רבנים מארה"ב לשר הפנים אלי ישי: למה לא מכירים בגיורים מחו"ל?

עשרות רבנים אורתודוקסים מצפון אמריקה פנו לשר הפנים בעקבות פרסום ב"הארץ", לפיו משרדו דחה בקשה של אזרח שהתגייר לעלות לארץ

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

עשרות רבנים אורתודוקסים מארה"ב וקנדה פנו היום (שלישי) לשר הפנים אלי ישי בבקשה להבהיר את נהלי משרדו הנוגעים לגיורים אורתודוקסיים הנעשים בחו"ל, ולהבטיח כי גיורים אלה יוכרו בישראל. הפנייה באה בעקבות הפרסום ב"הארץ" לפני שבוע וחצי, ולפיו משרד הפנים דחה את בקשתו של תומס דולהן, אזרח קנדי אדם שעבר גיור אורתודוקסי בארצו, לעלות לישראל ולהתקבל במעמד של עולה.

במשרד הפנים אישרו בתגובה לכתבה, כי ההחלטה התקבלה בהתייעצות עם הרבנות הראשית לישראל, ש"לא מכירה" ברב הקהילה שגייר את דולהן. הרב מזוהה עם הזרם המודרני-אורתודוקסי, ואינו נמנה עם ארגון הרבנים RCA, היחיד שבו מכירה הרבנות הראשית.

יצוין כי בהוראת בג"ץ, משרד הפנים מחויב להכיר לצורך עלייה ביהדותם של מי שהתגיירו בחו"ל גיורים רפורמיים או קונסרבטיביים, וזאת בזמן שיש למשרד הפנים שיקול דעת בנוגע לגיורים אורתודוקסיים. במקרה של דולהן - הנשוי לאשה ישראלית שעמה יש לו ארבעה ילדים - התברר לראשונה בגלוי כי הרבנות הראשית היא הקובעת ביחס למעמד של מתגיירים אורתודוקסיים בחו"ל. שר הפנים אמר ל"הארץ" בשעתו, כי מדובר בנוהל שאינו תקין, אבל הוראת משרד הפנים לא השתנתה.

במכתב לשר ישי כותבים הרבנים: "אנו מוטרדים מן הדיווחים האחרונים לפיהם משרד הפנים מתייעץ עם הרבנות הראשית לישראל בבואו לקבוע אם גיור אורתודוקסי מסוים יוכר לצורך עליה. אותם רבנים אורתודוקסיים מצפון אמריקה המרוצים מן הסידור הנ"ל מייצגים רק פלח מתוך הקהילה האורתודוקסית הצפון אמריקאית, ואינם מייצגים אותנו ואת קהילותינו. כרבנים וכציוניים, אנו קוראים לך להבהיר את המצב ולתקן את העוול הנגרם למתגיירים שלנו, לנו, ולעם היהודי".

עד שיתברר גורל המתגיירים בחו"ל, הענן ממשיך לרחף מעל ראשי האזרחים הישראלים שבחרו להתגייר בשורות הצבא. הציבור החרדי ליטאי ליטש היום את עמדותיו ביחס לגיורי הצבא. הרב יוסף שלום אלישיב, המנהיג הליטאי, אמנם נסוג בו בתחילת השבוע מכוונתו להפגין נגד הרב עובדיה יוסף לאחר שזה מסר הבהרות לו וליתר הרבנים האשכנזים, אך ביטאונו דאג אתמול להבהיר כי הוא דוחה מכל וכל את גיורי הצבא.

בעמוד הראשון של "יתד נאמן" פורסמה הוראה מטעם רבני המחנה ולפיה "על רשמי הנישואין בארץ ובעולם להימנע מלרשום את כל 'מתגיירי' (המרכאות במקור; י"א) הצבא". רבני ערים ורשמי נישואין במועצות הדתיות הם עובדי מדינה שמתפקידם לספק שירותי דת לאזרחים, ואולם מקצתם, אלו הנשמעים לרב אלישיב, כבר מיישמים בפועל בשנים האחרונות את המדיניות הזאת, ומסרבים לרשום מתגיירים כנשואים, מה שעומד בימים אלה לפתחו של בג"ץ. אתמול הבהיר המחנה הליטאי כי זו נותרה העמדה גם לאחר הפשרה שהתקבלה בתחילת השבוע: "ציבור שומרי התורה וההלכה ימשיך לעמוד בנחרצות על הדרישה שלא להכיר ב'גיורים' הפסולים (...) ואין להיכנע לכל לחץ המופעל בנושא זה".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ