר המקופח ביותר".

בשנת 1994 הושבתו שירותי הרווחה ל-46 יום. העובדים נמצאים היום באותו המקום?

"בהחלט. גם אז שכרנו נשחק עד תום כי גם אז לא הייתה שביתה משנת 1978. עובדה זו מעידה עד כמה עובדים סוציאליים, בתמימותם, עוסקים רוב ימיהם בעבודה קשה ועזרה לזולת ורוב המלחמות שמנהלים הן מלחמות חברתיות עבור לקוחותיהם".

מהם הפערים בין דרישותיכם לשל משרד האוצר?

"אחד הפערים הוא עלות הסכם השכר. האוצר היה רוצה שעלות השכר תהיה כמה שיותר קטנה. מציעים לנו 8% יותר ממה שקיבלו רוב המגזרים במשק, אך לצערי זה איננו קביל מכיוון שאינו משנה מהותית את השכר, ועדיין משאיר אותנו בתחתית שכר המקצועות האקדמאיים הטיפוליים. הסכם השכר הנוכחי, שנחתם ב-1976 אינו רלוונטי ויוצר תמונה מעוותת של מבנה העסקה. אנו דורשים לשנות את מבנה השכר ואת גובה השכר במיוחד לעובדים הסוציאליים עובדי השטח, רוב העובדים שעומדים בחזית. לאור הפירמידה הניהולית הצרה שלנו רוב הסיכויים שהם יישארו בתפקידי שטח".

על מה לא תתפשרו?

"לא נתפשר על החלתו של הסכם שכר חדש גם על העובדים הסוציאליים המופרטים שעובדים אצל נותני שירותים פרטיים ועמותות. שכרם של 5,000 עובדים אלו עוד יותר נמוך משכרם של עובדי המגזר הציבורי. לעובדים אלה אין ביטחון תעסוקתי כתוצאה מכך ומשכר פוגעני. הם מחליפים מקומות עבודה לעתים תכופות, מה שמוביל לכך שבמקומות אלו אין הצטברות ידע מקצועי וניסיון, וכל זה פוגע באיכות העבודה".

כמה מקבלים השלמת הכנסה?

"להערכתנו, בין 6,500-7,000 עובדים מקבלים השלמת הכנסה או נושקים לשכר מינימום. שכרם של היתר לא גבוה יותר באופן מהותי, כי מבנה השכר שלנו מאוד שוויוני והפער בין עובדים למנהלים, הוא קטן. אני מקפיד לבקר במקומות עבודה ופוגש עובדים שמספרים על מצבם הכלכלי. רבים נאלצים לעבוד בעבודה נוספת, ולא פעם אומרים כי עצם העובדה שהמקצוע נתפס כנשי תורם לכך שהמדינה מרשה לעצמה לשלם משכורות נמוכות בידיעה שיש בן זוג שמפרנס".

איך אתה מסביר שלמרות עבודתם הקשה של העובדים הסוציאליים, עדיין לא מבינים זאת במשרד אוצר?

"לזכותם יש לציין כי עצם העובדה שהסכימו שיש להחריגנו מהסכם המסגרת שחל על כלל עובדי המגזר הציבורי נובע מהבנה שהשכר דורש תיקון, אך הבעיה היא עד כמה. גם באוצר יש ניואנסים בסוגיה, אך יש שמבינים כמו הממונה על השכר, שיודע שאם רוצים לבנות מערכת רווחה תקינה לא ייתכנו הפערים בין עובדי המגזר הציבורי והעובדים המופרטים. כך גם עופר עיני נפגש עם העובדים בעבר ואמר שהפגיעה היא כתוצאה מאי מאבק, ונתן לנו עכשיו את תמיכתו".

יש דרך להשיג תוצאות בישראל ללא שביתות?

"מי שהולך ללמוד עבודה סוציאלית צריך להיות אדם אופטימי. אני מתייחס לשביתה כאמצעי ולא כמטרה, על כן עדיין מנסה לשמור על אופטימיות ונותן משקל מסוים לעמדתו הפוליטית של שר הרווחה, משה כחלון. נושא הרווחה נמצא בדנ"א הפוליטי שלו ואני מקווה שישים משקלו הפוליטי ויוביל לפתרון המשבר בצורה טובה".

כיצד ייראו החיים בישראל כשתשבתו?

"אנשים יופתעו כשיתברר שעובדים סוציאליים עוסקים בכל תחומי החיים ועם כל שכבות האוכלוסייה. מעמד בינוני וגבוה חווים אותן צרות חברתיות כמו גירושים, ילדים במשבר, אלימות במשפחה, הגנה על ילדים - לאיש אין חיסון מפני מצבים אלו. אמנם השביתה תהיה כואבת אך אנו עסוקים גם בדיני נפשות על כן נפעיל ועדת חריגים במקרים קיצוניים".

מהיכרותי, עובדים סוציאליים מסורים לעבודה. אתם מסוגלים לשבות?

"כן, כי הצטבר אצלם כל כך הרבה זעם ותסכול וברור להם שמאבק על השכר הוא גם שמירה על רמתה של העבודה הסוציאלית. אם אנו רוצים שימשיכו לבוא לעבודה סוציאלית סטודנטים איכותיים כפי שקורה היום, אנו צריכים לדאוג לשכר הוגן. כמובן שבנוסף האיגוד מעביר את העובדים סדרת חינוך רצינית לקראת השביתה".

בעניין אחר, היום תובא לדיון הצעת חוק ממשלתית להקמת יחידות סיוע ליד בתי הדין הרבניים. העובדים הסוציאליים יחויבו לפעול על פי הדין הדתי בלבד. יש אופציה כזו?

"עבודה סוציאלית מבוססת על עולם ערכים של שוויון, דמוקרטיה וצדק חברתי. אני לא יכול לומר שכל אחד מהדברים האלה לא קיים בדין הדתי אבל מכיוון שבכל זאת רואים בבתי הדין הרבניים הטיה רבה מאוד של פסקי דין על פי עולמו של המתדיין כך שמראש יש יתרון לאדם שמגיע מעולם החרדי לעומת מתדיין שבא מעולם חילוני, פעמים רבות שיקולים מרכזיים כמו טובת ילד עוברים הטיה חריפה, מה שיעמיד עובדים בדילמה אמיתית. אני לא חושב שמוסרי למדינת ישראל להעמידם בדילמה כזו, כי משמעות הדבר היא לכופף את עולם הערכים של העבודה הסוציאלית שחונכו לפיו".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ