הבישוף האנגליקני בישראל נגד שר הפנים אלי ישי: השב לי את אשרת השהייה שלו

משרד הפנים שלל מראש הכנסייה האנגליקנית בארץ את האשרה לפני כחצי שנה, בעקבות טענות לביצוע עסקאות למכירת קרקע לפלסטינים

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

הבישוף האנגליקני בישראל, שהוא גם נציגה של מלכת אנגליה במזרח התיכון, הגיש הבוקר (רביעי) עתירה לבית המשפט המחוזי בירושלים נגד שר הפנים, אלי ישי, בדרישה להשיב לו את אשרת השהייה שלו בארץ.

הבישוף, סוהיל סלמן דואני, מכהן כראש הכנסייה האנגליקנית בארץ מאז שנת 2007. משרד הפנים שלל ממנו את האשרה לפני כחצי שנה בעקבות טענות שהוא ביצע עסקאות למכירת קרקע לגורמים פלסטינים.

דואני (משמאל) בסיור במשכנות שאננים. תצלום ארכיון: טס שפלן

בעתירה מציינים עורכי הדין רענן הר-זהב ודורון דרופמן, המייצגים את דואני, כי הכנסייה האנגליקנית היא גוף רב עוצמה ולה 90 מיליון מאמינים, בהם נשיא ארצות הברית ברק אובמה, הנשיא לשעבר ג'ורג' בוש האב, סגן הנשיא דיק צ'ייני ועוד. דואני הוא גם נציגה הרשמי של מלכת אנגליה במזרח התיכון, שכן המלכה עומדת בראש הכנסייה האנגליקנית. מתוקף מעמדו, מוזמן דואני גם לטקסים הרשמיים של המדינה.

למרות כל זאת, באוגוסט האחרון נמסר לו ממשרד הפנים כי הוחלט שלא לחדש את רשיון השהייה שלו בארץ, זאת בשל מה שהוגדר כניצול לרעה של אשרת השהייה. הבישוף, נטען במכתב ממשרד הפנים, "פעל במשותף יחד עם הרשות הפלסטינית בהונאת קרקעות בבעלות יהודים לידיים פלסטיניות... במסגרת זו סייע לרישום כוזב של אדמות בבעלות יהודים ע"ש הכנסייה".

דואני עצמו מכחיש בתוקף כי היה אחראי לעסקאות נדל"ן כלשהן. "בזמן כהונתו לא נעשתה שום עסקה במקרקעין. זה דבר שמאוד קל להוכיח, אין שום רישום על עסקה כזו", אומר עו"ד הר-זהב, "פניתי ליועץ המשפטי לממשלה, כתבתי את המידע, ביקשתי שלפני שמחליטים לגרש בן אדם במעמד כזה, יש לפחות לתת לו את ההזדמנות להשמיע את דברו, אפילו את זה לא נתנו לו. אף אחד לא טרח לחזור אלי".

"פגיעה קשה בכנסייה ובמאמיניה"

בעתירה נכתב כי "החלטת משרד הפנים חותרת תחת המסורת לפיה יש לירושלים ולכהני הדת החיים בה, מעמד מיוחד במשפט הישראלי המצדיק שקילת שיקולי מדיניות רחבים בכל הנוגע לסוגיות הכרוכות בהם. המדובר בצעד קשה וחמור, השולל מן הבישוף את יכולתו למלא את תפקידו ופוגע קשות בכנסייה ובמאמיניה, כמו גם בתדמיתה של מדינת ישראל וביחסי החוץ שלה".

בנושא התערבו גם ראש הכנסייה בארצות הברית. הבישוף ג'ון ברייסון, שהביע מחאה על הצעד של משרד הפנים בפני שגריר ישראל בארצות הברית מייקל אורן. השגרירות הישראלית מסרה לברייסון כי הבעייה נפתרה, זאת למרות שדואני לא קיבל כל תשובה ממשרד הפנים לגבי מעמדו והוא עד היום למעשה חסר מעמד חוקי בארץ. בעקבות כך פנו ברייסון וראש הכנסייה בארצות הברית, הבישוף קת'רין ג'פרס סקורי, גם לראש הממשלה, בנימין נתניהו, במכתב בנושא שהעתק ממנו הועבר לנשיא אובמה. גם מכתב זה, נכתב בעתירה, לא זכה למענה.

ממשרד הפנים נמסר בתגובה כי "מדובר בסוגיה רגישה שהוצגה בפני שר הפנים ותשובתנו המפורטת תימסר בבית המשפט, במסגרת העתירה שהוגשה".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ