21.02.1970 / 47 הרוגים בפיצוץ מטוס סוויסאייר שטס לת"א

היום לפני 41 שנה:

יעל גרינפטר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יעל גרינפטר

בצהרי ה-21 בפברואר המריא מטוס חברת התעופה השווייצית סוויסאייר מציריך בדרכו ללוד, כשעליו 38 נוסעים ותשעה אנשי צוות. תשע דקות לאחר ההמראה התפוצץ בבטן המטוס מטען חבלה שמנגנונו הופעל בהתאם ללחץ הברומטרי. הקברניט ניסה לשוב לנמל התעופה של ציריך ולבצע נחיתת חירום, אולם עקב העשן הסמיך שמילא את תא הטיס, וכשל במערכת החשמל, סטה המטוס מערבה והתרסק בשטח מיוער, סמוך לעיר. 38 הנוסעים, בהם 15 ישראלים ותשעת אנשי הצוות נהרגו.

ארתור כהן, סופר הארץ בשווייץ, דיווח כי "טכנאי נמל התעופה קלוטן ניסו להנחית את המטוס בהנחיית מכ"ם, אך הדבר לא עלה בידם בשל מהירות האסון". בדיווח נוסף משווייץ נאמר כי "המטוס התרסק ליד וירנלינגן שבקנטון ארגאו, שם נמצא הכור האטומי הראשון של שווייץ, שלא ניזוק מההתרסקות".

בנמל התעופה לוד התרחשו בשעות אחר הצהריים באותו היום "מחזות מזעזעים שטרם נראו שם, וקרובי הנוסעים ששמעו על האירוע עמדו כולם בפני התמוטטות, כי במשך שעה ארוכה לא אושר להם דבר, והם היו בין ספק תקווה ליאוש", נאמר ב"הארץ", בכיתוב שליווה תמונת אשה צעירה והמומה, הנושאת בזרועותיה שני פעוטות.

למחרת הפיגוע דיווח משה שי סופר "הארץ" לעניינים ערביים כי "ארגון מחבלים, החזית העממית לשיחרור פלשתין (המפקדה הכללית) בהנהגת אחמד ג'יבריל, הודיע אמש בביירות כי אנשיו הם שפוצצו את מטוס סוויסאייר שהיה בדרכו מציריך ללוד ובו נספו 47 איש". אולם, על אף קבלת האחריות הבוטה מצד אנשיו של ג'יבריל, קצין סורי לשעבר שהקים את מטה ארגונו בעמאן, ניסו ערוצי השידור הערביים להצניע את המידע על התרסקות המטוס השווייצי ועל הפיגוע במטוס נוסעים אוסטרי שהיה באותו היום והסתיים בנחיתת חירום, ודיווחו על "תאונות אוויריות" בלבד. ג'יבריל עצמו סירב להתייחס להודעת ארגונו, שהתפרסמה בדמשק.

לפי דיווח ב"הארץ", "כחצי שנה לפני הפיגוע הזהירה החזית העממית בראשותו של ג'ורג' חבש את שווייץ מפני אפשרות של פגיעה במטוסי סוויסאייר ואנשי חברת התעופה השווייצרית", בשל, לדברי חבש, "ההתנכלות ללוחמי החופש שלנו על ידי המשפט השווייצרי". חבש התייחס למשפטם של שלושה אנשי החזית שנדונו בדצמבר 1969 ל-12 שנות מאסר על חלקם בתקיפת מטוס אל על בנמל התעופה קלוטן ב-18 בפברואר של אותה השנה. נאשם רביעי שזוכה במשפט, היה איש הביטחון של אל על מרדכי רחמים, שחיסל ביריות מחבל נוסף.

ימים אחדים לאחר האסון דיווח כתב "הארץ" בשווייץ ש"חוששים כי סיבת ההתפוצצות במטוס הנוסעים של סוויסאייר לא תוכח לעולם באותה מידת בהירות כפי שהוכחה סיבת הפגיעה במטוס הנוסעים האוסטרי", אולם בהודעה מטעם חברת סוויסאייר נאמר חד-משמעית כי "חבלה גרמה להתרסקות המטוס", ונמסר כי יורשי הקורבנות יפוצו כספית.

כעשרה ימים לאחר האסון דיווח סופר "הארץ" בירושלים כי "הלוויית חללי ההתנקשות תצא היום (3 במארס) ב-2 אחר הצהריים מרחבת בנייני האומה אל הר המנוחות בירושלים. הקהל הרחב יוכל לחלוק כבוד אחרון לחללים עד לשעה 1. בשעה זו ייפסק מעבר הקהל והכניסה לרחבה תאופשר רק לבני משפחה ולמלווים בעלי תגים מיוחדים". בהמשך, נכתב, "ייאמרו תפילות על ידי הרבנות הצבאית וראש הממשלה תספוד לקורבנות". כן דווח כי "ב-2 יצאו המלווים באוטובוסים לקבר האחים בהר המנוחות".

תחת כותרת המשנה "הפרדה עדינה" דיווח "הארץ" כי מ-20 הארונות שהגיעו ללוד, 15 הם של יהודים ישראלים וחמישה של יהודים שאינם ישראלים. לדברי הרב שלמה גורן, שליווה את הארונות משווייץ לישראל, "מבחינת ההלכה יש יסוד רציני להניח שהשרידים שנמצאים ב-20 הארונות הם שרידי הקורבנות היהודים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ