פרופ' אייל בן-ארי מהאוניברסיטה העברית יושעה בשל "התנהגות שאינה הולמת"

ביה"ד המשמעתי של האוניברסיטה העברית הרשיע את בן-ארי, בין היתר, בקיום יחסים אינטימיים עם סטודנטית תוך ניצול לרעה של מעמדו; עורכי דינו: הוא זוכה מכל עבירה של הטרדה מינית

אסף שטול-טראורינג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסף שטול-טראורינג

בית הדין המשמעתי של האוניברסיטה העברית הרשיע את פרופ' אייל בן-ארי, מרצה בכיר בחוג לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה, ב"התנהגות שאינה הולמת איש סגל אקדמי" בשלוש פרשיות עם סטודנטיות שאותן הנחה.

בין היתר הורשע בניצול לרעה של מעמדו כשקיים יחסים אינטימיים עם אחת הסטודנטיות; ניצול לרעה של מעמדו כשהציע לשתיים מהסטודנטיות לחלוק חדר בעת ששהו בחו"ל; ופגיעה באמינותן המקצועית של שתיים מהסטודנטיות כמו גם באמינות האוניברסיטה לאחר שהסכים להנחות אותן בעבודות דוקטורט על אף שהתקיימה ביניהם מערכת יחסים קרובה.

בן-ארי לא הורשע בעבירות הטרדה מינית. עורכי דינו של בן-ארי טוענים כי יש בכך זיכוי מהעבירות הללו. עם זאת, לטענת האוניברסיטה, הסיבה לאי התייחסות פסק הדין להטרדות מיניות היא העובדה שהעבירות בוצעו לפני שהיתה חקיקה בנושא.

בן-ארי יושעה מעבודתו באוניברסיטה לתקופה של שנתיים, שבה לא תשולם לו משכורת, החל משנת הלימודים הבאה. בשנתיים הקרובות תיאסר יציאתו של בן-ארי לשבתון וייאסר שימוש בכספי שבתון שצבר. כמו כן, נשללה זכותו לקבל מימון למחקר ולנהל תקציבי מחקר. בית הדין, בהרכב שכלל את פרופ' שמואל שילה, עו"ד רפאלה חרל"פ ופרופ' יונתה לוי, קבע שפרופ' בן-ארי ימשיך לקבל את משכורתו עד סוף השנה האקדמית הנוכחית ובתקופה זו "ישלים ככל שניתן את הדרכת תלמידי המוסמך והדוקטורט שלו".

הארכת מעצרו של בן-ארי ב-2008. תצלום: טס שפלן / ג'יני

פסק הדין ניתן קרוב לשלוש שנים לאחר פרוץ הפרשה שטלטלה את האוניברסיטה העברית. ביולי 2008 נפתחה נגד בן-ארי חקירת משטרה, בעקבות מכתב אנונימי ששלחו לאוניברסיטה סטודנטיות שטענו כי נפגעו ממנו. בתום חקירה החליטה הפרקליטות לסגור את התיק נגד בן-ארי בשל חוסר ראיות והתיישנות. לפני כשנתיים נפתח נגד בן-ארי הליך משמעתי פנימי באוניברסיטה, כשהפעם הסכימו חלק מהמתלוננות להעיד.

מהאוניברסיטה העברית נמסר בתגובה להכרעת הדין כי העונש שקיבל פרופ' בן-ארי קל מדי. "בית הדין קבע כי מעשיו של פרופ' בן ארי חמורים ופגעו פגיעה של ממש בתלמידות ובאוניברסיטה העברית... האוניברסיטה תמשיך לפעול למניעת הישנות מקרים מסוג זה על מנת להבטיח סביבת עבודה ולימודים הולמת וראויה".

עו"ד מירה אמסלם בית-און ועו"ד ראובן בר-חיים, שייצגו את בן-ארי בבית הדין, מסרו בתגובה: "פרופ' אייל בן-ארי זוכה בסופו של הליך משמעתי ממושך מרוב רובם של המעשים שיוחסו לו, וכן מכל עברה של הטרדה מינית שיוחסה לו. דמות המפלצת שניסו לייחס לו ושניזונה משקרים, התנפצה לרסיסים. ועדת המשמעת עצמה הדגישה את סבלו של פרופ' בן-ארי שנגרם מההאשמות חסרות הבסיס שהופרחו כלפיו. ועדת המשמעת הדגישה את מסירותו הרבה של הפרופסור לסטודנטים שבהדרכתו ואת עזרתו הרבה להם תוך הדגשת עדותן של המתלוננות עצמן על מסירתו ועזרתו.

"ההחלטה המשמעתית של האוניברסיטה גורמת לפרופ' בן-ארי לשלם מחיר אישי וכלכלי כבד ביותר רק בשל מעשי חיזור בהסכמה לפני למעלה מעשר שנים, שלא חרגו מהמקובל, ושאין בהם אלמנט פלילי. מעשי חיזור כאלה מתרחשים ויש להניח שעוד יתרחשו בקמפוסים ברחבי העולם ולראייה בארץ ובעולם נוצרו אינספור זוגות נשואים של מרצים עם סטודנטים. בעינינו אין יחס סביר בין המעשה הטבעי והאנושי לבין עוצמת הענישה הכבדה שנקבעה לפרופ' בן-ארי, בעיקר כאשר ממהלך הדיון עלה כי מדובר בקביעת נורמות חדשות שלא חוקקו קודם לכן".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ