הנהגים מגלים את הנתיב המהיר, אך לא מוכנים לוותר על המכונית

6 שבועות אחרי פתיחת הנתיב לת"א, רק מעטים מנצלים את החניון בכניסה כדי לנסוע בשאטל חינם לעבודה

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

שישה שבועות אחרי פתיחת הנתיב המהיר לתל אביב, חניון הענק במחלף שפירים, המכיל יותר מ-2,000 מקומות חניה, עדיין רחוק מאוד מתפוסה מלאה. בימים האחרונים עושים שימוש בחניון כ-500 כלי רכב מדי יום - רק כרבע מהקיבולת המרבית.

בשעות העומס יוצאות מהחניון מדי חמש דקות הסעות חינם לאזור הקריה ולמתחם הבורסה ברמת גן. הקמת החניון והפעלת מערך ההסעות נועדו להפחית את מספר כלי הרכב שנכנסים לתל אביב מדי בוקר ולהקל את עומסי התנועה בכביש מספר אחת.

מפעילי הנתיב אומרים כי יש גידול מתמיד במספר המשתמשים בחניון - רובם ממשיכים לתל אביב בהסעות ומיעוטם נוסעים ב"קאר פול", חולקים רכב אחד כדי לזכות לפטור מאגרת הנסיעה. על אף ששלושה רבעים משטח החניון עדיין לא מנוצלים, ניצן יוצר, ראש מנהלת נתיבים מהירים, דווקא שבע רצון מהיקף השימוש בחניון ובהסעות. "אם מישהו היה אומר לי שאחרי חמישה-שישה שבועות נגיע ל-500 כלי רכב הייתי אומר לו שהוא לא יודע על מה הוא מדבר", אומר יוצר.

בימים האחרונים, הנתיב המהיר עצמו בקיבולת מלאה בשעות העומס ועושים בו שימוש כ-1,500 כלי רכב בממוצע בשעה. על מנת לווסת את מספר כלי הרכב, פועלת מערכת האגרה הדינמית ומחיר הנסיעה בשעות העומס נע סביב 20 שקלים. זכיינית הנתיב המהיר, שפיר הנדסה, התחייבה בפני המדינה לעמוד ביעד של לפחות 1,600 כלי רכב בשעה בשעות העומס.

מחיר הנסיעה הגבוה ביותר עד כה עמד על כ-30 שקלים. מחיר זה נקבע לפני כמה ימים כאשר רכב נתקע בנתיבי איילון וגרם לגודש תנועה בכביש מספר אחת וביציאה מהנתיב המהיר. בעקבות זאת, העלתה המערכת הממוחשבת את המחיר כדי להפחית במחצית את מספר המכוניות הנוסעות בנתיב ולאפשר זרימה של התנועה.

לפי שעה, רשומים לנתיב המהיר כ-14 אלף בעלי רכב עם כ-30 אלף כלי רכב שונים. מפעילי הנתיב אמרו עם פתיחתו כי יעד ההרשמה עומד על 120 אלף כלי רכב.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ