היערכות לקויה לרעש אדמה בישראל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

רעידת אדמה הרסנית בישראל היא רק עניין של זמן - כך לפי הערכות של מומחים. רעידות אדמה משמעותיות מתרחשות באזורנו במחזוריות של 80-100 שנה, ורעידת האדמה המשמעותית האחרונה התרחשה לפני 84 שנה - ב-1927 - ופגעה בצפת, שכם, רמלה ולוד.

הגוף העיקרי שאמור לקדם את ההיערכות לרעידות אדמה בישראל הוא ועדת ההיגוי הבין-משרדית בראשות ד"ר אבי שפירא. בשנה שעברה הגישה הוועדה דרישה תקציבית לפעילותה, שאמורה לכסות, בין היתר, הקמת יחידות חילוץ אזרחיות, הקמת מערכת התרעה, קבלת נתונים להערכת נזקים, הערכת הסיכון הסיסמי במדינה והקמת מערכת הסברה והדרכה לאוכלוסייה. הממשלה אישרה לוועדה תקציב שנתי של 15 מיליון שקלים, וקבעה כי השר בני בגין ירכז את הטיפול בנושא מטעמה.

על אף החלטות ממשלה מ-2008 ומ-2010, לפיהן יש להקצות 140 מיליון שקל בשנה, במשך 25 שנים לחיזוק מבני ציבור - בפועל מוקצים סכומים נמוכים משמעותית. מאחר שהנטל נופל בעיקר על משרדי החינוך והבריאות, ההקצאה בפועל אין גבוה. בשל כך, הוקצה ב-2010 סכום המספיק לחיזוק 10-15 מוסדות חינוך בלבד, ונכון להיום טרם התחיל חיזוקם של מבני הציבור המסוכנים בישראל.

ראש התוכנית לניהול מצבי חירום ואסון באוניברסיטת תל אביב, ד"ר קובי פלג, אמר אתמול כי כיום מדברים מומחים על תרחישים של רעידת אדמה רבת עוצמה עם אלפי הרוגים ועשרות אלפי פצועים. "הערכות כאלה משתנות, כמובן, על ידי גורמים שונים, כמו מוקד הרעש או השעה והיום. אם רעידת האדמה מתרחשת ב-3 לפנות בוקר, כשכולם ישנים, אז הפגיעה גדולה יותר מאשר אירוע ביום שבת קיצי בצהריים".

לדברי ד"ר פלג, רוב הבתים שנבנו בארץ עד סוף שנות ה-70 ברמת סיכון גבוהה לפגיעה בעת רעידת אדמה. תמ"א 38 - תוכנית המתאר הארצית לחיזוק מבנים קיימים בפני רעידות אדמה - אמורה לתת מענה לכך: יזמים ובעלי בתים יכולים לקבל זכויות בנייה להוספת קומות לדירות, בתמורה לחיזוק המבנים. ואולם, עד כה ההיענות לה היתה מועטה.

פרופ' דוד ינקלבצקי מהפקולטה להנדסה אזרחית בטכניון, המשמש גם ראש המכון הלאומי לחקר הבנייה, אומר אתמול כי "תמ"א 38 היא לא תוכנית. אין בה הנחיות איך לחזק מבנים, האם כדאי לחזק מבנים מסוימים או האם כדאי לעשות פינוי-בינוי ולבנות מחדש". לדבריו, התוכנית "היא משהו שלא מטופל בצורה מערכתית, מכוונת ושיטתית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ