דו"ח רופאים לזכויות אדם: יותר ממחצית המסתננים נכלאים ועוברים התעללות בסיני

59% ממבקשי המקלט שטופלו במרפאה הפתוחה של הארגון דיווחו כי הוחזקו בכליאה; 52% דיווחו כי היו נתונים לאלימות קשה

דנה, יילר פולק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה, יילר פולק

ארגון רופאים לזכויות אדם מפרסם היום (רביעי) דו"ח נוסף על העינויים הקשים שעוברים מבקשי מקלט בסיני בדרכם לישראל. על פי הדו"ח, 59% ממבקשי המקלט שטופלו במרפאה הפתוחה של הארגון דיווחו כי הוחזקו בכליאה; 52% דיווחו כי היו נתונים לאלימות קשה. נתוני הארגון נאספו בראיונות שערכו עם 284 מבקשי מקלט בין חודשים אוקטובר לינואר.

קבוצות של מבקשי מקלט, שעושות דרכן לישראל דרך סיני, מוחזקות בכפייה על ידי מבריחים במחנות עינויים באזור אל-עריש. המבריחים דורשים עבור שחרורם אלפי דולר לאדם. על מנת להפעיל לחץ על קרוביהם של השבויים נוקטים באלימות שיטתית הכוללת אגרופים, סטירות, בעיטות והצלפות, ועינויים כמו קבורה בחול, שימוש במכות חשמל, תלייה מהידיים והרגליים, צריבה בברזל מלובן, ומעשי אונס והתעללות מינית.

מסתננים מפגינים בתל אביב. תצלום: ניר כפרי

לפני כשנה הבחין צוות המרפאה הפתוחה של רופאים לזכויות אדם (רל"א), המעניקה טיפול רפואי בהתנדבות ל-700 מטופלים מידי חודש, במגמת עלייה בקרב מבקשות מקלט, שפונות למרפאה בבקשה לעבור הפלה. בשיחות שנערכו עימן, הסתבר כי רבות מהן נאנסו בסיני, בדרכן לישראל. עדויות אלו ונוספות הביאו את רל"א ליזום שאלון שהוצג לפונים חדשים למרפאה, המגיעים לישראל דרך מדבר סיני.

מהעדויות שניתנו במהלך הראיונות עולה כי 59% מהמרואיינים דיווחו כי הוחזקו תחת שמירה צמודה או כבולים בשלשלאות האחד לשני. 52% המרואיינים דיווחו כי היו נתונים לאלימות קשה. ל-15% יש צלקות וסימני אלימות על גופם כתוצאה מן העינויים שעברו בסיני. 44% דיווחו כי בזמן השהות בסיני היו עדים לאלימות או למקרי מוות של מבקשי מקלט אחרים. 88% דיווחו על תנאי הרעבה קשים ומניעת מזון. 66% דיווחו על מניעת מים.

בישראל מתעלמים מהבעיה ונמנעים מהענקת מעמד של תושבות חברתית למבקשי מקלט מדיני. בארגון קוראים לשר הבריאות להחיל את חוק ביטוח בריאות ממלכתי, על מבקשי מקלט השוהים בישראל, זאת ללא קשר למעמדם האזרחי. כמו כן קוראים לשר הרווחה לקבוע זכויות וחובות לפי חוק הביטוח הלאומי.

על פי מידע נוסף שהגיע לרל"א מארגון Agenzia Habeshia, כ- 190 נתיני אריתריאה ואתיופיה מוחזקים כיום בשני מחנות עינויים בסיני. המבריחים דורשים עבור החטופים תשלום דמי כופר של עד 10,000 דולר. הדיווחים הקשים המגיעים ממחנות אלו כוללים עדויות על מעשי התעללות ואונס המוניים. רופאים לזכויות אדם מאמין כי ככל הנראה פזורים מחנות עינויים נוספים בצפון מזרח סיני.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ