כמאה פליטים יוטסו חזרה לסודאן: "חוזרים מחוסר ברירה"

לאחר שהוחלט על הענקת עצמאות לדרום סודאן חודשו הטיסות למדינה. "מעדיפים את הסיכון שם מאשר את החשש שימותו ברעב בישראל"

דנה ויילר-פולק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה ויילר-פולק

טיסה נוספת של למעלה ממאה מבקשי מקלט מדרום סודאן, בהם רוב של נשים וילדים, תמריא בקרוב למדינה שלישית ממנה ימשיכו חזרתה למולדתם. בקהילה הסודאנית טוענים כי מדובר במהלך הנובע יותר מייאוש וחוסר ברירה מאשר חזרה בהסכמה.

בדצמבר אשתקד פורסם דבר החזרתם של מבקשי מקלט מדרום סודאן דרך מדינה שלישית. מדובר היה בטיסה שלישית שיצאה ב-2010 אז חזרו כ-500 איש מתוך 1,500 נתיני דרום סודאן השוהים בישראל. מי שעמד מאחורי המבצע הינו הארגון "השגרירות הנוצרית" שפעל בשיתוף פעולה עם משרד ראש הממשלה, משרד החוץ ומשרד הפנים.

לאחר שהתקבלו תוצאות משאל העם, שבו הוחלט להעניק עצמאות לדרום סודאן, חודשו הטיסות, אך בקהילה טוענים כי הדרך לשלום עודנה ארוכה וחזרת האנשים מוקדמת מדי. "המקום עדיין לא שקט ועדיין מוגדר כמסוכן", אמר צ'אנגקוט דאפ, מראשי הקהילה ומתנדב בארגון אס"ף. לדבריו, "לפני שבועיים עדיין התחוללו קרבות וכ-200 איש נהרגו ורבים עודם נעדרים. נכון שהוחלט על הקמת מדינה עצמאית אך יש עוד זמן עד לכינונה של מדינה כשיש להסדיר את הגבולות ואזורים שנמצאים על הגבול וכוללים משאבים רבים. יש להמתין כי בקלות המצב יכול להתלקח לכדי התמונות הקשות שראינו בעבר הלא רחוק כל כך".

פליטים בנתב"ג בדרכם חזרה לסודאן. תצלום: דניאל בר און

דאפ טוען כי מה שגורם לאנשים לחזור חרף אי הוודאות הוא האיסור על עבודה בישראל: "אנשים לחוצים מאוד לאחר שפוטרו כשכעת מצוין על אשרות השהייה כי אינן מאפשרות עבודה. רבים חוששים לגורל המשפחות והילדים בישראל, אך מעדיפים את הסיכון בדרום סודאן מאשר את החשש שימותו ברעב בישראל", סיפר.

קאמל (שם בדוי) שולח את אשתו ושני ילדיו לדרום סודאן על הטיסה שתצא בקרוב, זאת לדבריו, מחוסר ברירה: "חידשתי באחרונה את האשרה וכשהמעסיק שלי ראה את האיסור לעבוד פוטרתי", סיפר. קאמל הוסיף: "אני אשאר כאן ואנסה למצוא עבודה כדי לשלוח להם כסף לסודאן אך כאן אני לא מאמין שיש להם מה לחפש".

"במצב תקין של ביטחון מספק הרוב המכריע של מבקשי מקלט מדרום סודאן ירצו לחזור לביתם והם אומרים זאת כל הזמן", סיפר ד"ר רמי גודוביץ', אחד הרכזים בספריית לוינסקי ומתנדב בולט בקרב מבקשי המקלט. לדבריו, "ישראל צריכה לבחון היטב את צעדיה ולהמתין לשיפור המצב והתייצבותו ואולי לנצל את ההזדמנות וליצור שגרירים רבים על ידי הקניית מיומנויות נדרשות בדרום סודאן כמו חקלאות ורפואת חירום. שגרירים אלו יאפשרו לישראל קשר עם מדינה בלב אפריקה, וכאלה שלא מושתתים על סחר בנשק. בינתיים איש לא מביט קדימה ומופצים מיתוסים, נוצרים מסעות הסתה גזעניים ולצערי ממש לא מוצדקים, כשהראייה היא שאנשים אכן רוצים לחזור לביתם".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ