ביטול הקמת מקווה ברחובות: לא דתי-חילוני, אזרחי

אזרחים נחושים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

קל לפטור את תושבי שדרות ח"ן ברחובות כ"חילונים מבוססים שונאי דתיים ומסורת", כפי שטענו אנשי המועצה הדתית בעירם. אלא שפסק הדין של השופטת נגה אהד מתאר מציאות שונה, שבה קבוצת אזרחים נחושה החליטה לא להיכנע לכוחנות השלטונית, וניצחה.

השאלה בבסיס המאבק והתביעה איננה רק אם מותר לעירייה לבנות מקווה באזור חילוני מובהק, אלא השאלה העקרונית פי כמה, של גבולות השימוש הלגיטימי בקרקע ציבורית.

מהם צורכי ציבור? לא כל מה שהעירייה מחליטה, ודאי לא בניגוד לדעת התושבים. בשכונה הזאת, למשל, יש מחסור בגן ילדים ובכיתות בית ספר דווקא, ודאי שלא במקווה, כי במרחק של שני ק"מ בערך משם יש מקווה המשרת את תושבי הסביבה.

הרב הראשי של העיר העיד, אמנם, שנשים מקיבוצי הסביבה (!) מתחננות למקווה, אבל דווקא טענה זו, העומדת בסתירה לטענת המועצה הדתית, ולפיה תושבי השכונה הם הזקוקים למקווה, מעידה על בעייתיות התהליך כולו. וזה רק קצה הקרחון.

פסק הדין מאריך בעיקר בכיפוף הנהלים ובעיוות הנתונים, ממחיש כיצד פעלה המועצה הדתית כזרועה הארוכה של העמותה הפרטית שביקשה להקים את המקווה (שלפי כל הסימנים היה אמור להוות בסיס למרכז פעילות מגוון), ומדגיש את הפער שבין יכולתה של העירייה לקדם תוכניות שלא בתום לב וללא שקיפות, לבין יכולתם של התושבים לעקוב אחרי ההחלטות.

החלטת השופטת אהד חשובה, אפוא, בשני מישורים: ראשית - היא מגדירה מחדש את זכות האזרח לא רק לשירותי דת כי אם גם לחופש מדת, הגדרה שתושבי שכונות רבות אחרות - הניצבים חסרי אונים מול עמותות עקשניות המצליחות לשנות, צעד-צעד ולכאורה על פי חוק, את אזור מגוריהם - יוכלו לשאוב ממנה עידוד.

שנית - ואולי חשוב אף מכך, פסק הדין מעמיד אלה מול אלה את הרשויות העלולות להשתמש בכוחן באופן שרירותי ולרעת התושבים, ואת האזרחים, שיכולתם להתאגד, לדרוש בתוקף גילוי מסמכים וחשיפת תהליכי קבלת החלטות עשויה להסתיים, כמו במקרה הזה, בניצחון גורף. נכון שהחלשים ביותר יתקשו לעשות זאת, אבל בישראל 2011, שיחסה לזכויות האזרח מתערער במהירות מדאיגה, פסק הדין הזה, והמאבק עצמו, נושאים בשורה טובה.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ