ההגנה ואצ"ל רבו על הקרדיט, בעוד המעפילים זימזמו שירים

אירוע הוקרה בכנסת למפעל ההעפלה לארץ ישראל

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

כבר זמן רב לא ידעה הכנסת חילוקי דעות כמו אלה שנשמעו אתמול באירוע ההוקרה למעפילים ולפעילי ההעפלה: יו"ר ברית חיילי אצ"ל, ד"ר אפרים אבן, התעמת עם הגרסה ההיסטורית של יו"ר ארגון חברי ההגנה, צבי לבנון, בשאלה למי מגיע הקרדיט על יוזמת ההעפלה לארץ ישראל.

לבנון שיבח את לוחמי ההגנה על יוזמת העפלה. מיד אחריו התייצב אבן וביקש למחות על העוול שנגרם לארגונים הרוויזיוניסטיים, שהגו לטענתו את הרעיון ויישמו אותו לראשונה. העימות הזה, שנראה מעט מביך ממרחק השנים, היה שיאו של אירוע "הכנסת מצדיעה להעפלה". עשרות מעפילים ואנשי צוותי ספינות העפלה נדחסו לאודיטוריום הצנוע של הכנסת, כדי לשוב ולשחזר את מסעם לארץ ישראל.

רק כשליש מהמעפילים נותרו בחיים, לפי ההערכות, אבל האולם היה מלא. רבים מהנוכחים נעו באי נוחות בכיסאותיהם לשמע ההתכתשות על ההיסטוריה. חלקם אף קראו קריאות ביניים באמצע הנאומים והציעו תיקונים.

"בשם הנשיאות של ההגנה, ברצוני לברך על קיום ישיבה זו", פתח לבנון, איש ההגנה. "באולם יושבים הלוחמים שביצעו את העבודה. ארגון ההגנה יזם את נושא ההעפלה". אחר כך ביקש להעלות על נס את הנהגת ההגנה וחבריה ויתר השותפים למפעל החשוב.

לא חלפו כמה דקות ועל הבמה התייצב יו"ר ברית חיילי אצ"ל, הד"ר אפרים אבן, וקרא תיגר על לבנון. "האנייה ונוס של ההגנה הגיעה לארץ ביולי 1934, אבל בינואר אותה שנה הגיעה אנייה ושמה כוכב. נכון, היא מנתה כ-50 מעפילים בלבד, אבל חייבים לציין שהיתה הראשונה". אבן הוסיף: "עלייה מאורגנת של העפלה התחילה על ידי הארגון הרוויזיוניסטי 'ברית הבריונים'. הארגון הביא כ-600 מעפילים, שהגיעו קודם לכן לביירות והוברחו לראש פינה".

אחד המעפילים, שישב בספסל אחורי, נחרד לשמע הדברים ופנה לחברו, בעל מכשיר שמיעה: "אתה שומע מה הוא אומר פה?" שאל בקול. חברו השיב לו, "אני שומע בקושי, אבל זה לא חסר לי".

אחר כך עלה לבמה שאול ביבר, פזמונאי, במאי ואיש הפלי"ם (פלוגת הים של הפלמ"ח). הוא פנה לקהל ואמר: "קנאת מחתרות תביא הרבה עולים", ומיהר לשלוף את המפוחית. ביבר ניגן והקהל זמזם את "שחקי שחקי" ו"אלי אלי". "שמע, שרגא, שלישיית אדלר מנגנים יותר טוב", קיטר מעפיל מאחור. ההיסטוריון מרדכי נאור, שסקר באירוע את שנות ההעפלה, סירב ליטול צד בוויכוח, לפני שפתח בהרצאתו.

באירוע השתתפו גם הח"כ לשעבר יואש צידון ותמר אשל, שהיו פעילי העפלה, וסגנית השר לאה נס וח"כ אורי אורבך. אביה של נס ואמו של אורבך עלו בספינה תיאודור הרצל. נס, שארגנה את האירוע עם יו"ר הכנסת, ראובן ריבלין, התרגשה כשבירכה את הקהל וסיפרה על עליית אביה.

אחר כך התרפקו הנוכחים על זכר יצחק אייק אהרונוביץ', רב החובל של האנייה "אקסודוס", שמת לפני כשנה, והעלו על נס את חבריהם שיצאו בספינות רעועות שלא הגיעו לחוף.

בכנסת מתכוונים לציין את מורשת המעפילים מדי שנה. אתמול, לפני המפגש, התכנסה ועדת החינוך לדון בהצעה להכיר במאגר המידע במחנה המעפילים בעתלית. עמרי שלמון, יו"ר המועצה לשימור אתרי מורשת, אמר אתמול: "יש לקוות שהמדינה תיענה לבקשת המועצה ותעניק הכרה לאומית במאגר המידע בעתלית הכולל עדויות חיות, מסמכים, תמונות ופריטים". חברי ועדת החינוך צפויים לבקר במחנה והחליט בנושא בקרוב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ